Błazenki (ryby klowny)

We współpracy z Tetra
ryba klaun

Dwa z najbardziej znanych gatunków z rodzaju ryb ukwiałowych (Amphiprion) nazywane są błazenkami lub rybami klownami. Są to błazenki prawdziwe (Amphiprion percula) i błazenki fałszywe (Amphiprion ocellaris). Cały rodzaj Amphiprion jest często określany jako ryby klowny (błazenki). Pochodzą one z zachodniego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego i są rybami słonowodnymi.

Jak wyglądają błazenki?

Ryby klowny osiągają do 7–15 centymetrów długości, przy długości ciała do 2,5 razy większej od wysokości. W zależności od gatunku, ryby te mają czarną, pomarańczową, żółtawą lub czerwonawą barwę, a niektóre z nich są upstrzone plamkami i paskami.

Fałszywy błazenek charakteryzuje się jaskrawo pomarańczowym ubarwieniem i trzema białymi poziomymi pasami, przy czym środkowy biały pasek ma wybrzuszenie w kierunku przodu. Prawdziwego błazenka można rozpoznać po tym, że oprócz pomarańczowo-czerwonego koloru i białych poziomych pasków ma bardzo cienkie czarne paski, które wyraźnie odgraniczają białe. U obu gatunków płetwy są czarno obrzeżone. Istnieje jeszcze jedna odmiana kolorystyczna błazenka fałszywego: Ryba ta jest całkowicie czarna z wyjątkiem poziomych pasków i pyska.

Płeć i reprodukcja tych zwierząt są niezwykłe: Błazenki rodzą się zawsze jako obojnaki. Są one zwierzętami ławicowymi i najwyżej postawioną rybą w ławicy jest zazwyczaj samica, a drugą pod względem wielkości i wieku rybą jest godowy samiec. Jeśli samica umrze, najbardziej dominujący samiec zajmuje jej miejsce i staje się samicą, a następna co do wielkości ryba dojrzewa płciowo i staje się reprodukcyjnym samcem.

Jakie są rodzaje błazenków?

Ryby te należą do rodziny garbikowatych i są podzielone na 29 gatunków, które są pogrupowane w pięć podrodzajów (Actinicola, Amphiprion clarkii, Amphiprion ephippium, Paramphiprion, Phalerebus). Najbardziej znanymi gatunkami ryb klownów są błazenki (Amphiprion percula i Amphiprion ocellaris), które stały się znane szerokiej publiczności przede wszystkim dzięki bajce „Gdzie jest Nemo”.

Inne popularne gatunki do trzymania w akwarium to odmiana błazenka Amphiprion ephippium, który ma około 12 cm długości, białą głowę i czarne boki, a także brązowawo-pomarańczowy dwupaskowy błazenek, który ma około 10 cm długości i pochodzi z Morza Czerwonego.

Gdzie leży naturalna ojczyzna błazenków?

Ryby klowny występują w tropikalnych obszarach Indo-Pacyfiku i tam, gdzie ciepłe prądy oceaniczne docierają daleko na północ lub południe, na przykład w wodach wokół Australii, Chin, Japonii, Indonezji, Tajwanu, Tajlandii, Indii, Malezji i Filipin. Region wokół Nowej Gwinei jest najbogatszy w gatunki – w Madang występuje dziesięć gatunków błazenków, a na wyspach D’Entrecasteaux osiem. Na innych obszarach, np. na zachodnim Pacyfiku na wyspie Guam lub wokół Lizard Island na Wielkiej Rafie Koralowej, występuje pięć gatunków rodzimych. W Morzu Czerwonym występują dwa gatunki, tylko jeden na Komorach, a na wybrzeżu Hawajów nie ma już obecnie żadnego.

Zasięgi występowania tych dwóch gatunków nie pokrywają się: Błazenek prawdziwy występuje zwykle w większej części Nowej Gwinei, błazenek fałszywy żyje w zachodniej części Pacyfiku i na północ od Australii.

Charakterystyczną cechą błazenków jest to, że żyją w symbiozie z ukwiałami morskimi. Dany rodzaj błazenków żyje razem z określonym rodzajem ukwiału morskiego. Podczas gdy inne zwierzęta unikają ukwiałów, ryby klowny są odporne na ich truciznę dzięki warstwie śluzu. Jak dokładnie tworzy się ta warstwa śluzu, nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione. Jest jednak pewne, że nie tworzą jej ryby. Niektóre gatunki błazenków wymagają okresu aklimatyzacji, aż będą w stanie poradzić sobie z kłującą pokrzywą, podczas gdy inne gatunki mogą od razu podpłynąć do ukwiału.

Chroni to błazenka przed drapieżnikami takimi jak ryby motyle (chetonikowate) czy jednorożkowate. Ukwiał morski z kolei korzysta ze zwiększonej cyrkulacji wody, która powoduje, że ryby są aktywne. Ponadto błazenki żywią się częściowo martwymi mackami ukwiałów, jak również ich resztkami pokarmu. Z drugiej strony, kolorowe ryby klowny przyciągają ryby drapieżne (które zjadają ukwiały) i użyźniają je swoimi odchodami. Partnerstwo między rybą a ukwiałem trwa zazwyczaj kilka lat.

Czym żywią się błazenki?

Ryby klowny są wszystkożerne i żywią się małymi krewetkami, planktonem, glonami i widłonogami na wolności, tj. zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Jeśli są trzymane w akwarium, szczególną uwagę należy zwrócić na urozmaiconą i zbilansowaną, bogatą w witaminy dietę składającą się z pokarmów roślinnych i zwierzęcych. Z uwagi na to, że błazenki w naturze nigdy nie mogą odpłynąć zbyt daleko od swojego ukwiału, ale muszą czekać, aż ofiara sama do nich przypłynie, mają naturalny instynkt gromadzenia nadmiaru pokarmu dla ryb. Należy to również wziąć pod uwagę podczas karmienia w akwarium.

Na co muszę zwrócić uwagę podczas trzymania błazenków w akwarium?

Z góry należy zaznaczyć, że hodowla błazenków nie jest tak łatwa, jak mogłoby to wynikać z filmu „Gdzie jest Nemo”. Odpowiedzialne trzymanie tych zwierząt wymaga zwykle doświadczonych właścicieli, którzy znają już szczególne cechy akwariów morskich.

Błazenki żyją w ławicach i z tego powodu nigdy nie powinny być trzymane samotnie. Najlepiej trzymać je razem z przedstawicielami tego samego gatunku – albo w mniejszym zbiorniku jako parę, albo w dużym zbiorniku jako grupę.

Z uwagi na to, że te zwierzęta wchodzą w tak ścisłą symbiozę z ukwiałami, błazenek Amphiprion ocellaris powinien mieć w akwarium przynajmniej jeden z tych trzech gatunków ukwiałów: Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea lub Stichodactyla mertensii. Mimo iż ukwiały mogą być również dobrze hodowane bez ryb ukwiałowych, to w drugą stronę, ryby ukwiałowe nie mogą być hodowane w sposób odpowiedni gatunkowo bez swoich ukwiałów. Należy jednak zauważyć, że niektóre gatunki błazenków dogadują się tylko z jednym gatunkiem ukwiałów.

Piasek koralowy doskonale nadaje się jako podłoże w akwarium, ale żywy koral zdecydowanie nie. Powodem tego jest fakt, że błazenki co jakiś czas zmieniają miejsce i mogą się poważnie poparzyć lub zranić w kontakcie z koralowcami.

Ukwiały są stosunkowo wrażliwe, więc aby zapobiec ich zbyt częstym wędrówkom, należy zadbać o intensywny dopływ światła i miękki, pośredni prąd, a także wodę o niskiej zawartości azotanów i fosforu, ale bogatą w tlen. Jeśli ukwiały czują się dobrze, jest to najlepsza podstawa do trzymania błazenków w odpowiedni dla gatunku sposób.

Ważne jest, aby wielkość ukwiału była dostosowana do liczby i wielkości ryb – jeśli jest zbyt mały, może nie przetrwać wśród wielu ryb, a także może dojść do agresji między rybami tego samego gatunku.

Fałszywy błazenek zachowuje się spokojnie w stosunku do innych ryb, ale mogą pojawić się problemy z innymi odmianami tego gatunku. Jeśli chcesz hodować kilka gatunków, musisz odpowiednio powiększyć zbiornik.

Temperatura wody i wielkość akwarium

Akwarium powinno mieć wielkość ok. 200 litrów. Chociaż błazenki są słabymi pływakami i nigdy nie oddalają się od swoich ukwiałów, potrzebują one trochę przestrzeni.

Temperatura wody powinna wynosić od 23 do 28°C, ponieważ odpowiada to tropikalnym, naturalnym siedliskom ryb. Wartości wody powinny wynosić 8,0 do 8,4 pH i 0 do 18 °dH. Ważne jest też to, że musi to być akwarium morskie. Oznacza to, że woda powinna być z jednej strony zasolona, a z drugiej oczyszczona z zanieczyszczeń za pomocą specjalnych systemów odwróconej osmozy. W żadnym wypadku błazenki nie powinny być trzymane w słodkiej wodzie.

Czy można rozmnażać ryby klowny samodzielnie?

Błazenki są jednymi z niewielu ryb morskich, które można rozmnażać w akwarium. Podczas zalotów samce wykonują taniec. Następnie samiec czyści miejsce tarła u podstawy ukwiału (np. płaski kamień). Na nim samica składa jaja, które następnie samiec zapładnia. W pierwszym dniu tarło ma kolor od żółtego do pomarańczowego. Od trzeciego dnia tarło jest brązowawe i zaczyna stawać się coraz jaśniejsze i bardziej przezroczyste aż do dnia wylęgu. Samce odgrywają szczególnie aktywną rolę w opiece nad wylęgiem: za pomocą płetw stale wachlują ikrę świeżą i bogatą w tlen wodą.

Po około tygodniu wylęgają się larwy i początkowo prowadzą planktoniczny tryb życia. To stadium larwalne trwa około dwóch tygodni, podczas których larwy pozostają pod ochroną ukwiału. Następnie wyruszają na poszukiwanie własnego ukwiału. Tylko świeża Artemia i pokarm pylisty są odpowiednie jako pokarm w stadium larwalnym od około 12 dnia życia.

ikra błazenków

Jak długo żyją błazenki?

Ryba klown może żyć do 10 lat w naturze, ale w akwarium zazwyczaj osiąga wiek około 5 lat. Błazenki nie są one szczególnie wrażliwe, o ile trzymane są w akwarium morskim i przestrzega się powyższych warunków. Ze względu na fakt, że zawsze muszą być trzymane razem z ukwiałem morskim, który jest bardzo wrażliwy i wymagający, hodowla błazenków jest jednak czymś dla zaawansowanych pasjonatów ryb. Przyczyną tego jest też akwarium morskie, które niekoniecznie jest odpowiednie ze względu na intensywność kosztów i niezbędne doświadczenie.

Gdzie znajdę błazenki do mojego akwarium?

Najlepszym miejscem jest sklep zoologiczny specjalizujący się w zwierzętach morskich lub rybach. Wysyłka, którą oferują niektóre sklepy internetowe, nie jest wskazana ze względu na traktowanie zwierząt zgodnie z ich gatunkiem. Większość gatunków błazenków kosztuje od 60 do 100 złotych, bardziej niezwykłe gatunki mogą kosztować nawet do 200 zł.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!