Poidełko czy miska na wodę dla kota?

poidełko-fontanna dla kota

Miska na wodę czy poidełko-fontanna?

Woda od wody przecież niczym się nie różni, prawda? Niekoniecznie. Poidełko dla kota dba o to, by woda była zawsze świeża i natleniona i w ten sposób zachęca kota do częstszego picia. Chociaż klasyczna miska na wodę również posiada oczywiście wiele zalet!

Dlaczego kot powinien pić dużo wody

Koty z natury są zwierzętami pustynnymi: Ich przodkowie wędrowali po pustyniach północnej Afryki. Dziś jeszcze żyjący ich bliscy krewni, żbiki afrykańskie, wciąż mieszkają w środowiskach, gdzie woda pitna występuje w niewielkich ilościach. Podobnie jak przodkowie dzisiejszych kotów, tak i żbiki przyjmują większość potrzebnego płynu poprzez upolowane pożywienie. Główne ofiary kotów, myszy, składają się aż w 70% właśnie z wody. Jedząc karmę suchą, koty przyjmują za mało płynów, wobec czego muszą je uzupełniać, pijąc więcej. Jeśli kot pije za mało, prowadzi to często do powstawania kamienia moczowego lub chorób nerek. Najlepszą profilaktyką jest picie wody! Jak zmotywować kota do wzmożonego jej przyjmowania?

Miska na wodę stojąca zaraz obok miski z karmą jeszcze przed kilkoma zaledwie latami była regułą w domu z kotem, jednak jakiś czas temu rynek zoologiczny podbiły poidełka rozwinięte specjalnie na potrzeby naszych czworonogów. Poidełka-fontanny wykonane są z nieszkodliwych dla zwierząt materiałów, są łatwe w czyszczeniu i animują koty do picia. Dostępne są w różnych wielkościach, kształtach oraz cenach — każdy znajdzie coś dla siebie.

Poidełka dla kota są jednak droższe niż miski, co należy mieć na uwadze podczas zakupów. Większość z nich wymaga również montażu — nietrudnego, lecz jednak zawsze jest to dodatkowy czas i wysiłek. Poidełka z reguły wymagają podłączenia do prądu. Ze względu na efekt jednak cały ten dodatkowy wysiłek się opłaca!

Atrakcyjność dla kota

Jako zwierzę pustynne kot sam z siebie będzie szukał wody rzadko. Jednak ruszająca się, natleniona woda działa na kota wabiąca i jest dla niego znacznie bardziej atrakcyjna. Ciekawskie obwąchiwanie nowego mebla szybko prowadzi do jednego lub kilki tak ważnych łyczków świeżej, chodnej cieczy.

Zwykła miska dla kota z wodą jest przez zwierzę często ignorowana. Zwłaszcza, kiedy znajduje się ona bezpośrednio przy misce z karmą.

miska na wodę dla kota

Świeżość wody

Filtrowana w poidełku woda jest nieustannie zaopatrywana w tlen, dzięki czemu smakuje znacznie bardziej świeżo niż woda, która cały dzień stoi w misce.

Możesz jednak uczynić także wodę w misce bardziej atrakcyjną dla kota! Po prostu częściej nalewaj do niej świeżej wody. Także rozstawienie po całym domu misek z wodą sprawi, że od czasu do czasu kot chętnie pociągnie łyczek wody.

Klimat

Suche powietrze klimatyzowanego pomieszczenia szkodzi naszej skórze i płucom. Fontanna w pokoju poprzez parowanie wody polepsza jakość powietrza — jeszcze lepiej, kiedy Twój kot może jej użyć jako wodopoju! Zanim jednak zamówisz dekoracyjną fontannę, przejrzyj ofertę specjalnych poidełek-fontann dla kotów. Z pewnością znajdziesz coś o interesującym dla Ciebie designie, a przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego kota i powietrza w Twoim mieszkaniu.

Higiena

Miska na wodę dla kota oraz poidełko-fontanna są bardzo higieniczne, o ile są konsekwentnie, regularnie czyszczone. Długo niewymieniana woda i powstający na miskach osad może doprowadzić do problemów ze zdrowiem u kota oraz z całą pewnością utraci świeży smak. W tym punkcie wygrywa tradycyjna miska na wodę, ponieważ z reguły, w zależności od materiału, może być higienicznie i szybko myta ręcznie lub w zmywarce. Czyszczenie poidełka jest nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Na co ostatecznie się zdecydować, pozostawiamy do własnej decyzji. Życzymy Tobie i Twojemu pupilowi wszystkiego dobrego!

Wideo zawiera napisy w języku polskim. Jeżeli ich nie widzisz, sprawdź ustawienia na YT.

Najczęściej polecane