Kuc szetlandzki (szetland)

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
kuc szetlandzki szetland

Pochodzące z obszarów o jałowym krajobrazie kuce szetlandzkie są obecnie bardzo popularnymi końmi rekreacyjnymi.

Kuce szetlandzkie są wyjątkowe – mądre, niewymagające i towarzyszą ludziom dłużej niż przedstawiciele wielu innych ras koni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące przedstawicieli tej rasy, popularnych przede wszystkim wśród osób zaczynających swoją przygodę z jeździectwem.

Pokrój: Kompaktowy, ale silny

Mały i uroczy – tak można opisać w skrócie kuca szetlandzkiego. Jego uszy są niewielkie, oczy duże a grzywa gęsta, przykrywająca szerokie czoło. Charakterystyczne dla szetlanda są wysklepione żebra. Szyja i kończyny są krótkie i mocne, przypominające o tym, że pomimo niewielkiego wzrostu, w tych małych koniach drzemie duża siła.

W lecie, kanciastą kłodę szetlanda pokrywa krótka i lśniąca sierść. W zimie na jej miejsce wyrasta gruba, długa okrywa, chroniąca go przed wilgocią i utratą ciepła. Występuje we wszystkich umaszczeniach z wyjątkiem tarantowatego.

Kuc szetlandzki i miniaturowy kuc szetlandzki – czym się różnią?

Szetland mierzy w kłębie nie więcej niż 107 centymetrów i tym samym należy do grupy kuców. Z kolei mini szetland jest jeszcze mniejszy, nie osiąga więcej niż 87 centymetrów.

Od kilku lat małe konie, takie jak falabella, ze względu na swoją inteligencję i długowieczność, wykorzystywane są jako towarzysze osób niewidomych – coraz więcej mini szetlandów przyjmuje na siebie to odpowiedzialne zadanie.

Kuc szetlandzki: Pracowity, ale niegrzeczny?

Podobnie jak konie islandzkie kuce szetlandzkie pochodzą z północnej Europy. Konieczność przystosowania się do jałowych krajobrazów tamtych regionów sprawiła, że przedstawiciele tej rasy są mocni, wytrzymali i odporni. Szetlandy to urodzone zwierzęta robocze – silne i pracowite, inteligentne i przyjaźnie usposobione.

Poza tym, te kuce nie lubią nudy. Jeśli nie będą miały wystarczająco dużo zajęć, z sympatycznych koni mogą stać się krnąbrne i uparte.

Z szetlandami nie można się nudzić

Kuce te są niezwykle wszechstronne, cierpliwe, pojętne, a nade wszystko lubią być w centrum zainteresowania, co sprawia, że miłośnicy koni bardzo chętnie spędzają czas w ich towarzystwie.

Co możemy robić z szetlandami?

Podczas, gdy miniaturowe kuce szetlandzkie towarzyszą niewidomym w ich codziennym życiu, kuce szetlandzkie pomagają początkującym jeźdźcom stawiać pierwsze kroki w jeździectwie. Sprawdzają się nie tylko w jeźdźcie wierzchem, dlatego dzieci, które z nich wyrosną, będą mogły spędzać z nimi czas również w inny sposób.

Jako koń zaprzęgowy kuc szetlandzki przejawia tyle samo talentu co jako koń ujeżdżeniowy. Bardzo chętnie uczy się również różnych sztuczek – grunt, żeby się nie nudzić! Podobnie jak w przypadku innych ras, kluczem do udanej współpracy na linii człowiek-szetland jest odpowiedni trening.

Czy na kucach szetlandzkich można jeździć?

Warto wiedzieć, że kuce szetlandzkie należą do najsilniejszych koni, biorąc pod uwagę stosunek siły do wielkości. Ten mały koń może udźwignąć, a w zasadzie uciągnąć, dwa razy tyle co sam waży. Dlatego noszenie na swoim grzbiecie dzieci, a nawet lżejszych dorosłych nie stanowi dla niego problemu.

Tego potrzebuje Twój szetland

Ze względu na pochodzenie i obfitą zimową sierść, kuce te nie będą miały nic przeciwko całorocznemu pobytowi na pastwisku.

Warunki utrzymania kuców szetlandzkich

  • Chów wolnowybiegowy jest idealnym rozwiązaniem dla tych niewymagających zwierząt – zaspokaja ich naturalną potrzebę ruchu.
  • Zwróć tylko uwagę na ogrodzenie – musi być na tyle niskie, aby temu sprytnego zwierzęciu nie przyszło do głowy prześlizgnięcie się pod nim.
  • Tak, jak wszystkie inne rasy koni, szetlandy są bardzo towarzyskie i potrzebują stałego kontaktu z innymi zwierzętami, a najlepiej z innymi małymi końmi.

Odpowiedni sprzęt dla kuca szetlandzkiego

Podstawowy sprzęt dla kuców jest taki sam, jak dla wszystkich innych ras koni, tyle, że mniejszy. Siodło, ogłowie czy akcesoria do lonżowania muszą być oczywiście dopasowane do ich rozmiarów.

kucyk shetty na łące
Do szczęścia tym maluchom wystarczy siano i trawa.

W ich przypadku mniej znaczy więcej

Kuce szetlandzkie są przyzwyczajone do skromnych posiłków, które dobrze wykorzystują. W przeciwieństwie do łąk dostępnych na Wyspach szetlandzkich, nasze domowe pastwiska są rajem dla szetlandów, ale musimy uważać, bo zwłaszcza młoda trawa z dużym udziałem koniczyny mogą sprzyjać dolegliwościom takim jak ochwat czy biegunka.

Z reguły, kucowi szetlandzkiemu wystarczy siano lub trawa, uzupełnione w składniki mineralne, przy czym ilość zadawanej paszy należy dostosować do aktywności konia.

Chcesz sprawić Twojemu kucykowi przyjemność i jednocześnie podawać mu wyłącznie najlepsze składniki? Dowiedz się jak przygotować smakołyki dla konia samodzielnie.

Warto zadbać o właściwą opiekę

Stosując dietę odpowiednią dla gatunku zapobiegniemy nadwadze i ochwatowi. Warto też wykorzystać wrodzoną potrzebę ruchu koni: Paszę i wodę pozostawmy w takich miejscach, aby zmuszały kuca do pokonywania pewnych odległości, co usprawni krążenie krwi w kopytach i przyczyni się do spalenia ewentualnych nadmiarowych kalorii.

Ile lat żyją kuce szetlandzkie?

Przy odpowiedniej opiece i diecie, Twój mały podopieczny może żyć dłużej niż przeciętnie, a średnia długość życia zdrowych szetlandów waha się od 30 do 40 lat.

Najlepiej od hodowcy

Chcesz kupić kuca szetlandzkiego dla swojego dziecka? Specjalistyczna hodowla będzie najlepszym adresem, pod który możesz się udać, aby kupić źrebię, wyszkoloną klacz lub ogiera tej rasy.

Wielu hodowców posiada swoje strony internetowe, na których możesz obejrzeć dostępne konie na sprzedaż. Otrzymasz u nich także kompleksową poradę i zyskasz pewność, że Twój kuc był do czasu zakupu w dobrych rękach.

Pochodzenie: Z mrocznych kopalń węgla kamiennego

Szkockie Wyspy szetlandzkie ze swoim zimnym, wilgotnym klimatem i jałowymi glebami nadały nazwę tym uroczym kucykom, które zachwycają tak wielu miłośników koni. Badacze przypuszczają, że kuce te były szeroko rozpowszechnione w północnej Europie, ale nie jest jasne jak trafiły na Wyspy szetlandzkie.

Na Wyspach szetlandzkich, na przykład w miejscowościach Scalloway, Tingwall czy na wyspie Unst możemy spotkać je swobodnie pasące się na łąkach, poboczach dróg czy plażach.

Niełatwa historia szetlandów

Kuce szetlandzkie musiały przejść długą i wyboistą drogę zanim stały się popularnymi końmi rekreacyjnymi. Na początku pomagały rolnikom w pracy na gospodarstwie, a w XIX w. były wykorzystywane do pracy w kopalniach. Po tym jak w Wielkiej Brytanii zabroniono zatrudniania kobiet i dzieci, odkryto, że dzięki swoim niewielkim rozmiarom kuce doskonale sprawdzą się w tej ciężkiej pracy.

Później eksportowano je również do innych kopalń poza granicami kraju. W 1890 r. powstało stowarzyszenie „Shetland Pony Studbook Society“ stojące na straży czystości rasy.

Podsumowanie

Współcześnie szetlandy są popularnymi i lubianymi końmi rekreacyjnymi, idealnymi dla początkujących adeptów jeździectwa. Rodzice, którzy szukają konia dla swoich dzieci powinni jednak pamiętać, że: Dzieci rosną, a kuce nie, a pomimo swoich niewielkich gabarytów, potrzebują dużo ruchu i pielęgnacji i to nawet przez 40 lat. Jednak, jeśli to nie jest dla Ciebie problemem i zdecydujesz się na zakup kuca szetlandzkiego, zyskasz oddanego kompana na długie lata.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane