Jazda konna nie tylko dla dzieci

szkoła jeździectwa

Jeździectwo dla dorosłych

Jazda konna to sport nie tylko dla dzieci i młodzieży. Jeździectwo zyskuje na popularności także wśród osób dorosłych. Wystarczy jedynie nieco zapału i odwagi, a jazda konna może stać się również Twoim hobby!

Dzieci uczęszczające do szkoły mają zwykle więcej wolnego czasu na tak angażujące hobby, jednak z reguły to właśnie osoby starsze potrafią lepiej porozumieć się z końmi. Z wiekiem rozwija się wiele cech, które sprzyjają w nawiązywaniu relacji z koniem: na przykład swego rodzaju wewnętrzny spokój, uregulowany przebieg dnia, jasny cel i świadomie stosowanie mowy ciała.

Problemy, które mogą wystąpić podczas zajęć z dorosłym

  • Lęki

Stres podczas pierwszych zajęć nauki jazdy konno jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak, siedząc na grzbiecie konia, dalej odczuwasz strach, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim instruktorem jeździectwa. Twój strach może być wyczuwalny dla konia, przez co szybko może stworzyć jakąś niebezpieczną sytuację.

  • Kondycja fizyczna / zdrowie

Jazda konna dla dorosłych wymaga uwzględnienia aspektów zdrowotnych. Początkujące osoby w starszym wieku upadków nie będą raczej znosić tak dobrze jak dzieci. Po pierwszych przejażdżkach pojawią się bóle kości i silne zakwasy. Do jazdy konnej zaleca się utrzymywanie dobrej ogólnej kondycji fizycznej. Sport ten wymaga nieco gibkości, dlatego warto równolegle do treningów jeździectwa chodzić na zajęcia z rozciągania.

Jazda konna dla dorosłych

  • Odpowiednia szkoła jeździectwa

W szkole powinieneś się czuć dobrze przyjęty i wprowadzony. Ważne, by instruktor miał doświadczenie w nauce jazdy konno dorosłych.

  • Lekcja jazdy konnej

Dla dorosłych zajęcia grupowe z młodszymi nie stanowią najlepszego rozwiązania, gdyż wymagają oni troszkę więcej uwagi niż młodsi kursanci. Zwłaszcza na początku optymalne będą zajęcia indywidualne – dzięki nim efekty są najlepsze. Jeśli szkoła oferuje zajęcia dla dorosłych w małych grupach, możesz rozpatrzyć również taką opcję.

  • Jak wyglądają lekcje jeździectwa dla dorosłych

Aby wypracować idealny dosiad, dorosłe osoby potrzebują więcej czasu niż dzieci, ponieważ brakuje im gibkości. Na początku umiejętności doskonali się więc podczas pracy na lonży. Koń dla osoby początkującej powinien być dobrany do jeźdźca pod względem wielkości oraz cechować się spokojnym i zrównoważonym usposobieniem.

Szkoła jazdy konnej

Szukasz karmy dla pupila? Przejrzyj naszą ofertę produktów dla psa lub dla kota na zooplus.pl!

Najczęściej polecane