Jak spokojnie przetrwać Święta z królikiem?
© Kishyru / stock.adobe.com
Święta Bożego Narodzenia mogą być dość męczące dla królików. Dzięki naszym wskazówkom, możesz mieć jednak pewność, że Twoi pupile przetrwają świętowanie bez uszczerbku na zdrowiu.
Spis treści
Niezależnie od tego, czy Boże Narodzenie z królikiem obchodzisz po raz pierwszy, czy jesteś jego opiekunem już od dłuższego czasu – dzięki naszym wskazówkom możesz sprawić, że Twój puchaty przyjaciel będzie mógł cieszyć się okresem świątecznym bezstresowo i szczęśliwie.
Dlaczego Święta obchodzone ze zwierzętami są nieco inne
W kontemplacyjnym okresie adwentu ludzie i zwierzęta powinni odpoczywać i ładować akumulatory na Nowy Rok. Jednak rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej: pieczenie ciast, maraton zakupowy, spotkanie bożonarodzeniowe ze znajomymi i nagle okazuje się, że do Świąt zostało już zaledwie kilka drzwiczek kalendarza adwentowego. Stres pojawia się nieproszony.
Czują to także króliki, koty, psy itp. Nasze zwierzęta domowe muszą zmierzyć się nie tylko ze spadającą temperaturą i coraz krótszymi dniami, ale także z kolorowymi dekoracjami świątecznymi, wizytami rodzinnymi oraz gorączkowym tempem i hałasem prac domowych.
W tym roku może częściej rób sobie i swojemu królikowi przerwę? Nagradzaj pupila wtedy prezentem – to zredukuje stres. Wybraliśmy trzy łatwe do zrealizowania pomysły na nagrodę. Opisujemy również, jak chronić królika przed zagrożeniami, które czają się w gospodarstwie domowym podczas świąt Bożego Narodzenia.
Prezenty świąteczne dla królika
Według sondażów więcej niż co trzeci opiekun zwierzęcia domowego daje swojemu pupilowi prezent na Boże Narodzenie. Króliki również lubią dostawać drobne upominki na święta, ponieważ oferują im one odmianę i zajęcie.
Dla opiekunów królików rękodzieło i pieczenie również może stanowić przyjemne odwrócenie uwagi od świątecznego zgiełku. Chcesz spróbować? Może więc wykonasz dla swojego pupila jeden z tych trzech prezentów?
Choinka dla królików
Niepoddane obróbce gałęzie modrzewia mogą zostać w ciekawy sposób przekształcone w choinkę dla królika. Zwiąż gałęzie sznurkiem i zamocuj „pień” w pudełku na buty lub drewnianej desce z otworem.
Następnie można ozdobić małą choinkę kawałkami marchewki, jabłka i jagodami. Ozdoby najlepiej przymocować za pomocą sznurków sizalowych.
Bożonarodzeniowe smakołyki dla królika
Nie tylko my, ludzie, lubimy pałaszować w Święta ciasta. Króliki także z pewnością polubią domowe przysmaki z pieca.
Najprostszym sposobem na zrobienie ciasteczek dla królika jest użycie rozgniecionego banana pomieszanego z ulubionym jedzeniem królika – można rozdrobnić na przykład marchewkę, zioła lub suszone owoce. Następnie wystarczy wymieszać składniki z bananami i uformować ciasteczka. Ciasteczka należy umieścić w piekarniku i piec w temperaturze około 60 stopni, aż do całkowitego wyschnięcia mieszanki.
Przytulne łóżeczko na zimne dni
Jeśli nie możesz znaleźć czasu na rękodzieło czy pieczenie, możesz jeszcze zaskoczyć swojego królika nowym przytulnym legowiskiem. Dzięki niemu zaoferujesz zwierzęciu nie tylko urozmaicenie, ale również pożądane przez te zwierzaki w zabieganym okresie odosobnienie.
W sklepie internetowym zooplus przez cały rok możesz znaleźć mnóstwo wspaniałych prezentów dla królików.
Świętowanie z królikiem bez obaw o jego samopoczucie
Dla wielu osób świątecznie udekorowana choinka jest tak samo ważną częścią Bożego Narodzenia jak świece, ciasta i grzane wino. Kto świętuje Boże Narodzenie z królikiem, nie musi się bez tego całkowicie obejść. Należy jednak rozważyć kilka punktów, by puchaty współlokator mógł przetrwać okres świąteczny w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.
Jakie źródła zagrożenia czają się w gospodarstwie domowym?
Jeśli trzymasz królika w domu, będzie on uważnie obserwował, jak dekorujesz pokoje. Zwłaszcza choinka i jej błyszcząca dekoracja przyciągnie wzrok ciekawskich królików.
W ten sposób można uniknąć źródeł zagrożenia płynących z posiadania drzewka bożonarodzeniowego:
- Upewnij się, że choinka ma solidną podstawę i zawsze obserwuj swojego królika, gdy jest w pobliżu choinki.
- Ciekawe króliki nie powinny mieć dostępu do dekoracji i wody z podstawki.
- Sztuczny śnieg, girlandy i anielskie włosy są niebezpieczne dla wszystkich zwierząt domowych. Tyczy się to również szklanych bombek. Dlatego lepiej jest używać ozdób wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak słoma lub drewno. Te alternatywne dekoracje mają również tę przewagę, że nie łamią się tak łatwo.
- Niezależnie od posiadania czy nieposiadania zwierzęcia domowego, lampki choinkowe są bezpieczniejsze od świec woskowych. Aby jednak zabezpieczyć się przed porażeniem prądem, kable powinny być w miarę możliwości umieszczone tak, aby zęby królika nie mogły do nich dotrzeć.
- Papier prezentowy, taśmy i kartony pozostawione pod choinką w Wigilię Bożego Narodzenia najlepiej usuwać na bieżąco. Wyeliminuje to kolejne źródło zagrożenia dla królika i sprawi, że będzie wszystkim przyjemniej.
Czy królikom wolno jeść smakołyki w święta?
Nie tylko kable kuszą króliki do podgryzania, ale także i ludzkie świąteczne smakołyki. Jednak tłuste lub słodkie jedzenie, a zwłaszcza czekolada, powinno być dla królików absolutnym tabu.
Uważaj też na bożonarodzeniowe rośliny. Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny) i jemioła są trujące dla królików.
Przed świętami poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, w jakich godzinach otwarte będą pobliskie placówki weterynaryjne w okresie świątecznym. Wtedy będzie można szybko zareagować w razie, gdyby królik zjadł potajemnie coś trującego.
Jak mój królik może spokojnie spędzić Boże Narodzenie?
Jeśli w okresie świątecznym przyjmiesz wielu gości, pamiętaj, żeby dać swojemu królikowi wystarczająco dużo czasu na złapanie oddechu między wizytami. Hektyczność, hałas i niezdarne ręce dzieci szybko denerwują małe zwierzęta. Jeśli to możliwe, zapewnij swojemu królikowi spokojne schronienie i nie oczekuj od niego, by był gotowy znosić wiele nowych wrażeń na raz.
Ustronne kąciki to jedne z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swojemu królikowi na Boże Narodzenie.
Tak Boże Narodzenie z królikiem staje się świętowaniem
Aby wprawić królika w dobry nastrój na święta, nie dekoruj całego domu na raz, ale kawałek po kawałku. Wtedy zwierzak może powoli przyzwyczajać się do wszystkich nowych elementów wystroju, a Ty możesz łatwiej monitorować, czy nie ma podgryzień gdzieś, gdzie nie powinno ich być. Jeśli królik zachowuje się dobrze, możesz go nagrodzić – na przykład kalendarzem adwentowym, który sprawi, że sezon przedświąteczny będzie jeszcze słodszy!
Jako opiekun królika, wiesz, co jest dobre dla Twojego czworonożnego przyjaciela, i jak ciekawe jest to zwierzę. Postaw się na miejscu swojego królika również w okresie Bożego Narodzenia, a intuicyjnie odkryjesz wiele innych źródeł zagrożeń, by móc im zapobiec.
W wolnych chwilach poświęć czas zwierzęciu i zwróć uwagę na jego mowę ciała. Dzięki temu będziecie mogli razem spędzić spokojnie i radośnie okres Bożego Narodzenia.
Życzymy wszystkiego dobrego!