Dlaczego towarzystwo kota jest dobre dla zdrowia?

dlaczego warto mieć kota

Chyba nie istnieje bardziej relaksujący i odstresowujący dźwięk od mruczenia kota. Z pewnością każdy właściciel kota zgodzi się, że towarzystwo zwierzęcia korzystnie wpływa na samopoczucie. Istnieją badania naukowe, które rzeczywiście potwierdziłyby taką wypowiedź. Zachęcamy do lektury artykułu o tym, dlaczego towarzystwo kota jest dobre dla zdrowia.

1. Przebywanie  z kotem obniża poziom stresu

Znane są badania dowodzące, że przebywanie z kotem obniża poziom stresu. W trakcie pieszczot z kotem wydzielają się w dużej ilości hormony szczęścia, a ilość hormonów stresu jednocześnie gwałtownie spada. Mruczenie kota potęguje efekt rozluźnienia.

Zespół naukowców szukał do swoich doświadczeń grupy zawodowej, która codziennie narażona jest na duży stres – do badania wybrani zostali żyjący samotnie maklerzy giełdowi. Okazało się, że obecność kota miała faktycznie pozytywny wpływ na badane osoby. Obserwowano typowe symptomy stresu, takie jak na przykład podwyższone ciśnienie, przyspieszone tętno i wzmożona produkcja potu. Osoby badane, którym powierzono pod opiekę kota, w sytuacjach stresowych reagowały znacznie spokojniej niż reszta badanych osób.

zwirek Tigerino

2. Koty działają korzystnie na serce

Kiedy jesteśmy zestresowani, podnosi się ciśnienie krwi w naszym organizmie. Osoba cierpiąca przewlekle na podwyższone ciśnienie wykazuje z reguły wzmożone ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Ponieważ obecność kota oddziałuje pozytywnie na poziom stresu, redukuje ona także odpowiednio ryzyko wystąpienia choroby. Według badań w domostwach, w których mieszka kot, odnotowuje o 30% mniej przypadków zawałów serca.

3. Koty leczą kości

Mruczenie kota działa relaksująco. Potrafi ono jednak znacznie więcej. Podobno ten równomierny warkotliwy dźwięk wydawany przez kota ma również lecznicze działanie na kości. Złamania kości u samych kotów zrastają się znacznie szybciej niż u innych ssaków. Naukowcy stwierdzili, że odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest częstotliwość mruczenia wynosząca około 25 herców. Oraz, że mruczenie to działa także na człowieka. Za pomocą urządzeń wibrujących naukowcy mogli odtworzyć podobną częstotliwość i wykorzystać jej lecznicze właściwości na ludzkich uszkodzonych kościach.

my star karma mokra dla kota
karma dla kota wild freedom

4. Koty zmniejszają ryzyko alergii u dzieci

Rodzice często obawiają się tego, że obecność zwierzęcia może źle wpłynąć na zdrowie ich pociechy. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Badania dowodzą, że dzieci, które dorastają z kotem, wykazują dużo mniejsze ryzyko do zapadania na alergie. Ta zasada działa, gdy nie ma w rodzinie genetycznego obciążenia alergiami.

Warto wiedzieć:

Według licznych badań dzieci, które dorastają z kotem, zyskują więcej niż jedynie odporność na alergie. Przykładowo obecność kota wpływa korzystnie na rozwój osobisty dziecka, które uczy się odpowiedzialności za drugą istotę oraz wykształca wyższe kompetencje społeczne.

Kot terapeutyczny

5. Kot może być dla człowieka terapeutą

Koty są obecnie często wykorzystywane w celach terapeutycznych, do tak zwanej felinoterapii. Koci terapeuci pomagają na przykład osobom starszym w walce z demencją lub dzieciom z ADHD. Koty mają poprawiać ogólne samopoczucie u pacjenta i przeciwdziałać uczuciu osamotnienia. Ponadto zmniejszają dystans pomiędzy pacjentem a terapeutą. Możliwości zastosowania umiejętności i zalet kotów w terapiach są liczne i różnorodne.

Warto wiedzieć:

Koty terapeutyczne nie są specjalnie szkolone. Powinny być one jednak naturalnie przyjazne i ufne wobec ludzi, także zupełnie obcych. Do terapii nadają się wszystkie koty, które posiadają tę cechę, niezależnie od rasy. W jednym ze schronisk dla zwierząt w Monachium wcielono w życie projekt o nazwie „Dzieci czytają kotom”. Analogicznie do psów specjalnie wyszkolonych do tego, aby pomagać dzieciom w nauce czytania, w tym projekcie to koty wykorzystuje się w tym celu, by dzieci mogły czytać im na głos. Koty potrafią być równie dobrymi słuchaczami, co psy. Zwierzę daje dziecku poczucie szacunku, zainteresowania i bezpieczeństwa i naturalnie nie krytykuje, przez co dziecko zyskuje coraz większą pewność siebie i biegłość w wykonywaniu zadania. A przy okazji koty ze schroniska mogą cieszyć się pieszczotami swoich małych gości.

Odkryj asortyment karm dla kotów i akcesoriów dla kotów w internetowym sklepie zoologicznym zooplus!

Najczęściej polecane