Paludarium: Akwarium i terrarium w jednym

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Akwaterrarium

Paludarium to połączenie akwarium i terrarium, pozwalające na stworzenie wyjątkowych krajobrazów.

Nie możesz się zdecydować, czy wolisz trzymać w domu małe zwierzęta lądowe czy wodne? W takim razie paludarium jest idealnym rozwiązaniem – łączy w sobie bowiem zalety akwariów i terrariów. Dowiedz się, kto może w nim mieszkać i jakie wyposażenie jest niezbędne do jego założenia.

Czym jest paludarium?

W paludarium spotykają się akwarium i terrarium, stąd też zwane jest również akwaterrarium. Nazwa paludarium pochodzi od łacińskiego słowa „palus”, oznaczającego bagno.

Podobnie jak w przypadku prawdziwego krajobrazu bagiennego, jego miniaturowa wersja ma gęsto obsadzony brzeg i elementy znajdujące się pod powierzchnią wody. Jeśli natomiast nacisk kładziony jest na część wodną akwaterrarium, wówczas mówimy o riparium, którego zadaniem jest odtworzenie strefy brzegowej jezior lub rzek, i zaznaczenie obszaru nad wodą.

Dom dla zwierząt często przekraczających granice światów wodnego i lądowego

Ponieważ paludarium to w zasadzie terrarium z wodą, panują w nim warunki zbliżone do tych w lesie deszczowym. Dlatego wilgotność na tych miniaturowych moczarach jest znacznie wyższa niż w standardowym terrarium i wynosi od 70 do 80 procent.

Typowymi jego mieszkańcami są egzotyczne płazy lub gady, które dobrze czują się zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Należą do nich na przykład żaby i traszki, małe żółwie i salamandry.

Warto wiedzieć: Niektórzy miłośnicy paludariów budują swoje bagienne krajobrazy etapami. Spadki wykorzystują wówczas do tworzenia małych wodospadów.

Zalety i wady paludarium

Zanim zdecydujemy się na założenie paludarium, musimy wiedzieć czym się charakteryzuje. Ponieważ odtwarzamy w nim dwa naturalne środowiska zwierząt i roślin, należy zapoznać się zarówno z tematyką akwarystyki, jak i terrarystyki.

Sztuka polega na tym, aby w obydwu światach zapewnić jak najlepsze warunki dla zwierząt i roślin. Dlatego jego aranżacja nie należy do najłatwiejszych. Wyzwaniem jest zwłaszcza konieczność zapewnienia wysokiej wilgotności i utrzymanie tego małego ekosystemu w czystości.

Jednak przy odrobinie cierpliwości, czasu i wyczucia, stworzenie równowagi ekologicznej, która zachwyci zarówno mieszkańców paludarium, jak i nas samych, nie powinno stanowić problemu. Nagrodą za nasze wysiłki i starania będzie fascynująca różnorodność.

W zależności od tego, na jakich jego mieszkańców się zdecydujemy, możemy liczyć na niepowtarzalne krajobrazy. Nasadzenia, podłoże i stosunek powierzchni wody do powierzchni brzegu zależą bowiem w dużej mierze od zwierząt, na które się zdecydujemy.

Domowe moczary w paludarium © Aisyaqilumar / stock.adobe.com
Paludarium ma za zadanie odtworzyć krajobraz bagienny.

Co powinno znaleźć się w paludarium?

Oprócz wiedzy z zakresu akwarystyki i terrarystyki, do założenia paludarium niezbędny jest odpowiedni pojemnik i akcesoria. W sklepach specjalistycznych znajdziemy specjalne szklane pojemniki do paludariów, zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej. Ponieważ wilgotność powietrza w paludarium jest szczególnie wysoka, zalecane są przede wszystkim zbiorniki zamknięte.

Wskazówka praktyczna: Jeśli mamy już akwarium i zastanawiamy się na jego zmianą, możemy je wykorzystać jako podstawę do mini paludarium.

Filtr i oświetlenie

Odpowiednią jakość wody w paludarium zapewnią rośliny. Ich korzenie nie tylko stanowią idealne schronienie dla zwierząt je zamieszkujących, ale ze względu na to, że sięgają w głąb części podwodnej, usuwają wiele zanieczyszczeń z wody.

Niemniej, nie oznacza to, że woda nie musi być filtrowana tak jak w akwarium. Jeśli chcemy dodatkowo stworzyć miniaturowy wodospad, będziemy musieli wyposażyć się w pompy. Wprowadzi on ruch do akwarium i zwiększy wilgotność.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest światło. W kwestii oświetlenia również możemy wzorować się na akwarium, kierując się preferencjami naszych zwierzęcych i roślinnych mieszkańców. Gady na przykład potrzebują światła UV oraz ciepłych stref do wygrzewania się lub suszenia.

Jakie zwierzęta mogą być trzymane w paludarium?

W paludarium dobrze będą czuły się zwierzęta lubiące wodę, pochodzące z ciepłych i wilgotnych siedlisk. Płazy, gady, skorupiaki i ryby doskonale się w nim odnajdą, pod warunkiem, że będą miały do dyspozycji odpowiednie wyposażenie.

Do najpopularniejszych mieszkańców paludarium należą:

  • Żaba rycząca
  • Aksolotl
  • Żółw żółtobrzuchy
  • Agama błotna
  • Coenobitidae
  • Piżmik wonny
  • Pończosznik
  • Ambystoma tygrysia

Jeśli chcemy hodować różne gatunki zwierząt, musimy wcześniej zapoznać się z ich potrzebami i wymaganiami. W ten sposób dowiemy się, które z nich możemy trzymać razem ze względu na zbliżone preferencje, a które mogłyby na siebie polować, w związku z czym muszą być trzymane osobno.

Kolejnym ważnym warunkiem dobrego samopoczucia mieszkańców paludarium jest odpowiedni poziom wody, dostosowany do potrzeb danego gatunku. Również z tego względu zaleca się, aby liczba zwierząt i ich różnorodność utrzymywana była w rozsądnych granicach.

Rośliny, które upiększą paludarium

Podobnie jak w przypadku zwierząt, rośliny także mają swoje określone wymagania. Jeśli wybierzemy takie, które lubią wilgoć, w krajobrazie bagiennym będą wspaniale się rozwijać. Zasadniczo w grę wchodzą wszystkie rośliny, którymi można obsadzić akwarium.

Warto rozważyć paprocie. Dobrym urozmaiceniem flory w paludarium będzie również mech jawajski. Przy odrobinie umiejętności i za sprawą odpowiedniej techniki, idealne warunki do wzrostu można stworzyć także dla storczyków.

Wskazówki dotyczące zrównoważonych, miniaturowych moczarów

Niezależnie od tego, czy mówimy o akwarium, terrarium czy ich połączeniu: Kiedy tworzymy w domu mały ekosystem, musimy mieć świadomość, że obowiązują w nim takie same zasady co w naturze. Paludarium jest wrażliwe na negatywne spływy środowiska, zupełnie jak prawdziwy krajobraz bagienny.

Aby móc długo cieszyć się naszym własnym tropikalnym światem w miniaturze, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Mieszkańcy: W paludarium świat wodny i lądowy powinien łączyć się nie tylko wizualnie. Zwierzęta, które żyją zarówno w wodzie, jak i na lądzie muszą mieć możliwość poruszania się po obu środowiskach bez przeszkód.
  • Czyszczenie: Pamiętajmy o tym, aby umieścić filtry i inne elementy podatne za zabrudzenia tak, aby były łatwo dostępne i można było je bez trudu wyczyścić.
  • Cyrkulacja powietrza: Wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgotność, istnieje zwiększone ryzyko rozwoju pleśni. W zapobieganiu lub powstrzymywaniu jej powstawania może pomóc regularne wietrzenie i stosowanie pochłaniaczy wilgoci.

Podsumowanie: Wymagające, ale warte zachodu

Paludarium łączy w sobie najlepsze cechy świata akwarystyki i terrarystyki. Najłatwiej jest je stworzyć, mając już pewne doświadczenie w tym zakresie, ale przy odrobinie wiedzy, również nowicjusze, poszukujący ambitnego i ekscytującego hobby z powodzeniem sobie z tym poradzą. W magazynie zooplus znajdziemy pomocne wskazówki dotyczące opieki nad naszym małym, domowym ekosystemem oraz ciekawostki na temat szerokiej gamy zwierząt domowych.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane