Jak sama nazwa wskazuje, konie te pochodzą z Camargue w południowej Francji, bagnistego terenu w delcie Rodanu. Już w czasach rzymskich te niewielkie, dumne konie były bardzo cenione. Słynny Cezar założył nawet dwie stadniny w tym regionie, w których hodował konie z przeznaczeniem do walk i wyścigów rydwanów.
Prawdopodobnie pierwotne konie z Camargue były krzyżowane z przedstawicielami innych ras, między innymi z końmi berberyjskimi. Koncepcję zakładającą, że Camargue funkcjonowały zawsze bez wpływu człowieka należy więc włożyć między bajki.
Niemniej, charakter właściwy dzikim koniom, który jest w nich głęboko zakorzeniony, z pewnością nie jest dziełem przypadku. W swojej historii rasa ta przez długi czas była zdana tylko na siebie, a naturalnej selekcji rumaki te zawdzięczają swoją wytrzymałość, z której słyną.
Poza tym, część populacji, ukryta głęboko wśród bagien, zachowała oryginalną pulę genów.
Koń do pracy z bykami i turystyki
Wraz z rozwojem turystyki, region Camargue stawał się coraz bardziej popularny wśród odwiedzających, co sprawiło, że naturalny obszar występowania tych koni zaczął się kurczyć. Pomimo tego jednak rasie udało się przetrwać, ponieważ turyści uwielbiali oglądać walki byków, będące odpowiednikim hiszpańskiej corridy, do których konie z Camargue, za sprawą swojego niebywałego szóstego zmysłu w kontaktach z nimi, były chętnie wykorzystywane.
Dziś rasa ta cieszy się we Francji bardzo dużą popularnością. Jako symbol regionu, jej przedstawiciele biorą udział w wielu tradycyjnych festiwalach i pokazach.
Gdzie można zobaczyć konie z Camargue?
Turyści z całego świata przyjeżdżają do Camargue, aby podziwiać półdzikie stada koni i ich dosiąść. W 1970 roku koń z Camargue został uznany za samodzielną rasę.