Agama

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
agama błotna

Agama – piękna, nieśmiała i nie dla początkujących.

Wygląda jak smok z bajki: Agama fascynuje wielu entuzjastów terrarystyki swoim pięknem i jaskrawozielonym ubarwieniem. Lecz czy ten mały, zielony „smok wodny” w ogóle nadaje się do terrarium? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat tych niezwykłych gadów.

Wygląd: Uroczy smok do domu

Ciało agamy posiada piękny kolor w odcieniach zieleni i szarości, przy czym spód jest zwykle jaśniejszy niż grzbiet. Jej ogon pokrywają prążki i pasemka w odcieniach brązu. Wzdłuż całego grzbietu, od tyłu głowy do ogona, biegnie ząbkowany grzebień.

Agama spogląda na swojego obserwatora wielkimi oczami. Łuski wokół pyska wyglądają prawie jak zęby. Jej wygląd budzi skojarzenia z dinozaurami lub smokami, dlatego na przykład w języku niemieckim nazywana jest również „smokiem wodnym”.

Inne nazwy to agama błotna lub wodnogama indochińska. Już sama nazwa zdradza, że należy do rodziny agamowatych. Nie jest ona jednak spokrewniona z innymi agamami, takimi jak wodnogama australijska czy pogoma, lecz stanowi swój własny rodzaj.

agama z bliska
Agama charakteryzuje się dużymi oczami, uwodzicielską zielenią i dużą ilością łusek.

Jakie rozmiary osiąga agama?

W pełni rozwinięta agama dorasta nawet do jednego metra wysokości. Około dwie trzecie pokaźnej długości zwierzęcia stanowi typowy dla agam długi ogon.

Wielkość to także najważniejsza cecha, na podstawie której można odróżnić samce od samic: Samce agam są większe niż samice. Ponadto samice są nieco bardziej płaskie i mają bardziej jednolitą skórę z mniejszymi porami.

Zachowanie: Małe kłębki nerwów

Pomimo imponujących rozmiarów ciała, te piękne „smoki” są bardzo płochliwe. Agamy wodne zachowują się więc powściągliwie i w każdej chwili są gotowe do ucieczki. Gdy w niebezpiecznych sytuacjach ulegają swojemu odruchowi ucieczki, często kończy się to zranieniem pyska.

Dlatego, szczególnie w początkowej fazie, ważne jest spokojne otoczenie i dużo odpoczynku. Na szczęście agamy są zwierzętami dziennymi. Obserwowanie ich z dystansu, z szacunkiem, w ich codziennym życiu można doskonale pogodzić z biorytmem człowieka.

Czy agamy są niebezpieczne?

W przeciwieństwie do budzących respekt zwierząt terrariowych, takich jak boa dusiciele czy drzewołazy, które w naturze są jadowite, agamy błotne nie wydają się ani groźne, ani niebezpieczne dla ludzi. Wręcz przeciwnie, Tych delikatnych gadów nie musisz się obawiać – one boją się Ciebie znacznie bardziej.

Czy agamy potrafią pływać?

Ich kształt ciała i pochodzenie sprawiają, że agamy są doskonałymi pływakami. Pochodzą z obszarów tropikalnych, dlatego mają w genach zamiłowanie do wody i w pełni zasługują na nazwę „smoków wodnych”.

Warunki utrzymania: Liczba współlokatorów i terrarium dla agamy

Niezależnie od tego, jak piękne są zielone agamy wodne, ich hodowla jest wymagająca. Dlatego też nie są odpowiednie dla początkujących terrarystów. Z jednej strony wynika to z wielkości agam. Z drugiej strony – z ich płochliwej natury i podatności na stres.

Jeśli masz już doświadczenie i czujesz, że jesteś w stanie sprostać tym wyzwaniom, poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące hodowli agam.

Czy agamy można trzymać w odosobnieniu?

W naturze ta zielona jaszczurka często występuje pojedynczo lub w małych grupach. Dlatego agamy można hodować zarówno pojedynczo, jak i w towarzystwie innych przedstawicieli tego gatunku.

Zaleca się hodowlę w grupie, ale wymaga to odpowiedniej przestrzeni w domu.

Ważne: Samców w żadnym wypadku nie wolno trzymać razem z innymi samcami. Harem składający się z jednego samca i dwóch lub trzech samic stanowi idealną podstawę do harmonijnej wspólnej egzystencji. Zwierzęta nie garną się jednak do innych gatunków.

Jak wygląda idealny dom dla agamy?

Woda to ich żywioł. Dlatego wodnogamy najlepiej czują się w paludarium z częścią lądową i wodną. Jeśli w pobliżu wody umieścisz solidne gałęzie do wspinaczki, agama szybko poczuje się jak w domu.

Oprócz wody i możliwości wspinania się, Twoje tropikalne terrarium powinno zapewniać zwierzęciu odpowiednią ochronę prywatności. W ten sposób Twój „wodny smok” poczuje się bezpiecznie, a poziom stresu obniży się. Odpowiednim podłożem jest substrat kokosowy lub ściółka z kory.

Jak duże musi być terrarium dla agamy?

Terrarium z oczkiem wodnym powinno być na tyle duże, aby agama mogła bez problemu nurkować. Minimalna wielkość terrarium dla „smoka wodnego” podaje się w odniesieniu do długości głowy i tułowia, czyli od czubka nosa do nasady ogona.

  • Dla pary agam zalecana minimalna wielkość terrarium wynosi 4:3:5 lub 5:3:4 (długość x szerokość x wysokość).
  • Przy długości głowy i tułowia wynoszącej 30 cm terrarium powinno mieć wymiary wynoszące co najmniej 120 x 90 x 150 lub 150 x 90 x 120 cm.
  • Lepsze będzie jednak rozwiązanie o wymiarach 200 x 100 x 200 cm lub większych.
agama na gałęzi
Pamiętaj! Agamy wodne są bardzo płochliwe.

Jakie są zalecane wartości temperatury i wilgotności powietrza?

Agamy pochodzą z klimatu tropikalnego, który powinny odnaleźć także w terrarium:

  • Wilgotność powietrza powinna wynosić około 70–80% w ciągu dnia i 95% w nocy.
  • Najlepiej czują się w temperaturze 26–28°C, w nocy wystarczy 20–23°C.
  • Zwierzętom należy również zapewnić „słoneczne miejsce”, gdzie będą mogły ogrzać się w temperaturze 35°C.

Aby uzyskać takie warunki, potrzebne są elementy grzewcze, włącznik czasowy oraz promienniki ciepła do miejsc nasłonecznionych. Niezbędną wilgotność można zapewnić za pomocą systemu zraszania i roślin, takich jak juka czy figowiec benjamina.

Żywienie: Czym żywi się agama?

Na wolności agamy błotne jedzą niemal wszystko, co stanie im na drodze – potrafią zaspokoić swój apetyt nawet małymi ssakami czy ptakami.

Co mogą jeść agamy błotne?

W terrarium agama otrzymuje pokarm, który na szczęście jest łatwiejszy do zdobycia. Oto jadłospis agam trzymanych w terrarium:

  • codziennie świeża woda
  • trzy do czterech razy w tygodniu owady karmowe, takie jak świerszcze lub pasikoniki
  • raz w tygodniu wzbogacenie owadów preparatem witaminowym
  • dla urozmaicenia od czasu do czasu – zielonka i słodkie owoce.

Zdrowie: Kontrola dobrego samopoczucia

Przez swoją płochliwość, agamy szybko ranią sobie pyski podczas prób ucieczki. Dzięki spokojnemu otoczeniu i dużej ostrożności można uniknąć takich urazów.

Jak długo żyje agama?

Przewidywana długość życia agamy wynosi 15–20 lat. Aby zwierzęta mogły osiągnąć ten dumny wiek, należy codziennie ich doglądać.

Zwracaj przy tym uwagę na stan pyska oraz zmiany masy ciała i zmiany w kale. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultuj z lekarzem weterynarii dalsze kroki.

Zakup agamy: Co musisz wiedzieć?

Jeśli nie przeszkadza Ci płochliwość agam i możesz zapewnić tym zwierzętom wystarczająco duży dom, pozostaje tylko pytanie, gdzie je kupić.

Można je znaleźć u hodowców-hobbystów i w sklepach zoologicznych. Jednak w pierwszej kolejności należy udać się do schroniska dla zwierząt. Wiele osób pozbywa się tych pięknych „smoków”, gdy wymagania zwierząt przerastają ich możliwości.

Czy agamę można kupić przez Internet?

Najpierw powinno się zobaczyć zachowanie agamy na własne oczy i sprawdzić, czy warunki utrzymania są zgodne z dobrostanem gatunku, dlatego nie zaleca się kupowania zwierząt wyłącznie przez Internet.

Pochodzenie: Gdzie w naturze żyją agamy?

Naturalnym obszarem występowania wodnogamy indochińskiej jest Azja Południowo-Wschodnia. Tam jaszczurki te można spotkać w lasach tropikalnych, zwłaszcza w pobliżu płynącej lub stojącej wody. W razie niebezpieczeństwa korzystają z wody jako drogi ucieczki.

Kiedy nie pływają w wodzie, spędzają czas na drzewach: są nie tylko dobrymi pływakami, ale także doskonałymi wspinaczami.

Podsumowanie: Fascynujące zwierzęta dla zaawansowanych opiekunów

Agamy wodne nie są ani przytulne, ani łatwe w obejściu. Ich delikatny układ nerwowy wymaga wyczucia. Dla doświadczonych terrarystów te piękne azjatyckie zwierzęta mogą być jednak wspaniałą okazją do zgłębienia wiedzy o tym jakże wyjątkowym gatunku jaszczurki.

Agama w skrócie

  • Nazwa: agama błotna, wodnogama indochińska, nazwa naukowa: Physignathus cocincinus
  • Wielkość: 60–100 cm
  • Waga: 300–800 g
  • Terrarium: paludarium
  • Temperatura: 20–35°C, w nocy chłodniej niż w ciągu dnia
  • Pokarm: owady karmowe, zielonka, słodkie owoce
  • Warunki utrzymania: hodowla pojedynczo lub z jednym samcem i kilkoma samicami, nie nadaje się do socjalizacji z innymi gatunkami
  • Poziom trudności: dla zaawansowanych terrarystów dysponujących dużą ilością miejsca

Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane