Pies nie słucha: Co robić?

Artykuł napisany przez Natalie Decker
nauka posłuszeństwa u psa

Jasna komunikacja jest ważna, aby pies mógł zrozumieć swojego opiekuna.

Jeśli pies nie słucha, jest to nie tylko męczące, ale czasami również niebezpieczne. Ponieważ zatrzymanie kierowanego instynktem psa, który ignoruje polecenia swojego opiekuna, jest przedsięwzięciem prawie beznadziejnym. Ale dlaczego niektóre psy odmawiają posłuszeństwa? Jak uniknąć błędów w wychowaniu i w jaki sposób skłonić psa do posłuszeństwa?

Psy tęsknią za jasnymi zasadami

Nie ma to nic wspólnego z wyraźną potrzebą wolności, jeśli Twój pies nie słucha. Oczywiście psy również cieszą się swobodą, gdy szaleją po łące bez smyczy, kiedy mogą bawić się z innymi czworonogami lub swobodnie poruszać się po piasku na plaży dla psów według upodobań.

Ale psy to zwierzęta stadne, które tęsknią za zasadami i pewnym porządkiem w codziennym życiu. Chcą kierować się przywódcą stada oraz zaufać mu.

Nieposłuszeństwo prowadzi do stresu

Jeśli Twój czworonóg szczeka, warczy i szczerzy zęby na spacerze, gdy tylko inny pies przebiegnie mu drogę, zwykle nie robi tego, ponieważ zastraszenie konkurenta sprawia mu przyjemność.

Raczej czuje się w obowiązku Cię chronić. To dlatego, że myśli, że nie poradzisz sobie bez niego. Naraża to nie tylko Ciebie, ale również Twojego psa na ogromny stres.

Psy potrzebują suwerennego przywódcy, który z miłością, ale konsekwentnie wskazuje im drogę i na którego osądzie zawsze mogą polegać. Nawet rasy psów, które są uważane za trudne do wyszkolenia, chętnie posłuchają kompetentnego opiekuna, gdy zdadzą sobie sprawę, że jest to dla nich łatwiejsza droga.

Zawsze gotowy na nagrodę

Psy są oportunistami. Częściej wykazują zachowania, które im się opłacają, na przykład dlatego, że oznaczają mniej stresu, a nawet gwarantują nagrodę. Zachowanie, które nie prowadzi ich do celu i które ewentualnie powoduje negatywne konsekwencje, zawsze ma zatem powód.

YT channel 1000x160

Więc jeśli Twój pies ignoruje wszystkie komendy: „siad”, „zostań” oraz „do nogi”, to nie dlatego, że jest po prostu uparty. Jakkolwiek brutalnie to zabrzmi: Przyczyną nieposłuszeństwa u psów jest wyłącznie opiekun i brak lub nieprawidłowe wychowanie.

Nie zatracaj się teraz w wyrzutach sumienia. Z pewnością zawsze chcesz dla swojego psa jak najlepiej i popełniasz błędy wynikające z braku doświadczenia, niewiedzy lub po prostu braku czasu. Nadszedł czas, aby nadrobić błędy i popracować nad lepszą relacją pies-człowiek.

Pies nie słucha: To najważniejszy powód

Aby uniknąć błędów wychowawczych, ważne jest oczywiście, aby zdać sobie sprawę, na czym polegały one w przeszłości. Jednym z najczęstszych powodów, dla których psy nie wykonują komend swojego opiekuna, jest po prostu komunikacja. To, że pies nie rozumie komend, wynika z tego, że nie postrzega ich jako wezwanie.

Co zrobić, gdy pies nie przychodzi, kiedy go wołasz?

Podczas komunikowania się z psami należy za wszelką cenę unikać niejasnych, niewyraźnych lub sprzecznych poleceń. Obejmuje to również sytuację, gdy język ciała nie pasuje do tonu głosu.

Psy są ekspertami w odczytywaniu mimiki twarzy i potrafią szybko rozpoznać nastrój swojego opiekuna. Bez względu na to, jak przyjaźnie zawołasz „do nogi”. Jeśli Twój czworonóg zauważy, że jesteś zły, na przykład dlatego, że niecierpliwie tupiesz nogą lub wymachujesz smyczą, prawdopodobnie będzie ostrożnie podchodził do ciebie. W końcu kto z własnej woli chciałby wplątać się w awanturę?

Równie problematyczne jak niejasne komendy są te, które się ciągle powtarzają. Ważne jest, aby Twój pies słuchał pierwszego polecenia! To męczące nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego psa, gdy musisz ciągle wszystko kilkakrotnie powtarzać. Unikaj więc nużących powtórzeń.

Pies nie jest posłuszny: Winą jest brak autorytetu

Jeśli musisz powiedzieć swojemu psu „siad” sześć razy, aż w końcu się uspokoi, a potem go jeszcze chwalisz, podważa to Twój autorytet. Pokazuje to czworonogowi, że nie musi od razu słuchać każdego Twojego słowa.

Kolejny przykład: chcesz, aby Twój pies czekał przed supermarketem i powtarzasz mu tak często komendę „zostań”, że w końcu wierzy, że musi pozostać w miejscu tylko tak długo, jak ty mówisz „zostań”. Kiedy znikniesz w sklepie spożywczym i nie powiesz mu dziesiątego „zostań”, Twój pies podskoczy i spróbuje za Tobą pobiec.

Twojemu psu będzie również trudno wykonać polecenia, jeśli komendy nadejdą w niewłaściwym czasie. Psy, które zajmują się swoimi sprawami, a następnie są wzywane „do nogi”, nie mogą wykonać polecenia. Nieskuteczne jest również mówienie psu „zostań”, jeśli tak naprawdę ma to zrobić dopiero po 50 metrach, kiedy dotrzesz do drzwi supermarketu.

Wykonanie powinno zawsze nastąpić natychmiast po wydaniu polecenia. Nie wprowadzaj psa w błąd, tłumacząc mu wcześniej różne rzeczy. Psy to nie ludzie: Rozumieją nasze słowa tylko w kontekście czynów.

Pies nie słucha: przyczyną może być niewłaściwa nagroda

Równie ważny jak moment wydania komendy jest właściwy moment nagradzania psa. Psy kojarzą pochwałę oraz naganę wyłącznie ze swoim bezpośrednim zachowaniem.

Kiedy Twój pies szczeka i warczy, gdy dzwoni dzwonek do drzwi, a Ty głaszczesz go po głowie, aby go uspokoić, uczy się: „Im głośniej szczekam, gdy dzwoni dzwonek, tym więcej mnie głaszczą!“

Albo chcesz obdarować swojego psa smakołykiem, ponieważ przyszedł „do nogi” i szperasz w poszukiwaniu przysmaku w torbie tak długo, że Twój pies staje się niespokojny i zaczyna skomleć. W ten sposób Twój pies nie będzie już zapamiętywał „przychodzenia do nogi”, ale raczej skomlenie jako opłacalne zachowanie.

Minie trochę czasu, zanim pies nauczy się komendy i zacznie jej słuchać. Nawet najlepsze ćwiczenia w szkole dla psów zostaną w końcu zapomniane, jeśli będziesz postępować niekonsekwentnie lub niedbale.

Polecenia oraz komendy trzeba powtarzać raz po raz – i to we wszystkich możliwych miejscach. Jeśli wszystkie bodźce motywacyjne, takie jak smakołyki, zabawki czy głaskanie, nagle znikną, Twój pies w końcu zacznie się zastanawiać, dlaczego powinien Cię słuchać.

Kontynuuj chwalenie właściwego zachowania

Opiekunowie często oczekują, że psy, które nauczyły się reagować na określone polecenia w psiej szkole, pozostaną takie do końca życia. Tak nie jest.

Warunkiem tego jest konsekwentne zachowanie poza psią szkołą, trzymanie się wybranych przez siebie komend oraz ciągłe chwalenie psa za jego prawidłowe zachowanie.

Twój pies nie chce słuchać, a Ty zastanawiasz się, czy możesz jeszcze nauczyć go posłuszeństwa? Dobra wiadomość jest taka, że ​​każdy pies może nauczyć się słuchać.

Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby pies nauczył się najważniejszych podstawowych komend już w wieku szczenięcym. Nie ulega wątpliwości, że łatwiej jest nauczyć młodego psa właściwych zachowań niż dorosłego, który posiada już kilka złych nawyków.

Ponadto istnieją również różnice między rasami. Tak więc wychowanie charta afgańskiego, bloodhounda czy wilczarza, które słyną ze swojej upartości, z pewnością wymaga większej porcji wiedzy i cierpliwości niż np. labradora lub golden retrievera. Niemniej jednak nawet czworonogi, które podobno są trudne do wytrenowania, można wprowadzić na właściwą ścieżkę.

Istnieje wiele metod szkoleniowych do nauki podstawowych komend, które znacznie ułatwiają współżycie ludzi i psów. Która z nich jest właściwa, zależy od Twojego psa. Podobnie jak my, ludzie, psy są indywidualnymi istotami, które reagują na różne bodźce.

Uczęszczanie do szkoły dla psów jest zawsze wskazane. Doświadczony trener będzie uważnie obserwował Twojego psa i szybko dowie się, która metoda najprawdopodobniej doprowadzi do sukcesu Twojego czworonoga.

Twój pies nie tylko ćwiczy pożądane komendy, ale także uczysz się, jak się zachowywać, aby pies Cię słuchał.

Jakie są ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa?

To, czy Twój pies Cię słucha, czy nie, ostatecznie zależy od jego wewnętrznych pobudek. Posłuszeństwo musi mu się opłacić. Aby to ćwiczyć, trening posłuszeństwa powinien być dla niego przede wszystkim zabawą.

Dzięki radości i pozytywnemu wzmocnieniu psy uczą się znacznie szybciej i pewniej niż z przesadną surowością czy „twardą ręką”. Mówiąc najprościej, jeśli za prawidłowe wykonanie komend „siad”, „zostań” czy „do nogi” zostanie przyznana nagroda, pies będzie wykazywał to zachowanie ponownie.

Istnieje wiele możliwości nagradzania: Może to być smakołyk czy ukochana zabawka, ale także pełne miłości „głaskanie po głowie” czy czułe słówka.

Małe swobody w nagrodę

W zależności od sytuacji, małe swobody również mogą stanowić formę nagrody. Na przykład, kiedy pies zostaje spuszczony ze smyczy po tym, jak wykonał wcześniej komendę „zostań” lub kiedy czworonóg może bawić się z innymi psami, jeśli spacerował posłusznie i spokojnie czekał, aż mu na to pozwolisz.

Ważne jest, aby pies naprawdę kojarzył nagrodę z pożądanym działaniem!

Oprócz opanowania podstawowych komend, posłuszny pies w naturalny sposób powinien również dobrze chodzić na smyczy. Nie Twój pies powinien decydować o kierunku, lecz Ty.

Pokaż swojemu psu, że chodzenie na smyczy również może być zabawą, ucząc go kilku różnorodnych ćwiczeń na smyczy na dużej łące. Twój pies z pewnością uzna bieganie slalomem, szybki bieg, nagłe zatrzymywanie się, chodzenie do tyłu czy szybką zmianę kierunku za bardzo ekscytujące i będzie podążał za Tobą.

Smycz powinna być zawsze luźna. Nie służy do „zmuszania” psa do chodzenia w określonym kierunku.

Opieranie się wszelkim pokusom

Aby nauczyć psa pozostawania Ci posłusznym, nawet w obliczu zewnętrznych bodźców i pokus, dobrym pomysłem jest również ustawienie zabawek lub pokarmu w pewnej odległości.

Jeśli Twój pies ciągnie za smycz i chce biec w ich kierunku, bez komentarza oddalaj się z nim i w ten sposób zwiększaj dystans do obiektu pożądania. Dopiero gdy uda mu się zachować spokój i dojść do celu na luźnej smyczy, otrzyma od Ciebie nagrodę.

szkoła dla psów
Jeśli pies nie słucha, pomocna może okazać się wizyta w szkole dla psów.

Podsumowanie: Sukces zależy od Ciebie

Wypróbuj, która metoda szkolenia najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego psa. Trener psów da Ci o wiele więcej wskazówek i sztuczek, aby poprawić posłuszeństwo Twojego psa.

Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć psa słuchania. Sukces zależy od Ciebie. Od Twojej cierpliwości, konsekwencji i wreszcie od czasu, który możesz poświęcić swojemu psu na wspólny trening.

Życzymy Tobie i Twojemu psu powodzenia na tej wspólnej drodze.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane