Kuce

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
kuc

Większości kuców cieszy się dobrym zdrowiem aż do później starości.

Kuce są małe i urocze, ale nie oznacza to, że charakterem w czymkolwiek ustępują dużym koniom. Swoją wielkość udowadniają zwłaszcza w kontaktach z początkującymi jeźdźcami i doskonale sprawdzają się jako wierzchowce dla dzieci.

Pokrój: Koń miniaturka

W przeciwieństwie do innych ras koni, kuce nietrudno rozpoznać, ponieważ wyróżnia je przede wszystkim niewielki wzrost wynoszący nie więcej niż 149 centymetrów (w podkowach). W sporcie jeździeckim kuce podzielone są na grupy zależne od wzrostu kuca i wieku zawodnika:

  • Grupa A: kuc do 121 cm, zawodnik do 11 lat
  • Grupa B: kuc do 131 cm, zawodnik 10-14 lat
  • Grupa C: kuc do 141 cm, zawodnik 11-16 lat
  • Grupa D: kuc do 149 cm, zawodnik 12-16 lat

Wcześniej, aby odróżnić kuce od dużych koni, określano je mianem małych koni. Dziś, małe konie to jeszcze inna kategoria, do której zaliczamy zwierzęta o wzroście nieprzekraczającym 157 cm.

Kuce są zwartej budowy o silnej szyi i mocnych nogach, krótszych niż w przypadku dużych koni, Głowa jest mała i proporcjonalna, podobnie jak uszy oraz pysk.

Ogon i grzywa są grube i bujne, a umaszczenie bardzo zróżnicowane: Kuce występują we wszystkich maściach podstawowych, a w przypadku niektórych ras, na przykład kuców szetlandzkich, spotkamy także egzemplarze srokate.

Najmniejszy kuc na świecie

Najmniejsi przedstawiciele tej grupy koni to konie Falabella, mierzące od 30 do 84 centymetrów. Amerykański koń miniaturowy, mierzący 34 centymetry jest również jednym z najmniejszych na świecie, a w jego hodowli dążono do tego, aby proporcje jak najbardziej przypominały proporcje dużych koni.

Różnice w eksterierze dużych koni i kuców widać na pierwszy rzut oka.

Charakter: Małe uparciuchy

Podobnie jak konie gorącokrwiste, kuce zachwycają swoim przyjaznym i serdecznym usposobieniem. Są na ogół zrównoważone, ale temperamentne i lubią stawiać na swoim.

Zatem nie dajmy się zwieść ich niewielkim rozmiarom: Są silniejsze niż mogłoby się wydawać i nie wahają się zademonstrować swojej siły, chcąc przeforsować własne pomysły. Kuce szetlandzkie, na przykład, uważane są za jedne z silniejszych koni – potrafią ciągnąć powóz ważący dwa razy tyle, co one same.

Jednak nawet biorąc pod uwagę ich upór i pomysłowość, przy odrobinie cierpliwości i uwagi można je bez problemu poddać szkoleniu. Dobrze wychowany kuc jest przyjaźnie usposobiony i chętny do współpracy ze swoim jeźdźcem.

Przeznaczenie: Dla kogo kuce będą najlepszym wyborem?

Kuce chętnie użytkowane są jako konie rekreacyjne, pokazowe, zaprzęgowe, a także ujeżdżeniowe.

Poza tym uważane są za idealne na początek przygody jeździeckiej nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. W przypadku większych jeźdźców sprawdzą się doskonale konie ras takich jak haflingery czy konie islandzkie. Pamiętajmy jednak, aby konia i jeźdźca dopasować do siebie pod względem wzrostu, aby nie zaburzać równowagi żadnego z nich.

Korzyści płynące z jazdy na kucach dla początkujących jeźdźców

  • Ze względu na ruch charakteryzujący się pewnym, aktywnym, elastycznym i długim wykrokiem, nowicjusze mają ułatwione zadanie.
  • Na przysadzistym grzbiecie kuców można się czuć pewnie i wygodnie.
  • Ich proporcje ułatwiają jeźdźcom zachowanie równowagi w kłusie czy galopie.
  • Dzięki małym i kompaktowym kopytom, dobrze sprawdzają się również podczas przejażdżek w terenie.

Chcesz nauczyć swoje dziecko jazdy na kucyku? Możesz na tę okoliczność wybrać przedstawiciela jednej z wielu ras:

Bardzo popularne są na przykład kuce szetlandzkie czy niemieckie kuce wierzchowe, które sprawdzają się doskonale w dyscyplinie ujeżdżenia i skoków przez przeszkody, a także jako konie zaprzęgowe czy w jeździe westernowej. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na charakter konia, który musi być dobrany do dziecka i zakładanego celu użytkowania.

Warunki utrzymania: Jakie wymagania mają kuce?

Kuce, podobnie jak inne konie, najchętniej spędzają większość dnia w ruchu i z tego powodu potrzebują dużej przestrzeni do przemieszczania się. Ich zachowania społeczne są dobrze rozwinięte, dlatego najlepiej czują się w towarzystwie innych kuców czy koni.

Z tego względu poleca się trzymanie kuców w chowie wolnowybiegowym, który w porównaniu do chowu stajennego ma dużo zalet: Zwierzęta mogą się swobodnie poruszać, bawić się, odpoczywać, a także w razie potrzeby bezkonfliktowo zejść z drogi innym koniom.

Na takim wybiegu należy koniom zapewnić możliwość schronienia się przed deszczem czy wiatrem pod wiatą, wysokiej jakości ściółkę, oraz pamiętać o regularnym usuwaniu nieczystości z padoku, aby zachować ich kopyta w dobrej kondycji. Warto też zainwestować w odpowiednie wyposażenie stajennej apteczki, żeby w razie zranienia czy innych drobnych dolegliwości móc im szybko zaradzić.

Łąki i pastwiska, na których przebywają konie należy zaopatrzyć w odpowiedniej wysokości ogrodzenie, tak aby te sprytne zwierzęta nie zechciały opuścić padoku prześlizgując się pod nim. Pomimo niewielkich rozmiarów, kuce nie nadają się do trzymania w przydomowych ogródkach, chyba że działka jest na tyle rozległa, że oferuje zwierzętom odpowiednie warunki bytowe.

Żywienie: Przede wszystkim pasza objętościowa i składniki mineralne

Kuce dobrze wykorzystują paszę, dlatego nie wymagają jej dużo, aby zachować energię i siłę. Pasza objętościowa taka jak siano, słoma czy trawa to podstawa właściwego żywienia.

W porównaniu do koni gorącokrwistych, kuce potrzebują mniej paszy treściwej, ale równie dużo składników mineralnych, które możemy dostarczać w postaci ziół lub suplementów.

Generalnie, codzienne racje żywieniowe wszystkich koni, w tym kuców, należy dopasować do ich obciążenia pracą, aby zapobiec nadwadze czy niedoborom składników odżywczych.

Zdrowie: Żywotność aż do późnego wieku

Kuce należą do wyjątkowo wytrzymałych i odpornych typów koni, i mogą żyć nawet ponad 30 lat. Jednak aby Twój podopieczny dożył takiego wieku, musisz dbać o jego zdrowie – pamiętaj o regularnym odrobaczaniu i szczepieniu przeciwko tężcowi. Jeśli Twój koń przebywa na rozległych pastwiskach porośniętych młodą trawą lub koniczyną, jest narażony na zwiększone ryzyko ochwatu.

Ciekawostka: Najstarszym koniem w historii był angielski kuc „Sugar Puff“, który dożył 56 lat.

Zakup: Ile kosztują kuce?

Szukasz małego i przyjaznego konia rekreacyjnego albo chcesz ułatwić swojemu dziecku rozpoczęcie przygody z jeździectwem? W takim razie warto rozważyć zakup kuca.

Wydatek, na jaki musisz się w związku z tym przygotować będzie mieścił się w dolnym czterocyfrowym przedziale, a młode konie w tym typie kupisz już nawet za kilka tysięcy złotych. Ofert sprzedaży najlepiej poszukać u hodowców lub prywatnych właścicieli.

Zwróć przy tym uwagę na paszport konia, jego charakter i stan zdrowia. Warto także zainwestować w badanie kupno-sprzedaż.

Pochodzenie: Skąd pochodzą kuce?

Konie hodowane są od tysięcy lat. W tym czasie rozwinęły się rozliczne rasy. Wiele ras kuców, które znane są do dziś, pochodzi z ubogich w pożywienie regionów, do których musiały się przystosować, aby przetrwać. Tak rozwinął się na przykład kuc szetlandzki na Wyspach Szetlandzkich, gdzie panują bardzo niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe.

W Polsce również spotkamy kuce szetlandzkie i ich hodowców. Do Polskiej Księgi Stadnej Kuców Szetlandzkich wpisywane są kuce hodowli krajowej z udokumentowanym obustronnym pochodzeniem w trzech pokoleniach.

Podsumowanie: Mały koń z wieloma zaletami

Kuc będzie serdecznym towarzyszem zarówno dla Ciebie jak i Twoich dzieci, który w niczym nie ustępuje swoim wyższym krewnym. Te wesoło usposobione małe konie o pewnym i elastycznym ruchu znacząco ułatwią początkującym adeptom sztuki jeździeckiej stawianie pierwszych kroków w tym sporcie.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane