Zaklinacz koni

Zrozumieć konia

Któżby nie znał wielokrotnie nominowej filmowej adaptacji książki „Zaklinacz koni”. Akcja toczy się wokół zdziczałego konia, który ma zostać uśpiony z powodu swojego agresywnego zachowania. Zaklinacz opiekuje się koniem i stara się go oswoić dzięki cierpliwości i specjalnym metodom komunikacji.

Czym cechuje się zaklinacz koni?

Zaklinaczem koni nazywa się osobę, która potrafi nieprzeciętnie komunikować się z końmi i podejmuje się współpracy z końmi z problemami, także „beznadziejnymi przypadkami”. Najbardziej znanym zaklinaczem koni jest Amerykanin Monty Roberts. Nawet z najbardziej niedostępnymi zwierzętami treser ten jest w stanie w ciągu kilku minut nawiązać relację – ponoć wygląda to tak zjawiskowo, że obserwującym zapiera dech w piersiach. Każdy opiekun konia może wypracować sposób porozumienia się ze swoim podopiecznym, bazując na podstawowych regułach i uwzględniając je w codziennym obcowaniu z koniem.

Jak komunikują się konie?

Konie porozumiewają się za sprawą mowy ciała, dlatego należy się nauczyć, jak rozumieć ich poszczególne ruchy. Niestety często dochodzi do nieporozumień między koniem a człowiekiem, dlatego też dostępne są liczne szkolenia i treningi, które mają na celu wzmocnienie zaufania między koniem a jego opiekunem oraz polepszenie komunikacji między nimi. Z wyrozumiałym i łagodnym podejściem można odzyskać zawsze zaufanie zwierzęcia.

Reguły zaklinacza koni

  • Nie zbliżaj się do obcego konia, daj mu możliwość, by mógł sam do Ciebie podejść i Cię obwąchać.
  • W żadnym wypadku nie używaj batów, palcatów ani ostróg!
  • Nagradzaj dobre zachowania.
  • Naucz się interpretować ruchy konia. Ważnych wskazówek dostarczają uszy, pozycja głowy czy spojrzenia.

Szukasz karmy dla pupila? Przejrzyj naszą ofertę produktów dla psa lub dla kota na zooplus.pl!

 

Najczęściej polecane