Niewydolność nerek u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
niewydolność nerek u psa

Psy z niewydolnością nerek mają ogromne pragnienie.

Czy Twój pies pije więcej niż zwykle lub wymiotuje? Jeśli tak, to powodem tego mogą być nerki. Przeczytaj, jak lekarz weterynarii może pomóc Twojemu pupilowi i co należy wiedzieć o niewydolności nerek u psa.

Jak niebezpieczna jest niewydolność nerek?

Szanse na przeżycie ocenia się w oparciu o przyczynę i rodzaj niewydolności nerek. O ile ostrą postać niewydolności nerek można zwykle wyleczyć, to na jej przewlekłą odmianę nie ma żadnego lekarstwa. Jeśli wystąpi całkowita niewydolność nerek, wówczas choroba może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Jakie są objawy niewydolności nerek?

Niewydolność nerek może mieć nagły (ostry) lub długotrwały (przewlekły) przebieg. Toksyny (np. mocznik) gromadzą się we krwi, ponieważ nerki nie są w stanie ich z niej usuwać. Choroba ta jest też znana jako mocznica. Przebieg choroby uzależniony jest od jej stadium. Charakteryzują ją następujące objawy:

  • Zwierzęta z dolegliwościami nerek wydają się osłabione i dużo śpią.
  • Psy więcej piją (polidypsja) i oddają więcej moczu (wielomocz).
  • Zaburzona równowaga hormonalna może prowadzić do znacznej utraty wagi i zmatowienia sierści.
  • Objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka, wymioty i utrata apetytu.

Diagnoza: jak rozpoznać niewydolność nerek?

Jeśli zauważysz u swego psa objawy niewydolności nerek, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Aby ustalić przyczynę dolegliwości, może on skorzystać z następujących możliwości diagnostycznych:

  1. Badanie moczu

Lekarz weterynarii może poprosić Cię o pobranie próbki moczu od psa. Jeśli to okaże się niemożliwe, wówczas może on pobrać mocz za pomocą cewnika lub igły (cystocenteza), korzystając z aparatu USG. Mocz zostanie zbadany pod kątem ciężaru właściwego (u psa < 1.025) oraz stężenia białka, cukru i komórek zapalnych. Ponadto można wykonać badanie bakteriologiczne moczu.

  1. Pomiar ciśnienia krwi i badanie krwi

Ponieważ nerki wpływają na ciśnienie krwi, wzrasta ono w wyniku niewydolności nerek. Aby zmierzyć poziom m.in. mocznika lub kreatyniny (produktów rozpadu związanych z pracą nerek) we krwi, konieczne będzie jej pobranie. W przypadku wzrostu stężenia wspomnianych produktów we krwi należy zakładać niewydolność nerek.

  1. Diagnostyka obrazowa

Nerkom można przyjrzeć się dzięki badaniu ultrasonograficznemu. W ten sposób da się zidentyfikować przyczyny strukturalne, w tym guzy lub urazy.

badanie usg u psa
Niewydolność nerek można zdiagnozować przy pomocy badania ultrasonograficznego.

Jakie są metody leczenia?

Ponieważ niewydolność nerek może wynikać z wielu rozmaitych przyczyn, przed wdrożeniem każdej terapii należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Leczenie należy prowadzić w sposób ukierunkowany za pomocą leków lub, jeśli to będzie konieczne, operacyjnie.

Oprócz terapii ukierunkowanej na przyczyny, można również łagodzić objawy za pomocą środków wspomagających. W tym celu lekarze weterynarii zalecają następujące kroki:

  • leki na nadciśnienie (np. inhibitory ACE),
  • środki przeciw nudnościom (środki przeciwwymiotne),
  • tabletki ochronne na żołądek,
  • wlewy płynów i elektrolitów,
  • wprowadzenie cewnika moczowego,
  • zmiana diety (na ubogą w białka, fosforany i sód).

Ważne jest, aby podczas całego procesu leczenia regularnie kontrolować ciśnienie krwi psa. Kolejne badania krwi mogą pomóc w ocenie skuteczności terapii.

Jeśli nerki są na tyle poważnie uszkodzone, że nie mogą już samodzielnie wykonywać swojej pracy, należy liczyć się z terapią zastępczą nerek (dializy). Krew jest filtrowana w urządzeniu zastępczym, a następnie ponownie trafia do krwiobiegu.

Rokowania: jakie są szanse na wyzdrowienie?

Rokowania w niewydolności nerek zależą w dużej mierze od choroby podstawowej. Z reguły w przypadku ostrej niewydolności nerek są one lepsze, z kolei przewlekła niewydolność nerek jest niestety nieuleczalna. Postępując zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i karmiąc psa specjalną karmą opracowaną z myślą o jego nerkach, możesz nie tylko podnieść jakość życia swego czworonoga, ale też je wydłużyć.

W sklepie zooplus znajdziesz odpowiednią karmę dla psów z dietą nerkową.

Przyczyny: co wywołuje niewydolność nerek?

Jeżeli pies cierpi na niewydolność nerek, nie działają one w normalny sposób. Ich zadaniem jest utrzymywanie równowagi płynów i elektrolitów oraz regulowanie ciśnienia krwi. Ponadto odtruwają one krew i filtrują substancje, które są uwalniane do moczu. Jeśli te funkcje zostaną zakłócone, organizm zwierzęcia może zostać uszkodzony na wiele sposobów z powodu złożoności roli nerek.

Przyczyny niewydolności nerek dzielą się na przednerkowe (przed nerką), nerkowe (w nerce) i pozanerkowe (za nerką):

  • Przyczyny przednerkowe: Jeżeli do nerek dociera zbyt mało krwi, te filtrują odpowiednio mniej płynu. Może się to zdarzyć, kiedy pies pije zbyt mało wody lub jego serce pompuje zbyt mało krwi do krwiobiegu.
  • Przyczyny nerkowe: Zaliczają się do nich guzy, urazy lub stany zapalne (zapalenie nerek). Nerkom szkodzą też choroby zakaźne (np. leptospiroza) lub trucizny.
  • Przyczyny pozanerkowe: Niedrożność dróg moczowych lub przerwanie moczowodu na skutek urazu (np. w wyniku potrącenia przez samochód) zaburzają pracę nerek.

Ostra niewydolność nerek (AKI)

W przypadku ostrej niewydolności nerek (lub ostrej choroby nerek – AKE) przez nerki nagle zaczyna przepływać mniej krwi. Choroba ta pojawia się w ciągu kilku godzin lub dni. Jeśli przyczyna zostanie szybko zidentyfikowana i niezwłocznie rozpocznie się leczenie, możliwe jest całkowite wyleczenie.

Przewlekła niewydolność nerek (CNI)

W wyniku przewlekłej choroby nerek (CNE) długotrwałemu uszkodzeniu ulegają ciałka nerkowe (kłębuszki) jednostek funkcjonalnych (nefronów) w tkance nerkowej. Lekarze weterynarii nie zawsze są w stanie ustalić dokładną przyczynę.

Ponieważ ciałka nerkowe nie mogą się odnowić, lekarstwo na przewlekłą niewydolność nerek nie istnieje. Często zdarza się, że wraz z postępowaniem choroby stan psa się pogarsza.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane