Ciąża u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
Ciąża u psa - badanie usg w gabinecie weterynaryjnym

Aby potwierdzić ciążę u psa, konieczne jest badanie lekarskie.

Planowana czy nie – ciąża u psa jest zawsze ekscytującym czasem zarówno dla samego zwierzęcia jak i człowieka. Ale jak rozpoznać, że moja suka jest szczenna? I na co zwrócić uwagę w tym okresie? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jak długo trwa ciąża u psa?

Od momentu pierwszego krycia (o ile wiemy, kiedy miało miejsce) do narodzin szczenięcia mijają średnio 63 dni, chociaż zdarza się, że ciąża trwa 57 lub 72 dni i jest to zupełnie normalne.

Kiedy moja suka może zajść w ciążę?

Na początku rui suki są raczej wrogo nastawione względem swoich adoratorów, ale im bliżej owulacji, tym większe staje się ich zainteresowanie płcią przeciwną, oznaczające wchodzenie w fazę rui właściwej i możliwość pokrycia.

Twój lekarz weterynarii pomoże Ci w określeniu najlepszego momentu na psią randkę – będzie regularnie badał sukę ginekologicznie i pobierał krew w celu oznaczenia stężenia progesteronu. Kiedy jego poziom osiągnie określony próg, będzie to znak, że nadchodzi czas na krycie.

Jak rozpoznać, że moja suka jest szczenna?

O tym, czy krycie zakończyło się powodzeniem i suka jest szczenna okaże się najwcześniej po trzech tygodniach. Wówczas weterynarz może wykonać badanie krwi. Jeśli wykaże ono obecność relaksyny, będzie to równoznaczne z ciążą. Negatywny wynik badania w 21 dniu nie oznacza jednak od razu, że kopulacja była nieudana, ale żeby to sprawdzić, po upływie kolejnego tygodnia lekarz weterynarii powtórzy badanie. Jeśli w takim przypadku wynik badania będzie w dalszym ciągu negatywny, a suka będzie przejawiała oznaki ciąży, z dużym prawdopodobieństwem będzie to ciąża rzekoma.

Więcej informacji w tym temacie dostarczy nam badanie ultrasonograficzne macicy, ale pamiętajmy, że szczenięta wraz z bijącymi sercami będzie można uwidocznić podczas badania dopiero po około czterech tygodniach. W tym okresie możliwe będzie również określenie przybliżonej liczby szczeniąt, którą jednak, zwłaszcza w przypadku dużych miotów, należy traktować jako orientacyjną, ponieważ im więcej szczeniąt nosi w sobie suka, tym mniej przejrzysta staje się sytuacja w jej brzuchu.
Po około trzech lub czterech tygodniach, lekarz weterynarii będzie w stanie wyczuć szczenięta palpacyjnie, a po upływie ósmego tygodnia usłyszeć bicie ich serc za pomocą stetoskopu.

Dalsze objawy ciąży u psa

Im bardziej zaawansowana ciąża u psa, tym łatwiej będzie ją zauważyć, nawet laickim okiem. Do jej pierwszych widocznych oznak należą obrzęk i ciemniejsze zabarwienie sutków, występujące od około piątego tygodnia. W szóstym lub siódmym tygodniu powiększa się brzuch i suka ma częstszą potrzebę oddawania moczu.

Ciąża u psa - krycie teriera
Suka nie pozwoli psu na krycie aż do momentu owulacji.

Odpowiednie żywienie szczennej suki

Właściwa diety podczas ciąży ma decydujący wpływ na zdrowie nienarodzonych szczeniąt. Do piątego tygodnia dotychczasowa karma będzie wystarczająca, pod warunkiem oczywiście, że – tak jak w przypadku wszystkich psów – będzie dobrej jakości. Skład karmy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb psa, które różnią się w zależności od rasy, wielkości, wieku, wagi i stopnia aktywności.

Od szóstego tygodnia ciąży zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wyraźnie rośnie i aż do momentu porodu wartość kaloryczna podawanego pokarmu powinna być zwiększana o 15 procent co tydzień. Zwróćmy przy tym uwagę na wysoką zawartość białka.

W żadnym wypadku nie powinnyśmy pokrywać zwiększonego zapotrzebowania energetycznego większą ilością karmy, ponieważ może to doprowadzić do nadwagi i otłuszczenia, i w konsekwencji odbić się negatywnie na zdrowiu zarówno suki jak i szczeniąt.

Większość suk nie jest w stanie zjeść bardzo dużych ilości karmy – w końcu pojemność żołądka jest coraz mniejsza ze względu na rosnące szczenięta. Wybierajmy zatem karmę, która ma wysoką wartość kaloryczną w stosunku do ilości (np. karma dla szczeniąt) i jest lekkostrawna.

Ponadto, podzielmy dzienną rację pokarmową na trzy do czterech mniejszych porcji, które przyszłej mamie będzie łatwiej strawić.

Jak często wykonywać badania psa podczas ciąży?

Oprócz odpowiedniego żywienia i stosownych przygotowań naszego domu na przyjście na świat nowych członków psiej rodziny, regularne wizyty u lekarza weterynarii są częścią oczekiwania na poród. W pewnych okolicznościach (tam, gdzie mieszka ze sobą więcej psów) zaleca się uzupełnienie obowiązkowych szczepień przeciwko najważniejszym chorobom o szczepienie przeciwko herpes wirusowi psów, który wywołuje śmierć szczeniąt.

Poza tym sukę należy odrobaczyć około 40 i 55 dnia ciąży.

Od 50 dnia możliwe jest wykonanie badania rentgenowskiego, które pozwala na określenie już dokładniejszej liczby szczeniąt (+/-1), kręgosłupy szczeniąt będą bowiem w tym okresie dobrze widoczne na zdjęciach RTG. A jak już będziemy znali dokładną liczbę szczeniąt, będziemy mogli sobie wyobrazić jak długo będzie trwał poród oraz lepiej przygotować się na ewentualne komplikacje, które mogą wystąpić, zwłaszcza jeśli okaże się, że szczeniąt jest mniej, ale są większe.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane