Jak zamontować drzwiczki dla kota?

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
jak zamontować drzwiczki dla kota

Instalacja klapki dla kota to nie czarna magia. Wyjaśniamy krok po kroku, jak sprawnie to zrobić.

Drzwiczki dla kota dają Tobie i Twojemu kotu większą elastyczność w codziennym życiu. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zainstalować drzwiczki dla kota oraz jak przyzwyczaić kota do nowego sposobu dostawania się do mieszkania i wychodzenia na zewnątrz.

Zalety posiadania drzwiczek dla kota

Wpuścić? Wypuścić? Ale znowu? Koty mają swoje charakterki i uwielbiają rutynę. Jednak o tym, czy wolą przebywać w domu czy na zewnątrz, zwykle wolą decydować jednak spontanicznie – ku utrapieniu swoich opiekunów.

Z drzwiczkami dla kota na okno lub na drzwi, dajesz swojemu kotu domowemu swobodę decydowania, gdzie woli w danej chwili przebywać bez konieczności Twojej ingerencji. Szczególnie w zimie, ważne jest, aby koty przebywające na zewnątrz miały dostęp do ciepłego miejsca przez cały czas – nawet kiedy nie ma Cię w domu lub jest środek nocy.

Jeśli Twój kot kiedykolwiek zachoruje i będzie musiał pozostać pod Twoją opieką, możesz łatwo zapewnić, dzięki zablokowanej klapie dla kota, że Twój czworonożny przyjaciel pozostanie w domu i będzie spokojnie dochodził do siebie.

drzwiczki dla kota jak zamontować
Szczególnie zimą koty będą Ci wdzięczne, jeśli w każdej chwili będą miały dostęp do ciepłego mieszkania.

Wskazówka dla najemców: Pamiętaj, aby uzyskać pozwolenie

Instalacja drzwiczek dla kota jest łatwiejsza niż wielu nieprzekonanym opiekunom kotów może się wydawać. Jednak to, czy możesz zainstalować drzwiczki dla kota, zależy od Twojej sytuacji życiowej: Jeśli mieszkasz w wynajmowanym lokalu, instalacja klapki dla kota jest dużą ingerencją w wynajmowanym lokalu i wymaga zgody właściciela.

Zakup drzwiczek dla kota: Jak dokonać właściwego wyboru

Zanim kupisz drzwiczki dla kota lub klapkę dla kota, musisz zdecydować, gdzie chcesz je zainstalować. Rolę w wyborze powinny  odgrywać też właściwości, wielkość klapy i kwestia bezpieczeństwa – w końcu chcesz wpuścić do środka tylko swojego pupila, a nie dzikie zwierzęta czy obce koty.

Wielkość i położenie drzwiczek dla kota

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze drzwiczek jest oczywiście ich przyszły użytkownik i jego cechy. Twój kot powinien bez trudu mieścić się w otworze. Najważniejszą miarą dla wygodnego przechodzenia przez drzwiczki jest odległość brzucha kota od podłogi. Określa ona, na jakiej wysokości należy zamontować klapkę dla kota. Dla większości kotów wartość ta wynosi około 15 centymetrów nad podłożem. Jeśli masz kilka kotów, orientuj się wzrostem najmniejszego z nich.

Ustalenie miejsca montażu

W budynku wielorodzinnym właściwie wyłącznie okna parterowych mieszkań nadają się do zamontowania klapy dla kotów, na piętrze często w grę wchodzą tylko drzwi do mieszkania. Jeśli mieszkasz w domu, istnieją różne możliwości. Drzwi piwniczne lub garażowe są szczególnie odpowiednie, ponieważ koty wychodzące lubią przynosić do domu zdobycz w pysku lub brud na łapach. Ponadto nie każda klapka dla kota posiada izolację termiczną.

Wybranie potrzebnych funkcji

Opiekun kota przy zakupie drzwiczek może poczuć się zagubiony w ilości opcji, jeśli chodzi o komfort, bezpieczeństwo i funkcje produktów. W kwestii obsługi drzwiczek dostępne są na przykład następujące warianty:

 • 4 tryby blokady: Możesz wyregulować drzwiczki dla kota tak, aby kot mógł swobodnie poruszać się w obu kierunkach lub mógł dostać się tylko na zewnątrz lub tylko do środka domu. Alternatywnie klapka dla kota może być całkowicie zamknięta.
 • Mikroczip: Możesz zaprogramować drzwiczki dla kota tak, aby rozpoznawały indywidualny mikroczip Twojego pupila i otwierały się wyłącznie przed nim.
 • Podczerwień: Jeśli Twój kot jest przyzwyczajony do obroży, możesz użyć obroży z czipem, który otwiera klapkę dla kota przez czujnik podczerwieni.
klapka dla kota
© Monika Wisniewska / stock.adobe.com

Montowanie drzwiczek dla kota krok po kroku

Jeśli udało Ci się ustalić odpowiednie miejsce do montażu i znaleźć odpowiednie drzwiczki dla Twojego kota, czas przejść do ich instalowania. Możesz oczywiście wynająć do tego złotą rączkę lub też zaoszczędzić koszty i samodzielnie zainstalować drzwiczki dla kota.

Najprostszym rodzajem montażu jest montaż w drzwiach z drewna. Do takiego montażu potrzebna będzie piła, wiertarka, papier ścierny i śrubokręt.

Przygotowanie do montażu drzwiczek dla kota

 • Zaznacz na drewnianych drzwiach, gdzie powinien znajdować się środek drzwiczek dla kota.
 • Większość klapek i drzwiczek dla kotów oferuje szablon do montażu. Przymocuj go do drzwi lub przenieś kontur klapki dla kota na drzwi.
 • Upewnij się, że obrys lub szablon są prawidłowo, równo umieszczone. Odległość dolnej krawędzi klapki musi być dopasowana do wysokości kota. Upewnij się, że tak jest.
 • Większość szablonów pokazuje rogi otworu na klapę dla kota. Są to oznaczenia, na których później umieścimy piłę. Wywierć tam otwory.
 • Średnica otworów powinna być nieco większa niż średnica używanego brzeszczotu.

Wypiłowanie kształtu

 • Umieść piłę przy jednym z wywierconych otworów i powoli piłuj od otworu do otworu, aż wytniesz kształt drzwiczek dla kota. Najłatwiej jest to zrobić przy zamkniętych drzwiach.
 • Kąty wyciętej dziury wygładź papierem ściernym.

Instalacja klapki dla kota

 • Umieść wewnętrzną i zewnętrzną część drzwiczek dla kota w otworze i sprawdź, czy poruszają się prawidłowo.
 • Zaznacz i wywierć otwory na elementy mocujące dla części wewnętrznej.
 • Przełóż teraz ponownie część zewnętrzną na drugą stronę i przykręć od wewnątrz wszystkie śruby, aby połączyć obie części.

Postępowanie w przypadku innych typów drzwi

 • Montowanie drzwiczek dla kota w drzwiach z tworzyw sztucznych: W sprzedaży dostępne są również drzwiczki dla kotów do drzwi z tworzywa sztucznego. Montaż przebiega w zasadzie tak jak opisano powyżej, potrzebna jest tylko odpowiednia piłka.
 • Montowanie drzwiczek dla kota w szklanych drzwiach: Mając nożyce do cięcia szkła i pewne doświadczenie w obchodzeniu się ze szkłem, można samodzielnie wykonać montaż w szklanych drzwiach lub w szybach okien. Bezpieczniej jest jednak skonsultować się ze szklarzem.

Jak przyzwyczaić kota do drzwiczek

Po zamontowaniu drzwiczek kot musi nauczyć się z nich korzystać. Dzięki cierpliwości i kilku próbom, na pewno szybko przyzwyczaisz kota do jego nowych drzwi. Najpierw przytrzymaj klapkę lub drzwiczki otwarte dla kota lub przymocuj je taśmą klejącą, by się nie zamykały. Spraw, aby przejście przez drzwiczki stało się dla kota przyjemne, podając mu po drugiej stronie przysmak.

Jeśli to zadziała, można drzwiczki zamknąć. Możesz pomóc kotu w stawianiu pierwszych kroków przez zamknięte drzwi, lekko je otwierając. Często koty dość szybko uczą się korzystać z drzwiczek dla kota. Zwłaszcza, gdy po drugiej stronie czeka na nie wspaniała przygoda na świeżym powietrzu.

Alternatywa dla drzwiczek dla kotów: mieszkanie z oazą na świeżym powietrzu

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu i posiadasz balkon, możesz w nieco inny sposób zapewnić swojemu kotu trochę ruchu i  świeżego powietrza: Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz zabezpieczyć balkon i tym samym zapewnić swojemu kotu piękne chwile na świeżym powietrzu.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane