Sprzęt jeździecki

Siodło i derki wiszące na boksie konia

Podstawowe wyposażenie

Nareszcie! Po długich poszukiwaniach idealnego konia i odkładaniu środków na jego zakup udało się sfinalizować transakcję i lada dzień powitasz go w progach swojej stajni. Na kupnie konia jednak wydatki się nie kończą – teraz przyszedł czas na zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt jeździecki. Poniższa lista pomoże Ci w pierwszych zakupach!

Siodło

Siodło jest najdroższą pozycją na liście i dlatego jego zakup należy bardzo dobrze przemyśleć. Do dyspozycji mamy różne rodzaje i rozmiary siodeł. Siodło powinno być dopasowane do danego konia, jego budowy i ruchu oraz być wygodne dla jeźdźca. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego saddle fittera. Do siodła należy ponadto dokupić czapraki, strzemiona i popręg.

Koń w ogłowiu © D. Fabri / stock.adobe.com

Ogłowie

Wybór ogłowia dla konia zależy między innymi od sposobu jego użytkowania i poziomu wyszkolenia – możemy zdecydować się na ogłowie bezwędzidłowe typu hackamore, sidepull czy bosal lub, jeśli jesteśmy zaawansowanymi jeźdźcami ujeżdżeniowymi, na munsztuk.

Kantar i uwiąz

Rozmiar kantara należy dopasować do wielkości głowy konia – pasek nosowy nie powinien leżeć na nozdrzach i nie powinien konia uwierać w żadnym miejscu. Między paskiem i nosem powinny zmieścić się przynajmniej dwa palce.

Gniady koń z kantarem na głowie © mkphoto13 / stock.adobe.com

Derka

Derka polarowa, którą wykorzystujemy do osuszenia konia po treningu jest częścią podstawowego sprzętu jeździeckiego każdego wierzchowca. W zależności od naszych przyzwyczajeń i pory roku można zakładać koniowi także derkę przejściową lub grubą derkę zimową. Wybierając rozmiar derki, należy dokładnie zmierzyć długość grzbietu konia.

Skrzynka na szczotki

Sprzęt jeździecki to także grzebień, szczotki do sierści, szczotka do kopyt, zgrzebło, kopystka oraz ściągaczka do wody. Warto zaopatrzyć się również w dwie gąbki – jedną do oczu, drugą do nozdrzy, spray do grzywy oraz szampon do mycia konia, by utrzymać w czystości grzywę i ogon.

Akcesoria pielęgnacyjne dla konia © von Lieres / stock.adobe.com

Sprzęt do lonżowania

Bat do lonżowania, pas do lonżowania i lonżę musi mieć każdy właściciel konia, który poważnie podchodzi do treningu swojego podopiecznego. Miłośnicy jeździectwa naturalnego i pracy z ziemi uciekną się natomiast raczej do haltera i linki.

Jeszcze nie wszystko kupione? Bez obaw: Jak już koń będzie w stajni, szybko przekonasz się, że siodlarnia w zaskakująco szybkim tempie będzie powiększała się o Twój sprzęt jeździecki. Życzymy Tobie i Twojemu koniowi wielu wspaniałych wspólnych chwil!

Najczęściej polecane