Masaż dla psa: Jak się tego nauczyć?

masaż dla psa

Psy również uwielbiają relaksujący masaż.

Nic nie przebije masażu dla głębokiego relaksu. Twój pies się z tym na pewno też zgodzi! Nie ma przy tym znaczenia, czy Twój czworonożny przyjaciel jest chory czy zdrowy. Przeczytaj, jak możesz porządnie porozpieszczać swojego psa i dlaczego masaż dla psa jest dobry dla jego zdrowia.

Co daje masaż dla psa?

Masaże dla psów są od dawna znane ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie psów. Dlatego są one stosowane nie tylko w gabinetach weterynaryjnych, ale także w domach opiekunów psów.

Poprzez ukierunkowany nacisk na mięśnie, bolesne napięcie zostaje złagodzone, a zaburzenia krążenia zmniejszone, co powoduje zwiększony dopływ tlenu do organizmu i np. działa przeciwzapalnie.

Poprzez masaż dla psa można również złagodzić choroby nerwów, ponieważ nerwy są mechanicznie stymulowane przez ruchy. Jednocześnie prowadzi to, poprzez stymulację tzw. przywspółczulnych włókien nerwowych, do odprężenia organizmu.

Nauka masażu dla psa krok po kroku

Dzięki następującym krokom można wykonać delikatny masaż psa w krótkim czasie: Przed rozpoczęciem najlepiej zadbać o relaksującą i przytulną atmosferę.

  1. Mów do psa łagodnie i połóż miękki koc na gładkiej powierzchni. Powierzchnia (np. solidny stół) powinna znajdować się mniej więcej na poziomie bioder, aby nie obciążać nadmiernie Twoich pleców podczas masażu.
  2. Połóż psa na boku i głaszcz go otwartymi dłońmi, zaczynając od głowy. Przejdź przez szyję i grzbiet do nóg i łap.
  3. Masuj głowę psa, wywierając delikatny nacisk na jego czoło i policzki okrężnymi ruchami. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swojego psa. Jeśli wygląda na niespokojnego, należy zmniejszyć nacisk.
  4. Następnie przychodzi kolej na uszy. Należy je również dokładnie masować kolistymi ruchami.
  5. Po dotarciu do szyi i pleców, możesz mocniej naciskać na znajdujące się tam mięśnie. Ponieważ Twój pies sam nie dociera do tych miejsc, możesz ugniatać je szczególnie intensywnie. Staraj się masować każdą grupę mięśniową i unikaj wystających punktów kostnych, takich jak kręgosłup.
  6. Możesz rozładować napięcie w nogach, delikatnie głaszcząc mięśnie i ścięgna od góry do dołu. Odczuwalne są tu duże ilości kości, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność przy masowaniu nóg.
  7. Ponieważ łapy psa są szczególnie wrażliwe na dotyk, należy do nich sięgać ostrożnie. Staraj się ugniatać poduszki łap z coraz większym naciskiem i delikatnie rozciągać każdy staw. Nie zapomnij też o obszarach między palcami.
Masaże dla psów mogą być pomocne w wielu przypadkach.

Kiedy mój pies potrzebuje masażu?

Ogólnie rzecz biorąc, psa można masować w każdej chwili – niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Masaż psa jest szczególnie przydatny w następujących przypadkach:

Przy stresie

Psy też mogą być zestresowane. Mają wówczas tendencję do napinania mięśni. Aby złagodzić te bolesne napięcia, pomocne jest masowanie dotkniętych obszarów mięśni i kontrolowane poruszanie zaangażowanymi stawami. Dodatkowo masaż psa zapewnia relaks i odprężenie Twojego psa.

Przy sporcie wyczynowym

Szczególnie obciążona jest muskulatura psów bardzo wysportowanych. Aby zapobiec bolesnym napięciom i urazom, przed i po uprawianiu sportów z psami można zastosować masaż.

W chorobach stawów i układu mięśniowego

Masaże dla psów są często stosowane w medycynie weterynaryjnej w kontekście schorzeń stawów, ścięgien i mięśni. Najczęstsze przyczyny zdrowotne, ze względu na które przepisuje się masaż psa, to:

  • kurczenie się i zanik mięśni
  • skrócenie, sklejanie i stany zapalne ścięgien
  • choroby reumatyczne
  • paraliż
  • choroby stawów (np. artretyzm) u młodych i starszych psów z lub bez objawów klinicznych

Po operacjach

Po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych psy często mają ograniczone możliwości poruszania się przez kilka dni, a nawet tygodni, np. w wyniku operacji brzucha lub zerwania więzadeł krzyżowych. W tym czasie leżą one zatem bardziej na jednym boku. Powstają bolesne punkty nacisku i napięcie mięśni.

Aby tego uniknąć i odciążać mięśnie, bardzo pomocna jest fizjoterapia. Jeśli Twój pies jest w klinice weterynaryjnej, leczenie jest zwykle przeprowadzane na miejscu przez weterynarza lub kompetentnego asystenta weterynaryjnego. Aby zapewnić, że fizjoterapia nie straci swoich korzyści po wypisaniu Twojego futrzastego przyjaciela, zaleca się kontynuowanie masażu w domu.

Najczęściej polecane