Pokarm dla wykastrowanego kota

Pokarm dla wykastrowanego kota

Koty znacznie różnią się między sobą. Młody kot potrzebuje innych substancji odżywczych niż kot dorosły czy senior. Są koty aktywniejsze fizycznie oraz takie, które chętniej spędzają czas na wygodnym legowisku. Odpowiednia karma dla kota powinna uwzględniać jego indywidualne potrzeby. Kastracja wprowadza dość znaczące zmiany dla organizmu kota. Co to oznacza w praktyce? Co musi oferować idealne pożywienie dla wykastrowanego lub wysterylizowanego kota?

Kastracja

Pytanie, czy kastracja ma ogólnie pozytywny czy raczej negatywny wpływ na organizm kota, pozostaje kwestią sporną i nie posiada jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest, iż z perspektywy ochrony zwierząt koty powinny być poddawane kastracji już w młodym wieku, o ile nie chodzi o koty hodowlane. Przeprowadzona przez lekarza kastracja jest inwazyjna jedynie w nieznacznym stopniu i sprawia kotom problemy w znikomych przypadkach. Koty po kastracji rzadziej zapadają na choroby nowotworowe, sprawiają wrażenie spokojniejszych i bardziej odpornych na stres. Jednak kastracja wpływa także na procesy przemiany materii i układ hormonalny kotów: Poziom hormonów płciowych, które brały do tej pory udział w regulacji apetytu i przemiany materii, spada. Przez to zmniejsza się także zapotrzebowanie na energię, a apetyt jednocześnie wzrasta. Wykastrowane zwierzęta są więc spokojniejsze, zwierzęta wychodzące nie znikają już tak często na wiele godzin, wobec czego powstaje ryzyko, że zaczną przybierać na wadze.

Odpowiednie jedzenie dla wykastrowanego kota

Koty po kastracji potrzebują mniejszej ilości kalorii, by pokryć ich faktyczne dzienne zapotrzebowanie. By jednak pozostać zdrowym i witalnym, powinny przyjmować niezbędne witaminy i inne składniki pokarmowe. Zwykła redukcja ilości jedzenia prowadzi niestety do tego, że kot nie otrzymuje na tyle substancji odżywczych, by wszystkie funkcje jego organizmu mogły działać prawidłowo. Należy jednak ograniczać ilość przyjmowanych przez kota kalorii, by nie przybrał na wadze. Zapotrzebowanie energetyczne wykastrowanego kota spada często nawet o 30%! Co więc zrobić? Rada jest prosta.

Idealne pożywienie dla wykastrowanego kota powinno uwzględniać jego zapotrzebowanie na witaminy i substancje odżywcze, a przy tym zawierać zmniejszoną ilość kalorii i tłuszczu. Wiele dostępnych na rynku gotowych karm dla kotów po kastracji oferuje dokładnie to, czego potrzeba takiemu kotu, a nawet więcej. Substancje dodatkowe, takie jak na przykład aminokwas L-karnityna, pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi, a wyważony stosunek wapnia i fosforu wspiera homeostazę organizmu i obniża ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych i moczowych. Wysokowartościowe białka wspierają utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej, także u mniej aktywnych fizycznie zwierząt. Dodatek przeciwutleniaczy natomiast ochrania komórki i tkanki.

Zmiana diety

Znalezienie odpowiedniej karmy dla wykastrowanego pupila to pierwszy krok – teraz musisz wprowadzić ją do jego diety. Jak zapewne wiesz, koty nierzadko nie chcą współpracować, kiedy zamienia się ich ulubioną karmę na rzecz nowej, nieznanej karmy specjalistycznej.

Zmieniaj więc karmę stopniowo. Najpierw zmieszaj przysłowiowy „naparstek” nowej karmy ze starą. Powoli zwiększaj ilość nowej karmy na rzecz starej, aż całkowicie ją zastąpisz. Najlepiej zredukuj także dzienny przydział suplementów i smakołyków dla kota, dopóki pupil nie zaakceptuje nowej karmy.

Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twojego kota od zespołu zooplus!

Najczęściej polecane