Gdzie umieścić kuwetę dla kota? Pomysły na dyskretne miejsca

gdzie umieścić kuwetę dla kota

Kuwety dla kotów niekoniecznie należą do najładniejszych przedmiotów. Jednak dzięki kilku sztuczkom można je dobrze ukryć, a nawet zintegrować dekoracyjnie z wyposażeniem wnętrza.

Każdy, kto dzieli się życie z kotem, potrzebuje w swoim domu kuwety. Trzeba przyznać, że w wielu mieszkaniach kuwety to kwadratowe ciała obce. Miłośnicy kotów wprawdzie muszą pogodzić się z nieatrakcyjnym wizualnie meblem, jednak wielu z nich wciąż zadaje sobie pytanie: Jak można umieścić kuwetę w bardziej niepozornym miejscu? Przedstawiamy pomysły, jak można ukryć kuwety dla kotów lub dyskretnie wkomponować je w przestrzeń mieszkalną.

Znalezienie dobrego miejsca dla kuwety

Zanim spróbujesz dyskretnie wkomponować kuwetę w swoje wnętrze, musisz znaleźć dla niej dobre miejsce z punktu widzenia kota. Jest to ważne, aby Twój zwierzak akceptował kuwetę i lubił z niej korzystać. W tym celu kuweta powinna być umieszczona w spokojnym miejscu, bez ruchu przejściowego. Przedpokój lub kuchnia nie wchodzą więc w rachubę.

Łazienka jest odpowiednia, jeśli w mieszkaniu znajduje się druga toaleta dla kota, ponieważ w wielu gospodarstwach domowych drzwi do łazienki są regularnie zamykane, a nie każdy kot chce lub może czekać. Ewentualnie można przemyśleć zainstalowanie drzwiczek dla kota w drzwiach do łazienki.

Zasadniczo zalecane są tak czy inaczej dwie kuwety, a ogólna zasada brzmi: Liczba kuwet dla kotów powinna być równa liczbie kotów plus jeden. Dla dwóch kotów byłyby to więc trzy kuwety. Jeśli masz koty wychodzące, które załatwiają swoje potrzeby na świeżym powietrzu, często wystarczy im jedna kuweta na kota.

Właściwa kuweta dla kota

Niektórzy czworonożni przyjaciele nie są zbyt wymagający i korzystają z każdej kuwety. Inni mają swoje preferencje – nie lubią rantów, potrzebują drobnoziarnistego żwirku i dużo miejsca.

Zanim optymalnie ukryjesz kuwetę, musisz też postarać się wybrać taki model, który będzie odpowiadał Twojemu pupilowi

YT channel 1000x160

Ukrycie kuwety w szafie

Obecnie można kupić wiele gotowych szafek dla kotów, które są przystosowane do umieszczenia w nich kuwety. Należy pamiętać, że ta opcja jest szczególnie odpowiednia dla kotów, które lubią załatwiać swoje potrzeby w chronionym otoczeniu, takim jak toaleta z osłoną.

Kolejną zaletą jest to, że żwirek dla kota zwykle pozostaje w szafce i nie roznosi się po dywanie i parkiecie. Istnieją następujące możliwości:

Zakup szafek dla kotów

W sprzedaży są liczne szafki dla kotów, które nadają się specjalnie do schowania kuwety. Mają wejście blisko podłogi, wystarczająco dużo miejsca i otwór odpowiedni dla kotów. Są one również łatwe do czyszczenia dzięki drzwiczkom lub klapie.

Takie szafki można znaleźć w sklepach zoologicznych i sklepach meblowych. Ci, którym zależy na oryginalnym egzemplarzu, mogą na przykład sięgnąć po specjalne chińskie komody z bocznym otworem dla kota.

Zanim jednak zainwestujesz parę tysięcy złotych w zabytkową komodę, należy pamiętać, że jeśli w środku mieści się tylko miska, a nie toaleta z górną osłoną, czyszczenie może być trudne. Dotyczy to zwłaszcza kotów oddających mocz na stojąco. Meble powinny być zatem wodoodporne od wewnątrz i łatwe do czyszczenia.

Przekształcenie istniejących mebli

A może wolisz swoją aktualną szafę lub komodę i masz zdolności manualne? Wówczas wystarczy dostosować mebel do potrzeb kota.

Na przykład możesz wyciąć w boku mebla otwór w odpowiedniej wielkości dla kota, umożliwiający mu swobodne wejście i wyjście. Aby być w stanie wyjąć kuwetę, należy móc otworzyć drzwiczki szafki. Wymiary wewnętrzne powinny być odpowiednie, aby kuweta mieściła się w środku.

Warto wspomnieć, że drewno jest mniej łatwe do czyszczenia niż typowe kuwety dostępne w sklepach. Dlatego wnętrze należy pomalować wodoodporną bejcą. Wykonaj małe szczeliny wentylacyjne na tylnej ścianie, aby uniknąć zbyt silnego zapachu amoniaku w środku.

Zrób to sam: Samodzielna budowa szafek dla kotów

Jeśli masz zdolności manualne, możesz również zbudować własną szafkę dla kota. W Internecie można znaleźć liczne instrukcje dotyczące tej czynności, do której należy mieć mniejszą lub większą sprawność manualną.

Ważne są również szczeliny wentylacyjne oraz wystarczająca ilość miejsca do wchodzenia i wychodzenia. Na koniec należy dokładnie sprawdzić, czy kuweta domowej roboty nie ma żadnych ostrych krawędzi lub innych elementów stwarzających ryzyko zranienia kota.

Wskazówka: W sklepie budowlanym można kupić wstępnie przycięte płyty drewniane, co ułatwia pracę.

Umieszczenie kuwety dla kota w dyskretnym miejscu

Twój kot woli oddawać mocz na otwartej przestrzeni, a nie w zamkniętych pomieszczeniach? Wtedy niestety nie ma szans na szafkę dla kota. Istnieją jednak sposoby, aby pomysłowo ukryć kuwetę.

Możesz się na przykład zdecydować na dyskretny plastikowy model. Dobrze sprawdzają się odcienie takie jak kremowy lub szary. Możesz też pójść w zupełnie innym kierunku i zdecydować się na kuwetę w intensywnym kolorze i potraktować ją jako element wystroju.

Dyskretna kuweta dla kota w łazience

Wybierz kolor, który lubisz, lub taki, który dobrze pasuje do wyposażenia łazienki. Jeśli masz biało-czarną łazienkę, możesz użyć ognistoczerwonej kuwety dla kota jako dodatkowego akcentu kolorystycznego. W zależności od zagospodarowania przestrzeni, dyskretną, niewybijającą się kuwetę można umieścić za meblami lub pojemnikiem na brudną bieliznę.

kuweta dla kota w łazience
Łazienka jest dobrym miejscem na kuwetę dla kota. Można ją schować lub umiejętnie wkomponować za pomocą doboru odpowiedniego koloru.

Schowanie kuwety w salonie

Wybierz kolor, który Ci się podoba, i zastanów się: Gdzie jest cicho? Gdzie kuweta nie przeszkadza?

Być może kanapę można przesunąć tak, aby z jednej strony powstała luka od strony ściany. Tutaj byłoby miejsce na kuwetę dla kota. Parawany, duże rośliny lub komody również oferują dobre miejsce na małe kryjówki.

Schowanie kuwety w pokoju do pracy

Sprawdź, czy można wcisnąć kuwetę w istniejącą szczelinę lub stworzyć dla niej miejsce. Może przesuniesz trochę szafkę lub biurko? Pamiętaj również, że kuwetę należy codziennie czyścić, dlatego powinna być łatwo dostępna.

Schowanie kuwety w sypialni

Również tutaj ważne jest znalezienie pasujących kolorów i niepozornego kącika. Być może uda Ci się stworzyć zaciszny kącik dla wolnostojącej kuwety z wykorzystaniem taboretu, szafki na buty lub jakiejś ładnej skrzyni. Ustaw kuwetę jak najdalej od strony głowy łóżka. Nocne szuranie żwirkiem może Cię obudzić.

Jak urządzić mieszkanie bez nieprzyjemnych zapachów

Kuweta dla kota w sypialni – czy to nie śmierdzi? Wielu miłośników kotów ma uprzedzenia wobec kuwety. Jeśli jednak weźmiesz sobie do serca kilka wskazówek, będziesz cieszyć się mieszkaniem bez nieprzyjemnych zapachów.

Wyjątkiem jest świeży kał. Najlepiej go natychmiast usunąć. Dokładne wypełnienie kuwety zapobiega osadzaniu się moczu na podłożu kuwety i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Oto siedem ważnych wskazówek:

  • Wybierz dobry żwirek zbrylający.
  • Wypełnij kuwetę na wysokość co najmniej pięciu do sześciu centymetrów.
  • Kuwetę należy czyścić kilka razy dziennie.
  • Wysokiej jakości karma sprawia, że odchody nie będą intensywnie nieprzyjemnie pachnące.
  • Dezodoranty i zapachy do kuwet nie są konieczne.
  • Przynajmniej raz w miesiącu należy dokładnie umyć kuwetę.
  • W razie potrzeby: Mata przed kuwetą zapobiega roznoszeniu się żwirku po całym domu.
Najczęściej polecane