Czy żółwie czerwonolice mogą zimować w stawie?
W wielu regionach nie jest możliwe trzymanie ich w stawie ogrodowym przez cały rok. Wynika to z nieodpowiednich temperatur wody, która w przypadku tych gadów powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza.
W przeciwnym razie, żółwie będą potrzebowały, oprócz zabezpieczonego przed ucieczką wybiegu, ogrzewanej cieplarni.
Charakterystyka stawu: Powinien pomieścić co najmniej 300 litrów na osobnika. Nie może w nim zabraknąć filtra, który będzie usuwał zanieczyszczenia, nietoksycznych roślin (np. trzciny, knieci błotnej) oraz pni drzew, które zapewnią im kryjówki i miejsca, w których będą mogły się wygrzewać.
Proces hibernacji
Jako gady, żółwie czerwonolice zapadają w sen zimowy, trwający od czterech do pięciu miesięcy, podczas którego spada temperatura ich ciała, spowalnia oddychanie, tętno i metabolizm.
Odpowiednie do hibernacji będzie miejsce, w którym będzie można temperaturę obniżyć do sześciu, ośmiu stopni Celsjusza, np. lodówki lub piwnice. Do zimowania nie nadają się natomiast stawy. Do kontrolowania wartości temperatury warto zaopatrzyć się w termometr.
Ile żółwi czerwonolicych można trzymać razem?
Żółwie te są z natury samotnikami. W grupy łączą się jedynie po to, aby opiekować się potomstwem.
Może to wówczas prowadzić do występowania zachowań agresywnych. Dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni skład grupy – np. samica i samiec lub dwie samice na jednym terenie nie będą najlepszym pomysłem.
Lepiej trzymać jest samca z kilkoma samicami, jednak i w tym przypadku trzeba obserwować sytuację i odizolować ewentualne agresywne osobniki.
Uwaga: Nie należy trzymać żółwi z innymi gatunkami, ponieważ mają one różne wymagania dotyczące warunków utrzymania i żywienia.
Regularne badania kontrolne
Sprawdzaj wagę swoich podopiecznych co cztery tygodnie. Jeśli w tym okresie stracą więcej niż dziesięć procent swojej wagi lub na części brzusznej pancerza pojawi się czerwone zabarwienie, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.