Boa dusiciel nie należy może do klasycznych zwierząt domowych, ale z pewnością jest jednym z najbardziej imponujących. Jak trudne jest trzymanie tego gatunku w terrarium? W naszym opisie znajdziesz nie tylko najważniejsze informacje o opiece nad tym wężem olbrzymim. Wyjaśniamy również, dlaczego jest to w zasadzie dość nieskomplikowany mieszkaniec terrarium.
Boa dusiciel: Idealny wąż olbrzymi do domu?

© Krisda / stock.adobe.com
Nazwa i rodzaj
Boa dusiciel należy do bogatej w gatunki rodziny węży olbrzymich (Boidae). Boa to dusiciele, które zabijają swoją zdobycz, oplatając ją swoim ciałem. Wskazuje na to już łaciński termin constrictor, który można przetłumaczyć jako „ściskacz”. Węże olbrzymie to jedne z największych gatunków węży na świecie, takie jak anakonda.
Gdzie mieszka boa dusiciel?
Naturalny zasięg występowania boa dusiciela rozciąga się od północnego Meksyku przez całą Amerykę Środkową po Amerykę Południową. Gigantyczne węże osiedliły się w różnych siedliskach. Zamieszkują wilgotne lasy deszczowe, takie jak dżungla amazońska, suche sawanny i zarośla, a także tropikalne lasy górskie. Przeważnie boa dusiciela można znaleźć w pobliżu zbiorników wodnych.
Profil
- Długość ciała: 1,5 do 4,5 metra
- Waga: do 30 kg
- Przewidywana długość życia: 20 lat i więcej
- Wielkość terrarium od 2,30 m długości ciała: 180 x 80 x 80 centymetrów (długość x szerokość x wysokość)
- Postawa: pojedynczo lub w parach
- Temperatura: 24 do 30 stopni Celsjusza (dzień), 20 do 23 stopni Celsjusza (noc)
- Miejsce nasłonecznione: 30 stopni Celsjusza i więcej
- Wilgotność powietrza: 70 procent
- Podłoże: Granulat drzewny
- Urządzenie: Kryjówki, baseny, tyczki do wspinaczki, deski do leżenia
- Żywienie: Zwierzęta takie jak szczury i myszy
- Cechy szczególne: aktywność słoneczna i nocna, wodolubny
- Pochodzenie/rozmieszczenie: Ameryka Środkowa i Południowa
- Siedlisko: Lasy deszczowe, sawanna, półpustynia
- Trudności w utrzymaniu: Żywy pokarm
Który podgatunek boa najlepiej nadaje się do terrarium?
Istnieje dziesięć podgatunków boa dusiciela. Należą do nich na przykład Boa constrictor mexicana lub Boa constrictor nebulosa. Podgatunki te różnią się od siebie cechami wizualnymi i zachowaniem.
W terrarystyce szczególnie popularne są dwa gatunki: boa constrictor imperator (boa cesarski) i boa constrictor constrictor (boa królewski). Oba są uważane za dość nieskomplikowane pod względem pielęgnacji i karmienia. Jeśli boa dusiciel trzymany jest w sposób odpowiedni dla gatunku, może żyć do 20 lat. Jeśli zdecydujesz się na takiego węża, to może będzie mieszkać u Ciebie naprawdę długo.
Przy zakupie należy zwracać uwagę na to, czy hodowca jest profesjonalistą. W Polsce posiadanie w domu egzotycznych gadów jest dozwolone, ale fakt ten należy koniecznie zgłosić do specjalnego rejestru u właściwego dla miejsca zamieszkania starosty.

© bennytrapp / stock.adobe.com
Wielkość i wygląd boa dusiciela
Może i trudno w to uwierzyć, ale boa dusiciel jest najmniejszym z olbrzymich węży. Istnieją oczywiście znaczne różnice w wielkości poszczególnych podgatunków. Na przykład boa cesarski ma około jednego metra długości, podczas gdy boa królewski osiąga ostateczny rozmiar do czterech metrów. W zależności od wielkości, dany okaz może ważyć nawet do 30 kilogramów.
Charakterystyczną cechą boa dusiciela jest duża, szeroka głowa, która w kierunku pyska zwęża się w kształt klina. Szczęka górna i dolna nie są mocno połączone. W ten sposób wąż może po prostu odczepić połówki szczęk podczas połykania pokarmu.
Jakie są odcienie kolorów i umaszczenia?
Fascynujące są wyraziste oznaczenia i różne podstawowe kolory boa. Mogą to być kolory kremowo-białe, szaro-brązowe aż po odcienie czerni. Inną charakterystyczną cechą boa są ciemno obrzeżone brązowawe plamy siodłowe na grzbiecie, które u niektórych gatunków przybierają intensywnie czerwony odcień w kierunku ogona. Stąd pochodzi inna nazwa boa królewskiego – boa czerwonoogonowy.
Ponadto od czoła do pyska olbrzymich węży biegnie wyraźna linia. Za oczami znajduje się ciemny pas skroniowy ciągnący się od czubka pyska do boków szyi.
Czym różnią się samce od samic?
Samice i samce boa dusiciela wyglądają bardzo podobnie. Niemniej cechy zewnętrzne mogą wskazywać na płeć. U dorosłych węży może na to wskazywać wielkość ciała. Samce są średnio o 30–40 cm mniejsze od samic.
Pazurki odbytowe również mogą pomóc w określeniu płci. Znajdują się one po lewej i prawej stronie kloaki zwierzęcia. Wyglądają dosłownie jak dwa pazurki. Zwykle są one bardziej widoczne u samców.
Mimo to odróżnienie płci węży jest stosunkowo trudne. W razie wątpliwości najlepiej zapytać weterynarza, który zna się na gadach.
Zachowanie: Jakie są szczególne cechy boa constrictor?
Większość podgatunków boa dusiciela mieszka na ziemi. Młode zwierzęta również lubią przebywać na gałęziach drzew. Jednak wraz ze wzrostem rozmiarów i masy ciała węże olbrzymie coraz częściej przenoszą swoje siedliska na ziemię.
Ponadto boa dusiciel nie przepada za ruchem i przez większość dnia ukrywa się w swojej kryjówce. Od czasu do czasu opuszcza je jednak, aby się ogrzać w nasłonecznionym miejscu. Z uwagi na to, że jest zwierzęciem zmiennocieplnym, nie może samodzielnie regulować temperatury ciała. Dlatego ważne jest, aby w terrarium wyznaczyć strefy o różnej temperaturze.
Czy boa constrictor składa jaja?
Boa dusiciel jest żyworodny, więc nie składa jaj. Od 100 do 120 dni po okresie godowym rodzi się od 5 do 40 młodych. W środowisku naturalnym w pełni rozwinięte młode zwierzęta są odtąd zdane na siebie. W terrarium obowiązuje następująca zasada: po urodzeniu potomstwo należy przenieść bezpośrednio do terrarium dla małych zwierząt lub do specjalnej skrzynki.
Jeśli zamierzasz zostać hodowcą boa, najlepiej wcześniej zasięgnąć informacji u władz bądź organizacji zajmujących się nadzorem hodowli. Należy również pamiętać, że podaż boa królewskiego i cesarskiego jest stosunkowo duża.
Jak często boa dusiciel zrzuca skórę?
Boa rosną przez całe życie i regularnie zrzucają skórę. U zdrowych młodych zwierząt ma to miejsce co sześć – osiem tygodni, a u starszych tylko co trzy do sześciu miesięcy. Jeśli zauważysz, że skóra Twojego węża blednie, a oczy są zmętniałe, linienie zbliża się nieuchronnie. Teraz należy regularnie spryskiwać podopiecznego letnią wodą, aby ułatwić mu zrzucenie skóry.
Czy wąż olbrzymi jest niebezpieczny dla ludzi?
Boa dusiciele nie są zwierzątkami do przytulania. Jak wszystkie gady, należy je obserwować tylko w terrarium. Nigdy nie lekceważ siły i szybkości dorosłego boa dusiciela. Szczególnie ukąszenie może być bardzo bolesne. Poza tym jednak wąż ten jest przeważnie spokojny.
Czy boa constrictor jest jadowity?
Nie, boa dusiciel nie ma jadowitych zębów i dlatego nie wytwarza trucizny, lecz dusi swoją ofiarę za pomocą niezwykle silnych mięśni ciała. Jako wąż nocny, boa dusiciel wyrusza na łowy o zmierzchu. Po namierzeniu ofiary w ciągu kilku sekund obezwładnia ją, dusi i pożera w całości.
Jak prawidłowo trzymać boa dusiciela?
Od mikroklimatu, przez wielkość terrarium, po wyposażenie – w tym rozdziale znajdziesz ważne zalecenia dotyczące hodowli odpowiednich dla danego gatunku.
