Obroża wychowawcza dla psa

obroża wychowawcza dla psa

Bywa, że opiekunowie mają niemałe trudności z wychowaniem upartych czy temperamentnych pupili – sięgają wówczas czasami po pomoc w postaci obroży treningowej czy wychowawczej. Czy jednak jej użycie faktycznie oddziałuje pozytywnie na wychowanie psa?

Jakie istnieją rodzaje obroży treningowych

Obroża ze sprejem

Obroże wychowawcze ze sprejem sterowane są na pilotem, dzięki czemu na niepożądane zachowanie psa właściciel może zareagować natychmiast, wciskając przycisk uwalniający sprej przy obroży. Bardzo chłodny ale całkowicie nieszkodliwy sprej rozproszy psa i skutecznie przerwie wykonywanie przez niego niepożądanej czynności. Często obroża, wyrzucając sprej, wytwarza również dźwięk, który dla psów nie jest szczególnie przyjemny.

Obroża z perfumami

Obroże wychowawcze z perfumami funkcjonują na podobnej zasadzie: pies zachowuje się w sposób niepożądany, kliknięcie powoduje emisję nieszkodliwej substancji zapachowej. Tego typu obroże doskonale nadają się na obroże antyszczekowe. W zależności od modelu emisja perfum następuje poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie lub stertowaną elektrycznie membranę. Istnieją również takie obroże antyszczekowe, które poprzez mikrofon wychwytują lub poprzez drgania szyi psa rozpoznają, że pies szczeka i uruchamiają się automatycznie.

Obroże wychowawcze na ultradźwięki

Poprzez pilota, mikrofon lub membranę obrożę tego typu prowokuje się do wyprodukowania nieprzyjemnego dla uszu psa ultradźwięku.

obroża antyszczekowa dla psa

Obroże elektryczne (wstrząsowe)

W niektórych krajach stosowanie tych przyrządów jest zabronione. Te obroże wychowawcze wysyłają impuls elektryczny, który delikatnie wstrząsa psem. Siłę impulsu można zwykle regulować, w zależności od wielkości i wagi psa. Od tej metody zalecana jest jednak powściągliwość, stosowana jest jedynie w szczególnych przypadkach.

Jakich efektów można oczekiwać

Nie ma jednego skonkretyzowanego zdania na temat skuteczności metody wychowawczej jaką jest stosowanie obroży wychowawczych. Zdecydowaną zaletą tej metody jest fakt, że kara za złe zachowanie psa nie pochodzi bezpośrednio od człowieka, tylko z punktu widzenia zwierzęcia jest to pochodzący z niewiadomego źródła efekt jego konkretnego zachowania, który dla niego jest zwykle nieprzyjemny i zniechęca go do kontynuowania danej czynności. Nie dochodzi więc przy tym do zachwiania zaufania między opiekunem a zwierzęciem.

Może jednak dojść do sytuacji, w której zupełnie neutralny bodziec bardzo wystraszy psa. Poza tym istnieje ryzyko, że kara nastąpi w nieodpowiedniej sytuacji (przy automatycznym uruchamianiu), wówczas efekty mogą przychodzić z wielkim trudem. Podobnie, jeśli kara nadciąga z opóźnieniem – nawet po upływie zaledwie kilku sekund pies być może nie będzie potrafił już przyporządkować kary do sytuacji. Bodziec musi następować natychmiast po lub jeszcze w trakcie wykonywania przez psa niepożądanej czynności.

klatki i transportery dla psow

Obroże wychowawcze dla psów – wnioski

Obroże wychowawcze, zwłaszcza elektryczne, powinny być stosowane wyłącznie w sytuacjach ostatecznych, najlepiej pod nadzorem psiego behawiorysty lub doświadczonego psiego trenera. Niedoświadczeni opiekunowie psów w razie problemów wychowawczych z pupilem powinni najpierw udać się do szkoły tresury dla psów i dopiero ewentualnie potem sięgać po obroże wychowawcze. Trzeba mieć świadomość tego, że nieprawidłowe stosowanie obroży wychowawczych przyniesie najprawdopodobniej więcej szkód niż pożytku!

Najczęściej polecane