Kamień nazębny u psa

kamień nazębny u psa

Zdrowe i zadbane uzębienie ma bardzo duże znaczenie dla dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia psa. Opiekun psa powinien zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej swojego pupila. Zwykły, niegroźnie wyglądający osad nazębny może prowadzić do powstania kamienia nazębnego i innych ciężkich stanów w zębach psa. Do kamienia nazębnego tendencje mają zwłaszcza psy małych ras.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje poprzez reagowanie ze sobą różnych substancji w jamie ustnej. Bakterie wiążące się z resztkami jedzenia, śliną oraz złuszczonymi komórkami błony śluzowej jamy ustnej tworzą powłokę, która pozostaje na powierzchni zębów. Powłokę tę nazywa się osadem nazębnym. W trudnodostępnych miejscach, na przykład przestrzeniach między zębowych, osad nazębny przykleja się szczególnie mocno. U psów o krótkiej kufie oraz z wynikającymi z ukształtowania kufy wadami zgryzu problem ten jest szczególnie częsty. U tych psów zęby zwykle umiejscowione są w szczęce bardzo gęsto i są pokrzywione, przez co osad przylega jeszcze bardziej. Jeśli osad pozostaje na zębach, osadzają się tam również składniki mineralne ze śliny psa, przede wszystkim fosforan wapnia, i wzmacniają osad do postaci kamienia nazębnego. Powierzchnia kamienia stanowi grunt do dalszego osadzania się bakterii i innych osadów. Bakterie przemieszają się do dziąseł i tam powodują zapalenia. Jeśli zapalenie rozprzestrzeni się na przyzębie, mowa o tak zwanej paradontozie – jej skutkiem może być zepsucie lub utrata całego zęba.

Jak rozpoznać kamień nazębny u psa

Kamień nazębny posiada szarawy lub brązowy kolor i ma twardą strukturę. Najczęściej występuje na brzegach dziąseł, częściowo także pod nimi. U wielu psów znaleźć go można niemal na każdym zębie. Kamień nazębny może skrywać się po wewnętrznej stronie zębów. Często kamieniowi nazębnemu towarzyszy dobrze wyczuwalny, przykry zapach z jamy ustnej.

szczotkowanie zębów psa

Diagnoza kamienia nazębnego

Czy i jak dużo kamienia nazębnego zebrało się w jamie ustanej psa, najlepiej można stwierdzić, odwiedzając weterynarza i prosząc go o kontrolę uzębienia pupila. Ponieważ kamień nazębny najczęściej osadza się po wewnętrznej stronie zębów lub w miejscach trudnodostępnych, nieraz naprawdę trudno dojrzeć, że z zębami psa coś może być nie w porządku. Dodatkowo weterynarz sprawdzi, czy dziąsła lub przyzębie nie zostały naruszone i nie wkradło się zapalenie i dalsze schorzenia. Ponieważ zwykłe przebadanie jamy ustnej może nie przynieść jednoznacznych wniosków, niewykluczone, że trzeba będzie przeprowadzić dokładniejsze badanie jamy ustnej, na przykład rentgen.

Usuwanie kamienia nazębnego

Jeśli u psa zostanie stwierdzona obecność kamienia nazębnego, należy jak najszybciej usunąć go u weterynarza, by nie rozwinęły się za jego sprawą dalsze problemy i schorzenia. Kamień nazębny u psa usuwany jest pod narkozą za pomocą ultradźwięków. Dopiero wówczas można tak naprawdę ocenić stan zębów psa. Najczęściej niestety kamień nazębny osadza się głęboko w kieszonkach dziąsłowych. Także one powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Czasami konieczne jest dalsze leczenie lub nawet wyrwanie chorego zęba. Po wyczyszczeniu zębów są one polerowane, by trudniej było kamieniowi nazębnemu przyczepić się do płytki znowu.

Nie zaleca się usuwania kamienia nazębnego wyłącznie za pomocą szczoteczki do zębów, ponieważ daje to efekt jedynie kosmetyczny, a problemy, które mogły wystąpić w jamie ustnej czworonoga, pozostają natomiast dalej nieodkryte i nieleczone.

rc ccn dental mini

Royal Canin CNN Dental Care Mini

  • Karma sucha w postaci chrupiących krokiecików, do podawania jako karma podstawowa
  • Funkcjonalna tekstura krokiecików wspomaga czyszczenie powierzchni zębów w trakcie żucia
  • Spożywanie tej karmy redukuje u psa powstawanie osadu nazębnego – potwierdzone badaniami ekspertów
  • Efektywnie przyczynia się do zwalczania kamienia nazębnego

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu

By uniknąć pojawienia się u psa kamienia nazębnego lub innych problemów z jamą ustną, należy regularnie pielęgnować jego zęby. Najbardziej efektywne jest czyszczenie zębów pupila – dzięki regularnemu szczotkowaniu specjalną szczoteczką oraz pastą dla psa powstający codziennie osad nazębny jest dokładnie i na bieżąco usuwany z jego zębów. Usuwając osad, zapobiegasz powstawaniu kamienia nazębnego. By szczotkowanie zębów psa przebiegało bez stresu, najlepiej przyzwyczajać zwierzę do tej czynności od małego – ostrożnie i stopniowo. Na rynku zoologicznym znajdziesz całą masę specjalnie rozwiniętych produktów do pielęgnacji zębów dla psów. Wytwarzane są na przykład specjalne produkty do żucia, których zadaniem jest pomoc w ścieraniu płytki nazębnej psa. Do dentystycznych przysmaków dla psów dodawane są z kolei substancje wiążące wapń w jamie ustnej psa, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się kamienia. Dzięki tym prostym sposobom codziennej, domowej pielęgnacji możesz skutecznie zapobiec potencjalnym problemom z jamą ustną u swojego psa!

Najczęściej polecane