Mikrozorium oskrzydlone

Mikrozorium oskrzydlone

Mikrozorium oskrzydlone jest popularną i szeroko rozpowszechnioną rośliną akwariową. Ponieważ jest wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji i elastyczne, świetnie sprawdzi się w rękach początkujących akwarystów. Jego cechą charakterystyczną jest to, że korzenie można z łatwością przymocować do różnych przedmiotów, np. kamieni. Z lektury naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej roślinie, jej wymaganiach dotyczących pielęgnacji i utrzymania oraz prawidłowego sadzenia.

Skąd pochodzi mikrozorium oskrzydlone?

Mikrozorium oskrzydlone jest rośliną bagienną występującą w Azji. W naturze Microsorum pteropus porasta brzegi strumieni i wodospadów. Najczęściej spotkamy ją na skałach lub przyczepioną do drewna. Ma bardzo rozwinięte zdolności adaptacyjne. Doskonale radzi sobie zarówno pod wodą, jak i na lądzie, na wilgotnej glebie leśnej. Liście mikrozorium oskrzydlonego są lancetowate, zwężające się ku górze, a korzenie ciemnobrązowe i nitkowate.

Charakterystyka

  • Inna nazwa: Mikrozorium skrzydlate
  • Nazwa naukowa: Microsorum pteropus
  • Rodzina: Paprotnikowate (Polypodiaceae)
  • Pochodzenie: Strefa tropikalna i subtropikalna Azji
  • Trudność uprawy: Idealne dla amatorów, łatwe w pielęgnacji i odporne na choroby
  • Liście: Węższe niż szersze, w kolorze intensywnej zieleni, twarde
  • Wysokość: Od 15 do 30 centymetrów (w zależności od gatunku)
  • Tempo wzrostu: Wolne
  • Korzenie: Ciemnobrązowe do czarnych
  • Temperatura wody: 20 do 28 stopni Celsjusza
  • Oświetlenie: Możliwe zacienione i oświetlone miejsca
  • Miejsce w akwarium: Mniejsze gatunki można umieścić z przodu akwarium, większe powinny znaleźć się w tylnej części zbiornika.
  • Cechy szczególne: Jako epifity, te paprotnikowate rosną przytwierdzone do kamieni lub korzeni.
  • Idealny do: Akwarium z okoniami, krewetkami, a także paludarium.
  • Uwaga: Kłącza (pędy) nie powinny być sadzone w podłożu, w przeciwnym razie zgniją.

Jakie gatunki wyróżniamy?

Do obsady akwarium możemy wybrać różne odmiany mikrozorium – poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych z nich:

  1. Microsorum pteropus „Tropica“

Obok odmiany „Windelov”, roślina ta należy do najczęściej uprawianych w domowych akwariach. Swoją nazwę zawdzięcza firmie Tropica, która ją opatentowała. W związku z tym, do jej uprawy komercyjnej wymagane jest uzyskanie licencji. Odmiana Tropica dorasta do około 30, a czasami nawet do 50 centymetrów wysokości, a jej liście osiągają szerokość do 15 centymetrów. Ponieważ rośnie szybko i do imponującej wielkości, polecana jest raczej do większych zbiorników.

  1. Microsorum pteropus „Windelov“

Również ta paprotnikowata chroniona jest patentem przez firmę Tropica. W przeciwieństwie do odmiany Tropica, roślina ta osiąga nie więcej niż 10–20 centymetrów wysokości i należy do gatunków drobnolistnych.

  1. Microsorum pteropus „Narrow leaf“

Należy zaznaczyć, że pod tą nazwą występuje kilka form paproci, z których jednak wszystkie mają wąskie liście, jak zresztą sama angielska nazwa wskazuje. Ponadto, istnieją jeszcze jej podgatunki, takie jak np. „Orange narrow leaf“, charakteryzująca się pomarańczowym kolorem liści. Paproć „Short narrow leaf“, zwana miniaturową, cieszy się popularnością szczególnie w przypadku nano akwariów, ponieważ jej wysokość nie przekracza 15 centymetrów.

  1. Microsorum pteropus „Needle leaf“

Odmiana ta ma jeszcze mniejsze liście – ich szerokość wynosi nie więcej ni 5–7 milimetrów. Poszczególne podgatunki różnią się od siebie nie tylko szerokością, ale również długością liści.

  1. Microsorum pteropus „Trident”

Paproć ta jest odmianą filigranową, widlasto rozgałęzioną, tworzącą serie trójzębów. Szerokość jej liści podobna jest do szerokości odmiany „Needle leaf”.

Wskazówka: Zanim zdecydujesz się na dany gatunek, weź pod uwagę, że wszystkie z nich, z wyjątkiem „Tropica” rosną bardzo powoli. Jeśli więc nie chcesz długo czekać aż Twoje akwarium się zazieleni, kup nieco większy okaz.

Jak prawidłowo posadzić mikrozorium?

Duże rośliny można umieścić w tylnej części zbiornika. Jednak ze względu na powolny wzrost większości gatunków nie ma przeszkód, by posadzić je również w środkowej części. Drobnolistne odmiany z kolei będą dobrze prezentowały się na pierwszym planie. Do dyspozycji mamy dwa sposoby sadzenia:

1. W podłożu

Mikrozorium nigdy nie należy sadzić w akwarium w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie wolno go umieszczać w glebie ani w podłożu. Jeśli chcesz przytwierdzić je do podłoża, zamiast tego wybierz gruboziarnisty żwir.

Cechą szczególną tego rodzaju paproci jest tworzenie kłączy (pędów naziemnych), co należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia. Jeśli takie kłącze znajdzie się pod ziemią, traci zdolność oddychania, zaczyna gnić i w konsekwencji obumiera. Zatem, chcąc prawidłowo posadzić mikrozorium, ewentualnie korzenie można umieścić w podłożu, zostawiając kłącze wolne.

2. Przywiązywanie

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – paproć można również przywiązać do różnych przedmiotów. Dzięki temu zyskujesz nieskończone możliwości aranżacji akwarium. Poza tym, wyrośnięte rośliny z wolnymi korzeniami bardzo ładnie się prezentują.

Mikrozorium skrzydlate przywiązane do drewna
Mikrozorium możesz z łatwością przywiązać np. do korzeni, kamieni czy kawałków drewna.

W tym celu użyj żyłki wędkarskiej lub sznurka. Postaraj się zrobić to delikatnie, aby nie uszkodzić żadnych części roślin. Alternatywnie, możesz spróbować zacisnąć roślinę między dwoma kamieniami. Z czasem przyrośnie ona do nich, tworząc korzeń czepny. Dlatego właśnie paproć ta idealnie sprawdzi się w ozdabianiu ścian akwarium.

Na co należy zwrócić uwagę podczas uprawy mikrozorium?

Mikrozorium oskrzydlone jest wytrzymałą, mało wymagającą rośliną akwariową. Jest bardzo elastyczna i może rosnąć niemal w każdym miejscu. Rzadko sprawia problemy.

Dobrze czuje się w temperaturze od 20 do 28 stopni Celsjusza, możliwe są więc nawet tropikalne warunki. Poradzi sobie zarówno w zacienionych, jak i dobrze oświetlonych obszarach akwarium.

Nie ma szczególnych wymagań względem twardości wody, wartości pH czy składników odżywczych. Niemniej, należy wspomnieć, że paproć ta pokaże się ze swojej najlepszej strony jedynie przy odpowiednim zaopatrzeniu w składniki odżywcze i CO₂. Jej liście będą wówczas bujne, a ich kolor soczyście zielony. Odpowiednią zawartość dwutlenku węgla zagwarantujesz roślinie, regularnie wymieniając wodę w zbiorniku.

Dlaczego paproć czernieje?

Jeżeli liście mikrozorium zaczynają pokrywać się czarnymi plamami, oznacza to niedobór żelaza lub potasu. W takim przypadku sięgnij po specjalistyczne nawozy, a stare liście o zmienionej barwie usuń z akwarium.

Jeśli natomiast jesteś w stanie wykluczyć niedobór składników odżywczych, musisz koniecznie poszukać innej przyczyny przebarwień. Winowajcami mogą być bowiem glony, których można szybko się pozbyć, stosując środki glonobójcze.

Rozmnażanie mikrozorium oskrzydlonego

Paproć tę można bardzo łatwo rozmnożyć, odcinając część kłącza i przymocowując ją do określonego przedmiotu w akwarium, lub czekając aż roślina mateczna wytworzy roślinki przybyszowe.

Rozpoznasz je po odrostach, tworzących się na końcach liści. Jeśli ich nie usuniesz i pozwolisz im rosnąć, z czasem utworzą piękny, schodkowy wzór.

Więcej wskazówek na temat pielęgnacji i aranżacji akwarium znajdziesz w magazynie zooplus.

Najczęściej polecane
4 min

Kryptokoryna

Łatwa w uprawie roślina, z różnych gatunków której stworzysz niepowtarzalne podwodne krajobrazy.