Kuweta kryta czy otwarta dla kota

Kuweta kryta czy otwarta dla kota

Kuwety dla kotów występują w wielu kształtach i wariantach. Ale która z nich jest najbardziej odpowiednia?

Kuweta to kuweta – a może jednak nie? Oprócz różnych rozmiarów i kolorów, każdy, kto szuka odpowiedniego zacisznego miejsca dla swojego kota, może wybierać pomiędzy dwoma wariantami: kuwetą krytą lub otwartą. Jakie są zalety i wady obu tych alternatyw?

Zapotrzebowanie na miejsce kota

Kuwety dla kota z pokrywą są znacznie wyższe niż kuwety otwarte. Kuwety z pokrywą mogą mieć wysokość około 50 centymetrów, podczas gdy kuwety otwarte mają wysokość od 20 do 30 centymetrów. Oczywiście nie zmienia to przestrzeni, której kot potrzebuje do załatwiania swoich spraw. Dzięki temu jednak kuwety otwarte są nieco bardziej elastyczne, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego miejsca dla kuwety dla kota.

Jednakże warto wspomnieć, że: wielkość kuwety dla kota powinna być dostosowana do wielkości Twojego pupila. Większy kot potrzebuje więcej miejsca, by się obrócić, przykucnąć i pokopać niż mały futrzany przyjaciel. Dotyczy to zwłaszcza użytkowania kuwety z pokrywą. Tutaj kot nie ma możliwości, aby jego ogon lub wąsy wystawały z toalety! Dlatego właśnie przy zakupie kuwety krytej upewnij się, że oferuje ona Twojemu kotu wystarczająco dużo miejsca.

Kuweta kryta czy otwarta dla kota: Zalety pod względem wizualnym

Bez względu na to, jak bardzo kochasz swojego kota: zużyty żwirek dla kota nie jest ładnym widokiem. Toalety z pokrywą są bardziej dyskretne niż toalety otwarte. Ponieważ sprawy Twojego kota są załatwiane zawsze w ukryciu. Szczególnie wtedy, gdy kuweta znajduje się w zasięgu wzroku człowieka, może to być ogromną zaletą. Z kolei brak pokrywy sprawia, że od razu widać, kiedy Twój kot korzystał z kuwety. Może to jednak motywować do szybkiego posprzątania ustronnego kociego miejsca.

Czynnik zapachu

Koty to czyste zwierzęta. Niemniej wizyta w kuwecie często pozostawia trwały ślad na nosie. Kuweta zamknięta osłania zapachy pod pokrywą i sprawia, że nie mogą one swobodnie rozprzestrzeniać się w otoczeniu. Pozostają one bezpiecznie zamknięte pod pokrywą. Jest to przyjemne dla człowieka, ale niekoniecznie dla kota.

Ponadto warto dodać, że: To, czy kuweta dla kota jest higieniczna, zależy w szczególności od użytego żwirku oraz regularnego czyszczenia. Szczególnie w tej ostatniej kwestii istnieje wiele produktów czyszczących, które ułatwiają regularne czyszczenie oraz dezynfekcję kuwety z pokrywą lub kuwety odkrytej.

YT channel 1000x160

Która kuweta najlepiej pasuje do naturalnego zachowania kota?

Załatwianie swoich spraw potajemnie: Nawet jeśli dla nas, ludzi, jest oczywiste, że chcemy chronić prywatność naszych czworonożnych przyjaciół, koty widzą świat innymi oczami. Koty mogą być myśliwymi, ale na wolności również mają naturalnych wrogów.  Dlatego kot chce czuć się bezpiecznie podczas wizyty w kuwecie. Chce mieć poczucie, że w każdej chwili może uciec.

Kuweta otwarta pozwala mu dostrzec dookoła ewentualnych wrogów oraz drogi ucieczki. Z kolei kuweta z pokrywą oferuje tylko jedną drogę wejścia i wyjścia. Ta droga ucieczki może być szybko zablokowana przez potencjalnych wrogów lub inne koty. Nie tylko lękliwe koty mogą szybko poczuć się jak w zamknięciu lub niepewnie w kuwecie zamkniętej. Z kociego punktu widzenia kuweta otwarta jest więc zawsze lepsza niż kuweta z pokrywą!

kuweta odkryta dla kota

Rozstrzygnięcie: kuweta kryta czy otwarta

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kuwetę z pokrywą, czy kuwetę otwartą: Regularne czyszczenie żwirku dla kota przynajmniej raz lub dwa razy dziennie jest koniecznością. W gospodarstwie domowym z wieloma kotami najlepiej jest zaoferować zwierzętom kilka kuwet, aby uniknąć zachowań terytorialnych oraz kłótni. Idealną liczbą jest liczba kotów plus jeden. Jednak zaprzyjaźnione koty często nie mają problemu ze współdzieleniem toalety – pod warunkiem, że jest ona wystarczająco duża.

Z Magazynu zooplus dowiesz się również, jakie są zalety oraz wady różnych rodzajów żwirku dla kota.

Najczęściej polecane