Jaki klimat powinien panować w terrarium?
Boa dusiciel preferuje temperaturę w ciągu dnia od 27 do 30 stopni Celsjusza, terrarium powinno mieć różne strefy ciepła. Ciepłe miejsca o temperaturze 30 stopni Celsjusza i więcej można uzyskać dzięki specjalnym lampom grzewczym. Płaskowyże położone bliżej źródła światła i ciepła tworzą unikalne strefy klimatyczne.
W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wilgotności na poziomie około 70 procent jest spryskiwanie terrarium i jego wyposażenia raz lub dwa razy dziennie. Dla uregulowanego rytmu dzień-noc światło dzienne powinno być dostępne przez około dwanaście godzin.

© Iliuta / stock.adobe.com
Jaka technika jest mi potrzebna?
Węże ciągnie do ciepła – a to może być niebezpieczne! Nierzadko zdarza się więc, że węże poparzą się w terrarium. Aby zapobiec zranieniu się boa dusiciela, należy zawsze upewnić się, że przewody elektryczne są dobrze zabezpieczone i znajdują się poza zasięgiem węża. Twoje terrarium powinno mieć następujące wyposażenie:
- sufitowy promiennik podczerwieni jako źródło ciepła (możliwe są rozwiązania alternatywne)
- reflektory punktowe nad miejscami najcieplejszymi
- kilka termometrów rozmieszczonych w basenie
- higrometr
- lampa fluorescencyjna jako źródło światła
- programator czasowy
Jak duże powinno być terrarium?
Boa dusiciel to samotnik, więc może być trzymany pojedynczo w terrarium w sposób odpowiedni dla danego gatunku. Ogólnie rzecz biorąc, terraria szklane są szczególnie odpowiednie do trzymania węży.
Pamiętaj jednak, że wymagania dotyczące wielkości Twojego terrarium ulegną zmianie – w zależności od wieku i długości Twojego boa dusiciela. Przy wyborze odpowiedniego terrarium należy kierować się poniższymi wymiarami:
Długość ciała węża | Minimalne wymiary terrarium |
< 2,3 m | 120 cm dł. x 60 cm szer. x 60 cm wys. |
> 2,3 m | 180 cm dł. x 80 cm szer. x 80 cm wys. |
Jak wygląda idealna dla boa aranżacja terrarium?
Boa dusiciel porusza się niewiele i w ciągu dnia lubi chować się do swojej kryjówki. Dlatego zawsze należy zapewnić swojemu wężowi kilka kryjówek. Poza specjalnymi norami dla węży dostępnymi w stosownych sklepach, do tego celu nadają się plastikowe miski, drewniane skrzynki, kora lub doniczki na kwiaty. Jako podłoże do terrarium można użyć drobnego granulatu drzewnego.
Im większy i cięższy jest Twój boa, tym mniej możliwości wspinaczki potrzebuje. Z kolei młode zwierzęta bardzo lubią się wspinać. Dlatego w terrarium nie powinno zabraknąć kilku stabilnych gałęzi pnących. Z kolei starsze zwierzęta wolą podwyższone deski do leżenia, które można przymocować do ścian tylnych i bocznych.
Poza tym boa lubi się kąpać. Z tego powodu w terrarium nie powinno zabraknąć przestronnego basenu kąpielowego. Należy jednak codziennie zmieniać wodę. Ważne jest również, aby raz w miesiącu gruntownie wyczyścić terrarium.
Żywienie: Co je boa dusiciel?
Wąż ten żywi się kręgowcami, które połyka w całości. W skład diety tych zwierząt terrarystycznych wchodzą głównie myszy i szczury. Zawsze się upewniaj, że dieta jest dostosowana do wieku zwierzęcia i zachowaj następujące odstępy między karmieniami:
- Młode zwierzęta: co pięć do siedmiu dni
- W wieku od jednego do dwóch lat: co 10–14 dni
- Dorosłe boa dusiciele: co dwa do trzech tygodni
Życzymy Ci wiele radości z posiadania węża! Twój wybór padł bowiem na fascynującego i pięknego mieszkańca terrarium.
Boa constrictor jednak nie jest dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym działem terrarystycznym. Regularnie przedstawiamy tam nowe zwierzęta. Jeśli bardziej interesują Cię psy, koty lub ryby, w Magazynie zooplus znajdziesz wiele interesujących artykułów.