Choroby układu nerwowego u psów

Choroby układu nerwowego u psa

Wizyta u lekarza weterynarii zawsze rozpoczyna się od wywiadu z opiekunem (anamneza).

Podobnie jak wszystkie inne narządy, układ nerwowy naszych psów bywa czasami dotknięty chorobą. Ale jak rozpoznać chorobę układu nerwowego u psa? Jakie choroby neurologiczne w ogóle istnieją? Przeczytaj więcej na ten temat w poniższym artykule.

Jak niebezpieczne są choroby układu nerwowego u psa?

Choroby nerwowe u psów mają najróżniejsze przyczyny i wywołują bardzo różne objawy. Niezależnie od przyczyny, każda choroba układu nerwowego jest potencjalnie zagrażającą życiu psa. Jeśli więc podejrzewasz u swojego psa zaburzenie neurologiczne, musisz jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Jakie są objawy choroby układu nerwowego u psa?

W zależności od tego, jaka choroba układu nerwowego występuje u psa, pojawiają się zupełnie inne objawy. Często jednak nie da się określić, jaka choroba stoi za objawami choroby. Dlatego ważne jest, aby zabrać psa do weterynarza, jeśli wykazuje którykolwiek z następujących objawów:

  • napady drgawek
  • zaburzenia równowagi
  • zaburzenia percepcji
  • paraliż
  • nagłe nietrzymanie moczu lub kału
  • zaburzenia behawioralne

Tylko lekarz weterynarii za pomocą badań i diagnostyki może stwierdzić, na jaką chorobę układu nerwowego cierpi Twój pies.

Jakie choroby układu nerwowego występują u psów?

Niestety lista możliwych chorób układu nerwowego u psów jest długa. Ponadto liczne choroby innych narządów prowadzą do objawów neurologicznych. Na przykład zarówno przepuklina dysku, jak i guz mogą być przyczyną paraliżu.

Najczęstsze choroby układu nerwowego u psów to:

Epilepsja i napady drgawek

Epilepsja u psa to nie to samo co padaczka: „Prawdziwej” padaczce (lekarze weterynarii nazywają ją padaczką idiopatyczną) nie towarzyszą żadne widoczne zmiany w mózgu. Jednak napady padaczkowe występują również wtedy, gdy w mózgu występuje zaburzenie spowodowane innymi chorobami, takimi jak infekcje, zatrucia lub nowotwory.

Najważniejsze w tym kontekście jest prawidłowe obchodzenie się z psem mającym drgawki. Widok takiego napadu z pewnością jest przerażający. Niemniej jednak zdecydowanie należy zachować spokój. (Jeżeli to możliwe) zaciemnij pomieszczenie i pozwól psu poczuć Twoją obecność. Upewnij się również, że Twój pies nie może nigdzie spaść ani w inny sposób zranić się o przedmioty.

Nigdy nie podawaj doustnie leków swojemu psu, który ma drgawki. W stanie drgawkowym Twój pupil nie ma kontroli nad mięśniami szczęki i mógłby Cię ugryźć. Jeżeli Twój pies nie jest jeszcze leczony, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub kliniką weterynaryjną po napadzie.

Przepuklina dysku

Przepuklina dysku jest również jednym z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego u psów. Dyski znajdują się między poszczególnymi kręgami. Jeśli dojdzie do incydentu, dysk naciska na rdzeń kręgowy, a następnie wywołuje typowe objawy. W zależności od stopnia przepukliny dysku objawy choroby wahają się od zaburzeń koordynacji i bólu do całkowitego paraliżu.

Urazowe uszkodzenie mózgu

Inną chorobą układu nerwowego u psów jest urazowe uszkodzenie mózgu. Jeśli mózg został uszkodzony w wyniku wypadku, może to objawiać się w następujący sposób: zaburzenia świadomości i ruchu, zmienione reakcje źrenic, zwolnione tętno i ogólna senność. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości tego rodzaju, zabierz psa do weterynarza jak najszybciej i zadbaj o jego spokojny transport.

pies z przepukliną dyskową
Niektóre psy wymagają wózka inwalidzkiego po przepuklinie dysku.

Infekcje jako przyczyna chorób układu nerwowego u psa

Różne wirusy mogą powodować choroby układu nerwowego u psów. Do najbardziej znanych należą:

  • Wścieklizna: Wścieklizna jest prawdopodobnie najbardziej znaną infekcją wirusową u psa. Jest to choroba odzwierzęca i dlatego może być przenoszona również na ludzi. Zwierzęta dotknięte chorobą wykazują zmiany behawioralne, ślinotok, agresję i paraliż. Infekcja prawie zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia. Ponadto w Polsce obowiązuje zakaz leczenia zwierząt podejrzanych o zakażenie wścieklizną. Na szczęście możesz niezawodnie chronić swojego psa przed wścieklizną poprzez szczepienie.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM): Chociaż do tej pory znanych jest tylko kilka przypadków, psy również mogą zarazić się KZM. Ta przenoszona przez kleszcze infekcja wirusowa najpierw atakuje opony mózgowe, a następnie sam mózg. Tutaj prowadzi to do skurczów, paraliżu, drgawek i bólu. Objawy są częściowo podobne do objawów wścieklizny. Tylko w rzadkich przypadkach zwierzęta można wyleczyć poprzez szybką terapię lekami oraz odpoczynek. Na obszarach, gdzie kleszczowe zapalenie mózgu jest powszechne, środki odstraszające kleszcze są więc najlepszym środkiem ostrożności.
  • Choroba Aujeszky’ego: Ponadto choroba Aujeszky’ego jest jedną z chorób wirusowych atakujących układ nerwowy i prowadzących do drgawek, świądu i paraliżu. Choroba jest zawsze śmiertelna, jednak rzadko występowała w ostatnich latach. Niemniej jednak na wszelki wypadek należy unikać podawania psu surowego mięsa wieprzowego, które może przenosić wirusa.

Rokowania: Jakie są szanse na wyzdrowienie?

W zależności od choroby układu nerwowego, na którą cierpi Twój pies, szanse na wyzdrowienie również znacznie się od siebie różnią. W większości przypadków padaczki nie da się wyleczyć, ale można ją leczyć. Nawet przepuklina dysku ma teraz duże szanse na wyleczenie dzięki leczeniu zachowawczemu lub chirurgicznemu. Jeśli przyczyną choroby nerwów jest infekcja wirusowa, to niestety zazwyczaj kończy się ona śmiercią.

Najczęściej polecane