Krewetki Fire Red

Dwie krewetki Fire Red w akwarium

Krewetki Fire Red to pokojowo nastawieni i ciekawie wyglądający mieszkańcy akwariów.

Krewetki Fire Red (Neocaridina heteropoda), inaczej zwane również Red Cherry, cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników akwarystyki na całym świecie. W akwarium wielogatunkowym, te spokojne zwierzęta stanowią bardzo atrakcyjny, a przede wszystkim pożyteczny dodatek do zamieszkujących je rybek.

Wygląd krewetek Fire Red

Głębokie czerwone ubarwienie jest charakterystyczne dla samic krewetek Fire Red. Samce występują w znacznie delikatniejszym kolorze, a czasami są nawet całkowicie bezbarwni.

Po urodzeniu małe rybki są przezroczyste i czerwone ubarwienie praktycznie u nich nie występuje, dzięki czemu są niewidoczne dla swoich naturalnych wrogów, chroniąc się przed byciem zjedzonymi. W miarę dorastania czerwone ubarwienie staje się coraz bardziej widoczne.

Czym żywią się krewetki Fire Red?

Krewetki tego gatunku jedzą praktycznie wszystko co jest materią organiczną, ale najlepszy jest dla nich pokarm roślinny – warzywa, takie jak marchewki, ogórki, marchewka czy sałata, liście dębu oraz wszelkiego rodzaju pokarm dla rybek.

Zanim podamy naszym krewetkom warzywa i owoce, pamiętajmy o ich sparzeniu, aby pozbyć się znajdujących się na nich patogenów.

Krewetki doskonale sprawdzają się również w roli czyścicieli akwariów, bo zjadają glony. Jeśli w naszym akwarium nie jest ich dużo, ich dietę możemy uzupełnić chipsami z glonów, które stanowią pokarm bliski temu, jaki spożywają w swoim naturalnym środowisku.

Ponadto, podawanie tym skorupiakom pokarmu zawierającego karoten powoduje, że ładnie się wybarwiają.

Odpowiednie warunki utrzymania krewetek Fire Red

Krewetki Fire Red są niewymagające w utrzymaniu i bez problemu poradzą sobie z nimi nawet początkujący akwaryści – wystarczy im akwarium o pojemności 15 litrów.

Jeśli chodzi o jakość wody, nie mają specjalnych wymagań, nie będą miały nic przeciwko wodzie o odczynie kwaśnym (pH 6) czy zasadowym (pH 8). Pod względem temperatury, krewetki te również nie są wybredne, dlatego nie jest konieczne podgrzewanie zbiornika. Niemniej jednak najlepiej będą się czuły, gdy temperatura w akwarium będzie wynosiła od 18 do 25 stopni Celsjusza, a w jego wnętrzu będą panowały stabilne warunki – są wrażliwe na ich nagłe zmiany.

Jeśli Red Cherry nie są jedynymi zwierzętami w akwarium, należy pamiętać o tym, aby trzymać je tylko w towarzystwie ryb o odpowiedniej wielkości i podobnych wymaganiach.

Aranżacja akwarium

Aranżując akwarium powinnyśmy przewidzieć w nim miejsce na bogatą roślinność. Krewetki docenią otoczenie takich drobnolistnych roślin jak mech jawajski, hiacynt wodny, wgłębka wodna czy rogatka. Dodatkowo, akwarium dla krewetek musi być wyposażone w kryjówki w postaci potłuczonej ceramiki, kamieni, korzeni czy perforowanych skał. Skorupiaki te uwielbiają się ukrywać, szczególnie w okresie linienia, gdy zrzucają stary pancerz.

Krewetki Fire Red na czarnym żwirku
Podłoże akwarium powinno być czarne – dzięki temu bardziej wyeksponujemy wspaniałe ubarwienie naszych podopiecznych.

Podłoże w akwarium

Najlepszym podłożem w akwarium dla krewetek będzie czarny piasek lub drobny żwirek – kolor ten najbardziej wyeksponuje ogniście czerwone krewetki, a jeśli dodatkowo zastosujemy ciemniejsze oświetlenie, uzyskamy niepowtarzalny efekt.

Dobrym rozwiązaniem jest żwirek o gładkiej powierzchni, która umożliwi skorupiakom łatwe poruszanie się i przeczesywanie go w poszukiwaniu pokarmu.

Do filtracji wody zalecany jest filtr matowy, który należy połączyć z napowietrzaczem, dzięki czemu woda będzie zawierała odpowiednią ilość tlenu. Dużą zaletą tego filtra jest to, że nie zasysa tych małych żyjątek i mogą sobie na nim spokojnie bytować.

Hodowla i rozmnażanie

U dojrzałych płciowo samic, jajeczka dojrzewają w siodełku tworzącym się w obrębie karku (zazwyczaj od 15 do 40 sztuk). Kiedy jajeczka dojrzeją, samica przechodzi wylinkę i wypuszcza do wody feromony, mające zwabić samce. Zapłodnione jajeczka samica nosi pod odwłokiem, na odnóżach pławnych, stale je mieszając, przekładając i napowietrzając. W zależności od temperatury, czas ich inkubacji wynosi od 3 do 4 tygodni, po czym malutkie krewetki zostają wyrzucone do wody wprost z odnóży samicy.

Zdrowie

Krewetki na szczęście chorują stosunkowo rzadko. Ewentualne choroby czy przedwczesna śmierć krewetki wynikają zazwyczaj z nieprawidłowych warunków utrzymania. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, przede wszystkim przyjrzyjmy się warunkom panującym w akwarium – poprawienie ewentualnych mankamentów na ogół wystarcza, aby przywrócić im dobre samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krewetek Fire Red?

Jeśli zdecydujemy się na zakup tych skorupiaków, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przeglądając ogłoszenia drobne nierzadko spotkamy się z różnymi krzyżówkami krewetek i takimi „z odrzutu”, co nie jest łatwo zauważyć, nie będąc ekspertem. W ich przypadku możemy jedynie pomarzyć o ogniście czerwonym wyglądzie. Dlatego lepiej nie kupować zwierząt na portalach ogłoszeniowych i wybierać tylko te dostępne u specjalistycznych sprzedawców, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasi podopieczni nie tylko będą w dobrej kondycji, ale również wybarwią się na piękny czerwony kolor.

Krewetki powinny pochodzić z hodowli, w której osobniki są często wymieniane, co jest szczególnie ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Ciągle krzyżowanie spokrewnionych ze sobą krewetek zwiększa ich wrażliwość i podatność na choroby, a nawet przyczynia się do większej umieralności.

Kupując krewetki w sieci, należy również zwrócić uwagę na czas ich transportu. Podróż do nowego właściciela nie powinna trwać za długo, może bowiem zestresować zwierzęta i przyczynić się do utraty ubarwienia. Jeśli jednak do tego dojdzie, czerwony kolor możemy przywrócić krewetkom Fire Red karmiąc je papryką lub larwami komarów.

Zatem aby krewetki Red Cherry długo cieszyły oko w akwarium, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe kwestie.

Pochodzenie krewetek Fire Red

Te słodkowodne krewetki żyją w Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w rzekach i zbiornikach z dużą zawartością roślin, drzew i skał. Za sprawą hodowli zapoczątkowanej w Tajwanie zostały rozpowszechnione w dużej części Chin i na wyspach Sandwich Południowych.

Charakterystyka

  • Przeciętna wielkość: 1 – 2,5 cm
  • Temperatura wody w akwarium: 16 – 30°C
  • Całkowita twardość: 3 – 25°dGH
  • Wartość pH: 6 – 8
  • Wielkość akwarium: co najmniej 15 l
  • Utrzymanie: łatwe
Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!