Mój kot boi się fajerwerków

kot w sylwestra

Koty posiadają niezwykle wyczulone narządy zmysłów. Słyszą trzykrotnie lepiej niż ludzie, a w ciemności dostrzegają znacznie więcej niż my. Nie dziwi więc fakt, że wielu kotom ogłuszający hałas i błyszczące światła sylwestrowych fajerwerków napędzają niemałego stracha. Jak możemy pomóc ukochanym pupilom w tej stresującej sytuacji?

Oczywiście nie wszystkie koty reagują na sylwestrowy zgiełk i zamieszanie tak samo. Podczas gdy jeden nawet nie mrugnie powieką, inny popada w regularną panikę – drży, biega po mieszkaniu wyraźnie zaniepokojony, nadmiernie się liże lub załatwia potrzeby w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Koty wychodzące potrafią ze strachu uciec tak daleko, że nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej do domu, lub w panice wyskakują na ruchliwą ulicę prosto pod pędzące auto. Strach przed fajerwerkami może być fatalny w skutkach. Tym bardziej ważne jest, by wiedzieć, jak obchodzić się z zestresowanym kotem i jakie środki podjąć, by zredukować u niego strach przed zgiełkiem i blaskiem sylwestrowej nocy.

YT channel 1000x160

10 wskazówek, jak optymalnie przygotować kota na Sylwestra

Głośne syczenie i wybuchy sylwestrowych rac to dla większości kotów zawsze zaskakujące, nieuzasadnione dźwięki, prowadzące do wystąpienia u nich dużego stresu. Na szczęście istnieją nieskomplikowane środki, dzięki którym możesz przygotować swojego pupila na sylwestrowe poruszenie i złagodzić u niego objawy stresu. Zapoznaj się z naszymi 10 wskazówkami:

·        Przyzwyczaj kota do odgłosów fajerwerków

Koty są zwierzętami, które nie lubią zmian. Na nowe, nieznajome odgłosy reagują równie wrażliwie, jak na nagłe zmiany w codziennej rutynie. Możesz zastosować metodę desensytyzacji, a więc odwrażliwienia na odgłosy fajerwerków, za pomocą płyt czy innych materiałów audio, przedstawiających właśnie harmider związany ze świętowaniem Sylwestra. Ważne, by terapię taką zacząć odpowiednio wcześnie – z dnia na dzień kot nie przyzwyczai się do nowych dźwięków. Puszczaj kotu nagranie w normalnych sytuacjach dnia codziennego, na przykład kiedy wraca do domu na posiłek, czy leży Ci na kolanach, kiedy relaksujesz się wieczorem przy książce. Początkowo ustaw bardzo niewielką głośność – jeśli kot pozostanie spokojny, możesz z dnia na dzień zwiększać natężenie dźwięku stopniowo, byle ostrożnie. Ważne, byś również Ty w trakcie przeprowadzania treningu nie był spięty. Zachowuj się dokładnie tak, jak zwykle i nie zwracaj uwagi na odgłosy z płyty. W ten sposób pokażesz kotu, że dudnienie w tle jest zupełnie normalne i nie ma powodu do niepokoju.

·        Sam zachowaj spokój

Nawet jeśli koty nie zawsze to pokazują, są to stworzenia bardzo uwrażliwione na nastrój swojego człowieka. Miej postawę spokojną i opanowaną, nie spinaj się, wówczas kotu udzieli się poniekąd Twój zrelaksowany nastrój. Kiedy natomiast sam jesteś nerwowy, napięcie także przeniesie się na zwierzę. Zrozumiałym jest, że w okresie świątecznym w niektórych domostwach obowiązuje nastrój nadzwyczajny – napięty, ze względu na mnogość obowiązków – jako właściciel kota spróbuj jednak pamiętać o zachowaniu jego codziennej rutyny, nie zmieniaj pór karmienia i zabawy, i nie reorganizuj innych przyzwyczajeń swojego pupila.

·        Nie zostawiaj kota samego

Jak wiadomo posiadanie zwierzęcia to odpowiedzialność. Pamiętaj o tym urządzając imprezę sylwestrową. Mnóstwo gości, głośna muzyka i wybuchające korki od szampana – ze względu na zwierzę takiej organizacji należy unikać. Świętowanie poza domem i pozostawienie kota samemu sobie również nie jest wskazane. Twój pupil potrzebuje nie tylko spokoju, lecz także poczucia bezpieczeństwa wśród odgłosów wybuchających fajerwerków, a poczucie to zapewni mu najlepiej Twoja obecność. Niewielkie przyjęcie, w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół, także może stanowić przecież udane wejście w Nowy Rok.

·        Wychodzącego kota przyprowadź do domu

Jak wyżej wspomniano, także w świąteczne dni należy trzymać się normalnego rytmu dnia zwierzęcia. Wyjątkiem jest jednak jego wychodzenie na zewnątrz. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przynieść kota do domu, zanim rozlegną się pierwsze strzały. Ryzyko, że kot w popłochu wybiegnie na ruchliwą ulicę lub zostanie zraniony przez petardę, jest po prostu zbyt duże. Jeśli Twój kot nie jest przyzwyczajony do siedzenia w domu i również nocą chętnie udaje się na przechadzki po sąsiedztwie, powinieneś od czasu do czasu ćwiczyć z nim owo „zostawanie w domu”. Drzwiczki dla kota w sylwestrową noc powinny być zdecydowanie zamknięte.

·        Zaoferuj kotu bezpieczną kryjówkę

Koty wykazują naturalną tendencje do uciekania, jednak w Sylwestra ucieczkę na zewnątrz należy pupilowi uniemożliwić. Z tego też powodu powinieneś zaoferować mu w domu możliwość skrycia się w bezpiecznym i komfortowym dla niego miejscu. Najlepiej miejsce takie przygotuj w odosobnionym pomieszczeniu, dalekim od sylwestrowego zgiełku. Żeby Twój kot czuł się tam swojsko, wstaw do niego ulubiony koszyk lub legowisko kota. Dobrą dla kota kryjówką będzie też na przykład stary karton wyściełany grubym kocem. Większość kotów wprost uwielbia skrywać się pod kocami lub w jaskiniach na drapakach i taką kryjówką w sylwestrową noc również z całą pewnością nie wzgardzą. Jeśli jednak Twój pupil wybierze sobie inną kryjówkę, niekoniecznie przygotowaną przez Ciebie, nie bądź rozczarowany, tylko uszanuj jego decyzję. W żadnym razie nie zmuszaj go do tego, by wypróbował Twoją kryjówkę – takie zachowanie tylko go przestraszy.

·        Postaraj się wygłuszyć hałas

Niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu skrył się Twój pupil, postaraj się, by było ono tak ciche i spokojne, jak to tylko możliwe. Zamknij drzwi i okna, opuść rolety lub zasłoń zasłony. W ten sposób choć trochę wygłuszysz panujący wokół sylwestrowy harmider. Najlepiej uczyń tak również w pozostałych pomieszczeniach. Oczywiście nie musisz rezygnować z oglądania fajerwerków o północy. Wyjdź ze swoimi gośćmi na zewnątrz i podziwiaj spektakularny świetlny pokaz. Jednak ze pamiętaj o tym, że kot nie powinien tej nocy zostać w domu zupełnie sam. Zadbaj o to, by przez cały czas była przy wystraszonym zwierzęciu chociaż jedna osoba. Nawet jeśli kot na pierwszy rzut oka kot nie wykazuje symptomów lękowych, z pewnością tak czy inaczej będzie czuł się pewniej wyczuwając Twoją obecność w pobliżu.

·        Odwróć uwagę kota

Skutecznym z reguły sposobem jest odwrócenie uwagi kota od zgiełku na ulicach poprzez wzmocnienie znanych mu z dnia codziennego odgłosów domowych. Włącz swoją ulubioną płytę, stację radiową lub telewizor. Spokojna muzyka klasyczna również może pomóc kotu w zrelaksowaniu się. Nie tylko za sprawą dźwięków, lecz także jego ulubionych smakołyków lub zabawek możesz odwrócić jego uwagę od niepokojących hałasów i błysków.

·        Ignoruj strach

Kiedy odpalane są pierwsze race i wzrasta napięcie, powinieneś naturalnie zająć się swoim pupilem – o ile oczywiście zwierzę na to pozawala – wyżej wspomnianą zabawką, czy smakołykiem. Nie przesadzaj jednak z pieszczotami i uspokajającym tonem, ponieważ takim zachowaniem nie pomożesz, a wręcz dodatkowo zaniepokoisz kota swoim nadmiernym zainteresowaniem. Kot poczuje, że faktycznie grozi mu niebezpieczeństwo, skoro właściciel jest taki zaaferowany. Nawet jeśli jest Ci ciężko, postaraj się całkowicie ignorować strach kota i zachowuj się zwyczajnie. Takie zachowanie pokaże kotu, że fajerwerki to nie powód do strachu i pomoże mu się rozluźnić.

·        Zadbaj o rozluźnioną atmosferę

Jeśli chcesz zrobić coś dla samopoczucia kotka, możesz sięgnąć po specjalne dyfuzory z feromonami do gniazdka elektrycznego. Dyfuzor roznieca syntetyczny feromon rozwinięty na wzór naturalnych feromonów wydzielanych przez organizm kota, które polepszają jego samopoczucie. Przykładowo feromon, który wydziela matka podczas karmienia młodych, wysyła podprogową wiadomość, że wszystko jest w porządku i kocięta nie muszą czuć się zaniepokojone. Często udaje się dzięki syntetycznym feromonom znacznie obniżyć u kota podwyższony poziom stresu powodowany hałasem.

Odkryj nasz asortyment środków uspokajających dla kota na bazie feromonów od Feliway!

·        W razie potrzeby sięgaj po naturalne środku uspakajające

Jeśli nie pomagają żadne wyżej wymienione środki i strach u Twojego kota potęguje się z Sylwestra na Sylwestra, sięgnięcie po naturalne środki uspokajające może okazać się rozsądnym posunięciem, gdyż ze strachu przed fajerwerkami mogą rozwinąć się fobie dźwiękowe. Zanim jednak zastosujesz jakikolwiek środek skonsultuj się z zaufanym lekarzem weterynarii i dopytaj, czy dany lek faktycznie pomoże Twojemu kotu. Niektóre środki uspokajające łagodzą jedynie objawy stresu, spowalniając i przytłumiając reakcje kota – strach przed fajerwerkami pozostaje jednak taki sam. Roślinne środki uspokajające, które ujmują kotu stresu w naturalny sposób, nie otumaniając go, stanowią znacznie lepszą alternatywę. Pamiętaj jednak, że naturalne środki, takie jak na przykład esencje kwiatowe dr Bacha, potrzebują chwili zanim zaczną działać, dlatego zacznij taką terapię najlepiej kilka dni przed stresującym Sylwestrem.

Spokojne wejście w Nowy Rok

W zależności od tego, jak duży strach kot odczuwa przed fajerwerkami, będziesz potrzebował przy stosowaniu się do wymienionych wskazówek mniej lub więcej cierpliwości. Koty są indywidualistami i nie każdy rodzaj „terapii” przyniesie u każdego kota oczekiwane efekty. Jeśli jednak spróbujesz wszystkich opisanych metod, dzięki którejś z nich całą pewnością osiągniesz sukces i znacznie obniżysz u kota poziom stresu związany z sylwestrowym zgiełkiem. Dzięki temu i Ty i Twój kot spokojnie wejdziecie w Nowy Rok.

Najczęściej polecane