Zbrojnik pospolity

We współpracy z Tetra
zbrojnik pospolity w akwarium

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) należy do rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae) i jest wytrzymałą i spokojną rybą. Bardzo dobrze dogaduje się z innymi gatunkami ryb z rejonu Amazonii. Jednak jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby we wspólnym akwarium zwierzęta czuły się ze sobą komfortowo.

Jakie są najważniejsze cechy zbrojnika?

Zbrojniki pospolite i niebieskie pochodzą z Rio Negro i innych dopływów Amazonki. Szczególną cechą tych ryb są przypominające poroże rozgałęzione wypukłości na pysku i czole u samców.

Ryba ta dobrze czuje się w akwarium o długości od 80 cm. Bardzo dobrze dogaduje się z różnymi gatunkami ryb z rejonu Amazonii. Jak wszystkie sumy z rodziny L, tak i zbrojnik potrzebuje wielu kryjówek. Szczególnie ważne są korzenie czarnego dębu, które wykorzystuje do skrobania. Włókna drzewne służą jako substancje balastowe dla trawienia ryby.

Podczas rozmnażania jaja są składane pod kamieniami i korzeniami. Są one strzeżone przez samca do czasu wyklucia się larw.

Z reguły zbrojnik pospolity ma ubarwienie od zielonkawo-brązowego do ciemnobrązowego z ciemniejszymi plamkami. Kiedy ryba czuje się dobrze w akwarium, zmienia się jej kolor ciała. Staje się on bardzo ciemny i nabiera niebiesko-czarnego połysku.

Spodnia strona brzucha zbrojnika niebieskiego jest nieco jaśniejsza. Jego płetwy mają głębokie niebiesko-czarne ubarwienie. Płetwy grzbietowa i odbytowa mają blade obrzeża i białawo-szare plamki. Płetwa ogonowa ma jasne końcówki. Zwłaszcza młode osobniki charakteryzują się intensywnym niebiesko-czarnym ubarwieniem. Białe plamki są wyraźnie widoczne na płetwach i ciele.

Samiec ma długie macki na pysku i czole. U samicy są one cienkie i krótkie. Niektórzy naukowcy uważają, że macki samców służą jako mimikra larwalna. Macki udają obfite potomstwo w stadium woreczka żółtkowego, aby przyciągnąć samicę.

Brązowe zbrojniki pospolite

Oprócz niebieskich zbrojników istnieją również brązowe, które mają prawie takie same wymagania dotyczące pielęgnacji i karmienia. Podobnie jak u zbrojnika niebieskiego, samce posiadają długie macki, natomiast młode i samice mają jedynie zaczątki wyrostków. Samce i samice mają typowe ubarwienie z dużymi żółtawymi plamami na ciemnobrązowym tle.

Ojczyzną tej ryby jest Amazonka i jej dorzecze. Podobnie jak zbrojniki niebieskie, jest to ryba wytrzymała, dlatego też jest bardzo popularna.

Na co należy zwrócić uwagę w hodowli zbrojnika?

Zbrojnik niebieski bardzo dobrze dogaduje się z innymi rybami ozdobnymi, które mają takie same wymagania co do temperatury wody i wartości pH. Zbiornik o długości 80 cm jest zazwyczaj wystarczający dla małej grupy zbrojników. Należy trzymać dominującego, starszego samca z kilkoma samicami. O ile nie podano innych zaleceń, te same warunki hodowlane dotyczą zbrojnika brązowego, co niebieskiego.

Zalecana wielkość zbiornika

Jeśli zdecydujesz się na parę zbrojników, musisz wybrać rozmiar minimum 80 cm. Nawet jeśli hodowane jest tylko jedno zwierzę, wielkość ta stanowi minimum. Daje to zbrojnikowi możliwość swobodnego ruchu i rozwoju. Jeśli akwarium jest zbyt małe, ryby nie mogą się dostatecznie rozwinąć i pozostają bardzo małe. Trzymanie dwóch samców jest nieco ryzykowne. Podobnie jak w naturze, tworzą terytoria i w najgorszym wypadku walczą między sobą. Dlatego przy samcach należy wybrać zbiornik o wielkości co najmniej 1,50 m. Im więcej miejsca mają samce, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów podczas hodowli.

Projekt akwarium

Zbrojniki lubią żyć w jaskiniach i potrzebują tego schronienia. Bez własnej jaskini zwierzęta narażone są na ogromny stres, ponieważ nie mogą znaleźć miejsca do odpoczynku. Ponadto ważne jest, aby zapewnić gęstą roślinność w akwarium. Dzięki temu zwierzęta mogą się ukryć. Jeśli jeden lub więcej samców jest trzymanych razem, dla każdego samca potrzebna jest osobna jaskinia. Zapobiega to walkom terytorialnym.

Zbrojnik będzie czuł się dobrze w akwarium z bogatą w tlen i czystą wodą. Ponieważ zbrojniki są zwierzętami terytorialnymi, potrzebują własnych jaskiń, jak również wystarczającej ilości miejsca do ukrycia się. Samce zajmują terytoria i bronią ich. Dlatego hodowla kilku samców jest możliwa tylko w bardzo dużym zbiorniku. Podobnie jak jego pobratymcy, inne sumokształtne, zbrojnik potrzebuje korzeni do trawienia. Bez nich ryby nie otrzymywałyby niezbędnych włókien pokarmowych i pojawiłyby się problemy trawienne. W przypadku trzymania grupy zwierząt, należy zadbać o wystarczającą ilość korzeni w akwarium.

