Quarter Horse

Artykuł napisany przez Natalie Decker
American Quarter Horse w siodle

Konie rasy Quarter Horse są bardzo popularne wśród amatorów jazdy w stylu western.

Quarter Horse to najbardziej rozpowszechniona rasa koni na świecie. Ze względu na swoją inteligencję, zwinność i szybkość, te wszechstronnie utalentowane zwierzęta sprawdzają się w wielu rolach, również tych filmowych. Koń rasy Quarter Horse zagrał tytułowego Czarnego księcia w ekranizacji powieści pod tym samym tytułem z 1994 roku czy Pielgrzyma w „Zaklinaczu koni”.

Pokrój: Kompaktowy osiłek

Quarter Horse znany jest również jako American Quarter Horse (AQH). Konie tej rasy charakteryzują się kwadratową, muskularną sylwetką i krótką, klinowatą głową – zwężająca się klinowato do dołu. Ich wzrost waha się od 145 do 165 centymetrów, a waga od 450 do 600 kilogramów.

W księdze stadnej tej rasy dopuszczono 17 różnych maści, od karej, przez kasztanowatą po siwą. Bardzo często występuje maść bułana (buckskin) – inaczej mówiąc jasnobrązowa, przypominająca opaloną skórę jelenia.

Quarter horse umaszczenie brązowe
AQH to konie różnej maści, z wyjątkiem srokatej.

Czym różni się Quarter Horse od Paint Horse?

W przypadku koni rasy Quarter Horse jakiekolwiek odmiany na głowie czy nogach nie są pożądane. Zwierzęta o wyraźnych białych odmianach na głowie, takich jak strzałka czy latarnia są zatem przypisywane do rasy American Paint Horse.

Przedstawiciele obydwu ras pochodzą od tych samych przodków, różni je jedynie maść. Warto podkreślić, że jeżeli jedno z rodziców źrebaka należy do rasy Paint Horse, może on być zarejestrowany w związku hodowców American Paint Horse Association (APHA) wyłącznie jako Paint Horse.

Silne konie ranczerskie

Jak na ranczerskiego konia przystało, AQH ma mocne zadnie nogi i silny zad. Kowboje i jeźdźcy westernowi cenią konie rasy Quarter Horse za ich szybkość i zwinność, którą wykorzystują nie tylko podczas zaganiania bydła czy rodeo, ale również podczas zawodów westernowych.

Ponadto, konie te cechuje dobrze umięśniona, szeroka klatka piersiowa, muskularny zad i kłoda oraz szeroki kłąb, który zapewnia dobre położenie siodła na grzbiecie.

Charakter: Czym charakteryzuje się koń rasy Quarter Horse?

Konie te uchodzą za wyjątkowo przyjazne i inteligentne. Z jednej strony wykazują dużą chęć i motywację do nauki i współpracy z człowiekiem, z drugiej strony są bardzo spokojne i zrównoważone.

Wyczucie do bydła

Te wrażliwe, towarzyskie zwierzęta są łatwe w szkoleniu. Wiele z nich posiada tak zwany „krowi zmysł” (ang. Cow Sense), oznaczający częściowo wrodzoną, a częściowo wytrenowaną zdolność wyczucia, niejako „czytania” bydła i odgadywania ich ruchów i zamiarów.

American Quarter Horse jest obecnie najpopularniejszym koniem na świecie. W tej chwili zarejestrowanych jest około 4,6 miliona koni tej rasy – więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej rasy.

Quarter horse z warkoczem
Silna kłoda, mała głowa: Quarter Horse to prawdziwy atleta wśród koni.

Przeznaczenie: Idealny do jazdy w stylu western

Quarter Horse to koń wierzchowy, który użytkowany jest głównie w rożnych dyscyplinach westernowych, takich jak Reining, w której koń i jeździec mają do przejechania zadaną trasę na podstawie jednego z 10 obowiązujących schematów (patternów), obejmujących manewry, takie jak: koła, spin (szybkie obroty konia) czy sliding stop (zatrzymanie konia z galopu), Cutting, Western Pleasure, Trail czy Ranch Riding. Istnieją nawet linie użytkowe tej rasy, które zostały wyhodowane konkretnie w celu rywalizowania w danej konkurencji.

Jedna z najszybszych ras koni

Jednak pomimo tego, że zwierzęta te uchodzą za typowe konie ranczerskie, sprawdzają się doskonale nie tylko w jeźdźcie w stylu western, pokazach czy rodeo. Ze względu na swoją wszechstronność, wykorzystywane są również w innych dyscyplinach sportowych, na przykład w wyścigach.

Czy wiesz, że…
Konie Quarter Horse są najszybszymi sprinterami wśród koni dzięki swojej umiejętność bardzo szybkiego przyspieszania. Jednak na dłuższych dystansach muszą oddać prowadzenie koniom pełnej krwi angielskiej.

Czy Quarter Horse to dobry wybór dla początkujących jeźdźców?

Zważywszy na ich przyjazny charakter i opanowanie, konie tej rasy sprawdzają się doskonale jako konie do nauki jazdy konnej, również tej w stylu western.

Kto rozsmakuje się w tym sporcie, będzie mógł na późniejszym etapie szkolenia wybrać się z tym niezawodnym końskim partnerem na przejażdżkę w teren czy spróbować pracy z bydłem.

Warunki utrzymania: Właściwe żywienie to podstawa

Konie rasy Quarter Horse nie są wymagające. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, upał czy niskie temperatury, a solidna, czysta wiata na pastwisku w zupełności im wystarczy.

Białko dla silnych mięśni

Jedynie w przypadku żywienia, należy pamiętać o kilku aspektach. Jako że zwierzęta te dobrze wykorzystują paszę i szybko przybierają na wadze, wymagają zrównoważonej diety oraz odpowiedniej, codziennej dawki ruchu.

Tak, jak w przypadku innych koni, podstawą żywienia jest trawa lub siano. A ze względu na fakt, że American Quarter Horse to koń o rozbudowanej masie mięśniowej, można mu dodatkowo dostarczać białko roślinne na przykład w postaci nasion konopi.

Natomiast powinno się unikać zbóż, które często wywołują dolegliwości zdrowotne, takie jak ochwat czy kolka.

Zdrowie: Choroby dziedziczne u koni rasy Quarter Horse

Konie tej rasy są wytrzymałe i odporne, ale w hodowli zdarzają się choroby genetyczne takie jak hiperkaliemiczne porażenie okresowe (HIP), wywołujące napady drgań mięśni, ich osłabienie, zapaść, paraliż, a nawet śmierć zwierzęcia, czy miopatia ze spichrzaniem polisacharydów (PSSM). W wyniku gromadzenia się glikogenu i pochodnych polisacharydów w mięśniach szkieletowych powstaje sztywność, silny ból i kurcz mięśni.

Te mutacje genetyczne można jednak bez trudu wykryć podczas badań genetycznych.

Zakup: Jaka jest średnia cena konia rasy Quarter Horse?

Cena zależy od wielu czynników, na przykład wieku zwierzęcia. Chcąc kupić małego ogiera czy klaczkę, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 30.000 – 40.000 złotych, a starszy, dobrze wyszkolony koń tej rasy może kosztować ponad 50.000 złotych. Natomiast konie rzadko spotykanych maści czy przejawiające wyjątkową inteligencję mogą być odpowiednio droższe.

Jaką linię hodowlaną wybrać?

Jeśli chcesz kupić konia rasy Quarter Horse, powinieneś zastanowić się jaki typ wybrać – zwinnego konia do bydła czy szybkiego konia wyścigowego? Pod tym względem ceny też mogą się różnić.

Konie tej rasy nie są zbyt popularne w Polsce, ale przy odrobinie wysiłku znajdziemy stosowne oferty sprzedaży w sieci czy u prywatnych hodowców, a w razie ich braku zawsze możemy udać się po takiego wierzchowca za granicę.

Pochodzenie: Skąd pochodzą konie rasy Quarter Horse?

Przodkami koni AQH są konie ras sprowadzonych do Ameryki przez europejskich imigrantów między XVI a XVIII wiekiem. Wśród nich znajdowały się konie arabskie, berberyjskie i andaluzyjskie.

Wraz z późniejszym przesiedleniem coraz większej liczby ludności z Europy do Ameryki, dołączyły do nich kuce oraz konie pełnej krwi angielskiej i z takiej właśnie mieszanki wyewoluował koń Quarter Horse.

Jednak początki oficjalnej hodowli tej rasy sięgają roku 1940, kiedy w Ameryce założono związek American Quarter Horse Association (AQHA). Od połowy lat sześćdziesiątych rasa ta stawała się coraz bardziej popularna również w Europie.

Hodowla: Czy Quarter Horse to koń gorącokrwisty?

Konie rasy Quarter Horse zaliczane są do grupy koni gorącokrwistych, w związku z czym posiadają zarówno cechy koni zimnokrwistych, jaki i koni pełnej krwi, przy czym wyróżniamy trzy linie hodowlane:

W zależności od wyróżniających je cech szczególnych, udział konia pełnej krwi jest mniejszy lub większy. Tak zwane Foundation Horses odpowiadają koniom roboczym, wykorzystywanym niegdyś do ciągnięcia wozów czy pługów i mają w sobie niewielki udział koni pełnej krwi.

Quarter Horse dla każdego

Duży udział koni pełnej krwi mają natomiast konie w typie Pleasure Horses, które są większe i bardziej eleganckie niż konie typu Foundation Horse. Kolejne linie to Reining Horse – mniejsze, w typie sportowym oraz Racing Horse – wyjątkowo szybkie i atletycznie zbudowane konie.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane