Kot czy pies?

Kot czy pies – wspólna zabawa na trawie

Będący długo w użyciu stereotyp o antagonizmie między opiekunami psów i opiekunami kotów jest już od dawna nieaktualny. Zgadza się natomiast to, że psy i koty są bardzo różne pod względem charakteru i wymagań. Stwierdzenie, który z tych dwóch gatunków zwierząt jest lepszy jest niemożliwe. Można natomiast zastanowić się, które zwierzę pasuje lepiej do Twojej rodziny: Kot czy pies? Jak wygląda codzienność opiekuna kota, a jak opiekuna psa?

Geneza hodowli psów i kotów

 

Pies często nazywany jest „najlepszym przyjacielem człowieka”. I to już od bardzo dawna! Nawet jeśli badacze spierają się o dokładną datę udomowienia psa, jedno jest pewne: Podczas osiedlania się naszych przodków, ewolucja dzikiego wilka do oswojonego psa przyspieszyła. Około 35.000 do 10.000 lat temu, wilki coraz bardziej zbliżały się do ludzkich osad, zachęcane przez śmieci i resztki jedzenia pozostawiane przez człowieka. Później celowo trzymano i hodowano oswojone wilki. Były wykorzystywane do polowań, jako zwierzęta zaprzęgowe i obrońcy domostw, a ostatecznie stały się towarzyszami i przyjaciółmi człowieka.

Koty również dobrowolnie przyłączyły się do ludzi, których składziki i magazyny obfitujące w robaki i małe gryzonie były dla nich rajem. Choć na początku nie były mile widziane przez gospodarzy, szybko okazało się, że są skutecznymi tępicielami myszy i innych szkodników. Najstarsza zachowana mumia kota ma 9.500 lat i pochodzi z Cypru, ale koty były popularnymi zwierzętami domowymi również w starożytnym Egipcie.

Kot ze swoją opiekunką

Wychowanie kotów i psów

Wychowanie kota

„Psy mają swoich panów, koty – służących”. W tym cytacie niemieckiego dziennikarza i pisarza Kurta Tucholsky’ego jest ziarno prawdy. Koty są z natury niezależne. Samotnie polują i przyzwyczajone są radzić sobie same. W przeciwieństwie do psów, koty są „samotnymi myśliwymi”. Nawet jeśli w pewnych sytuacjach łączą się w niezobowiązujące społeczności, to polują i żyją głównie w pojedynkę. W końcu ofiary, na które polują koty są tak małe, że trudno byłoby je podzielić między kilku myśliwych. We wspomnianych kocich społecznościach nie ma ustalonej hierarchii. To kto akurat wiedzie prym, a kto nie, zależy od pory i miejsca. Ten model wpływa na kota również, gdy jest członkiem ludzkiej rodziny, którą bardzo docenia, i której pieszczotom chętnie się oddaje. Nie jest jej jednak bezwarunkowo oddany jak pies. Koty mają bowiem świadomość, że same również doskonale dadzą sobie radę! Dlatego opiekun kota musi być przygotowany na to, że jego podopieczny będzie potrzebował swojej przestrzeni. Koty wiedzą na przykład bardzo dokładnie, kiedy chcą być głaskane, a kiedy nie i potrafią dawać temu wyraz.

Kot czy pies – oba gatunki muszą przyswoić sobie pewne zasady. I koty również są do tego zdolne! Dwie podstawowe reguły, których muszą przestrzegać brzmią: Nie ma żebrania przy stole, a swoje potrzeby załatwia się w kuwecie.

Wychowanie psa

Psy są z kolei zwierzętami stadnymi. Samotny pies rzadko kiedy przeżywa na wolności. Hierarchia w stadzie wilków jest bezwzględna: Żyją i polują wspólnie, każdy członek grupy ma ustalone zadania i podporządkowuje się ustalonej hierarchii. Pies szuka dlatego w swojej rodzinie „osobnika alfa”, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w hierarchii w jej ramach. Decydując się na zakup psa, należy być gotowym na to, że będzie wymagał od nas poczucia bezpieczeństwa. Szkolenie jest jego częścią. Jeśli jesteś nowicjuszem w tym zakresie, skorzystaj z usług szkoły dla psów, która Cię odpowiednio pokieruje. W zależności od charakteru i rasy psa, może to wymagać od Ciebie dużo czasu i energii!

Pies podający łapę swojej opiekunce

Wymagania dotyczące pielęgnacji

Długo mówiło się, że koty to łatwe w pielęgnacji zwierzęta, które lubią być pozostawiane same sobie, podczas gdy ich opiekun zajmuje się własnymi sprawami. Nie jest to jednak do końca prawda. Nawet jeśli koty nie wymagają całodobowej opieki, są myśliwymi, a co się z tym wiąże, potrzebują atrakcji i urozmaiceń. Drapaki, sprzęt umożliwiający wspinaczkę i chowanie się sprawią, że kot będzie mógł dać upust swoim potrzebom.

W ich kocim życiu ważną częścią jest również kontakt z człowiekiem! Zostawianie kota na zbyt długo samego nie jest dobrym rozwiązaniem – nawet wtedy, gdy ma on kociego towarzysza. Niemniej jednak koty są stosunkowo łatwe w pielęgnacji w porównaniu do takich zwierząt domowych, jak pies czy nawet koń.

Psy są jeszcze bardziej skoncentrowane na swoje ludzkiej rodzinie. Tylko niektóre z nich są w stanie zostać w domu przez wiele godzin. Podczas gdy koty bez problemu załatwiają swoje potrzeby w kuwecie, psy muszą być w tym celu regularnie wyprowadzane na zewnątrz.

W zależności od rasy, czworonogi mają również różne potrzeby w zakresie ruchu i aktywności – niektóre uwielbiają długie spacery, a inne wielogodzinne zabawy. Jeśli chcesz więc powiększyć swoją rodzinę o psa, musisz wygospodarować czas, aby móc te potrzeby zaspokoić!

Decyzja: Kot czy pies?

Wybór między psem i kotem nie jest łatwy. Często pomaga w nim przeanalizowanie swojej sytuacji życiowej i codzienności: Jak duże jest moje mieszkanie? Ile czasu mogę poświęcić swojemu podopiecznemu? Jaki typ osobowości bardziej do mnie przemawia? Niezależny kot czy pies będący zwierzęciem stadnym? Być może w podjęciu decyzji pomogą Ci opracowane przez nas charakterystyki ras psów oraz artykuły dotyczące hodowli psów i kotów.

Życzymy Ci dokonania właściwego wyboru i dużo szczęścia na wspólnej drodze z Twoim przyszłym pupilem!

Najczęściej polecane