Temperatura i twardość wody

Niebieski zbrojnik jest bardziej odporny i wytrzymały od pewnego rozmiaru, około 4 cm. Od tego momentu jego utrzymanie staje się łatwiejsze. Szczególnie dla początkujących sensownym rozwiązaniem jest więc zakup starszych ryb. Zbrojniki są mało wymagające w stosunku do twardości wody. Stwierdzono jednak, że ryby te rosną znacznie wolniej w miękkiej wodzie. Ponieważ zbrojniki niebieskie mogą oddychać powietrzem i dysponują specjalnym oddychaniem jelitowym, zwierzęta te mogą nawet stosunkowo dobrze żyć w mętnej wodzie. Należy jednak zawsze postępować ostrożnie i zapewnić zbrojnikom czystą i bogatą w tlen wodę. Ponieważ zbrojniki pochodzą z rejonu Amazonii, cenią sobie dość wysoką temperaturę wody. Powinna ona wynosić od 20 do 25 stopni.

Na co należy zwrócić uwagę przy karmieniu zbrojnika?

Zbrojnik chętnie żywi się resztkami swoich współmieszkańców w akwarium. Ta cecha jest bardzo przydatna, ale ryby te mają także inne wymagania. Nie wystarczą im same resztki jedzenia. Ważne jest, aby pamiętać o umieszczeniu drewna hebanowego w zbiorniku na wodę. Jest to szczególnie ważne dla zbrojnika, ponieważ włóka są mu potrzebne do trawienia. Poprzez zeskrobywanie drewna ryby otrzymują niezbędne dla ich układu pokarmowego włókna pokarmowe.

Można również karmić ten gatunek specjalnym pokarmem w tabletkach zawierającymi rośliny. Nadają się również sparzone liście szpinaku lub sałaty. Zbrojniki lubią również pokarm w płatkach i granulkach. Jednakże, w przypadku karmienia granulatem, ilość pokarmu powinna być zawsze bardzo mała, aby uniknąć niedrożności jelit.

Aby zadowolić zbrojnika, można również zebrać trochę drewna lub liści w lesie. Zbrojniki zjedzą również surową marchew, ziemniaki, cukinię, ogórki i sparzone mniszki lekarskie. Od czasu do czasu zbrojnik będzie wyjadał rośliny w akwarium. Dlatego ważne jest, aby zapewnić zróżnicowaną sferę roślinną.

Zbrojnik pospolity jest typowym zjadaczem porostów i glonów. Dlatego może być również pomocny w zwalczaniu alg w akwarium. Algi jednak zazwyczaj nie dostarczają zbrojnikom wystarczającej ilości pożywienia. W związku z tym, zbrojniki zazwyczaj muszą być dodatkowo karmione. Możesz użyć do tego suchej karmy. Jednak zielenina, sparzony szpinak i plasterki ogórka są o wiele bardziej odpowiednie. Przy odpowiedniej dla gatunku diecie i idealnych warunkach hodowlanych, zbrojniki pospolite mogą dożyć do 19 lat.

Jakie choroby mogą wystąpić u zbrojników?

Zbrojnik to wytrzymałe zwierzę, które jest stosunkowo mało wymagające i rzadko choruje. Jeśli zapewnimy odpowiednią temperaturę wody, higienę w akwarium i urozmaicony pokarm, zbrojniki będą cieszyć swoich właścicieli przez długi czas.

Problemy mogą się jednak pojawić, jeśli trzymasz zbrojnika razem z innymi rybami. Często bardzo źle tolerują leki podawane innym mieszkańcom akwarium i w rezultacie mogą zachorować. Jeśli inne ryby są leczone lekami takimi jak zieleń malachitowa, należy przenieść zbrojniki do innego zbiornika.

Badanie jakości wody

Zatrucie metalami w wodzie może powodować zgony mieszkańców akwarium. Dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać jakość wody. Miedź w wodzie jest śmiertelnie niebezpieczna dla zbrojnika. Ważne jest również, aby usunąć ryby z wody podczas stosowania środka ślimakobójczego.

Czasami można zaobserwować, że zbrojnik zmienia swoje ubarwienie – zyskuje duże, jasnobrązowe plamy. Na pierwszy rzut oka przebarwienia te mogą budzić niepokój. Zwykle jednak nie jest konieczne specjalne leczenie farmakologiczne. Ubarwienie może się zmieniać w zależności od nastroju i samopoczucia ryb.

Uważa się, że jest to ubarwienie stresowe spowodowane nieodpowiednimi parametrami wody, agresją między samcami i brakiem kryjówek. Obecność samic gotowych do tarła może również wywołać ubarwienie stresowe. Przy dokładnej obserwacji zachowania ryb zwykle można znaleźć przyczynę.

Rozmnażanie zbrojników

Zbrojniki rozmnażają się stosunkowo często. Zwykle do składania jaj wykorzystują kryjówki korzeniowe lub jaskinie. Samiec opiekuje się gromadką jaj, spryskuje ją świeżą wodą i chroni. Larwy wylęgają się po kilku dniach. Od dziesiątego dnia po wylęgu można je karmić drobnym pokarmem.

Gdzie można dostać niebieskie i brązowe zbrojniki?

Jeśli chcesz nabyć niebieskie lub brązowe zbrojniki, musisz udać się do sklepu akwarystycznego. Ryby te są łatwe w hodowli, a różnice między nimi polegają w zasadzie tylko na ubarwieniu. Dlatego też jest to kwestia gustu, czy wybierzesz niebieskie czy brązowe zbrojniki. Oferowane są również hybrydy.

Przy wyborze hodowcy, warto przeprowadzić kilka badań w Internecie. W tym celu należy zapoznać się z opiniami i recenzjami. Obecnie istnieją również sklepy internetowe, które oferują ekspresową wysyłkę ryb. Ta opcja nie jest jednak zalecana. Transport oznacza ogromny stres dla zwierząt. Lepiej poświęcić czas na odwiedzenie sklepu i zakup ryb na miejscu.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!