Żółw błotny (Emys orbicularis)

Żółw błotny (Emys orbicularis)

Aby oddać sprawiedliwość różnym siedliskom poszczególnych gatunków żółwi, dobrze jest wiedzieć, skąd dokładnie pochodzi gatunek, którym mamy się opiekować. Na tej podstawie można zaprojektować akwaterrarium w taki sposób, aby żółw błotny czuł się jak w domu. Jeśli warunki w niewoli są wzorowane na dzikich, można obserwować zachowania właściwe dla danego gatunku.

Żółw błotny (Emys orbicularis) w skrócie

Opis

Żółw błotny jest ściśle chronionym gatunkiem żółwia pochodzącym z dużej części Europy. Jednak w wielu miejscach jest zagrożony wyginięciem. Żółw może osiągnąć wielkość od 13 do 20 cm. Samice są na ogół większe niż samce. Ciemny pancerz może mieć wzór żółtych kropek lub linii. Żółw błotny może żyć ponad 100 lat.

Żółw błotny

Siedlisko żółwia błotnego

Ojczyzna żółwi błotnych (Emys orbicularis) rozciąga się od części Afryki Północnej po Jezioro Aralskie. Preferują wody stojące i często można je spotkać w stawach, brzegach jezior i strumieniach. Ponieważ żółwie potrzebują miejsca do wygrzewania się, można je znaleźć tam, gdzie np. z wody wystają gałęzie lub korzenie. Żółw błotny występuje również w Polsce, ale stał się rzadkością.

Żywienie

Żółwie błotne żywią się głównie bezkręgowcami, takimi jak ślimaki i larwy. Nawet padlina i rośliny wodne są częścią diety żółwi błotnych. Chociaż żółw czasami przebywa na lądzie w poszukiwaniu zdobyczy, zjada ją tylko w wodzie. Do karmienia w akwaterrarium nadają się larwy owadów i robaki, ale można również podawać pokarm w postaci pałeczek. Oczywiście należy zwrócić uwagę na zróżnicowane żywienie.

Warunki utrzymania żółwia błotnego

Akwaterrarium

W przypadku pary żółwi długość części wodnej terrarium powinna być pięciokrotnie większa niż długość pancerza największego żółwia. Szerokość części wodnej jest równa połowie jej długości. Jeżeli żółwi jest więcej niż dwa, terrarium należy powiększyć o 10%. Oprócz części wodnej należy stworzyć część lądową, co również wpływa na wielkość akwaterrarium. Część wodna powinna zajmować 2/3 terrarium, a część lądowa 1/3. W części wodnej można zastosować drobny żwir lub również piasek. Dla części lądowej odpowiednie są różne rodzaje gleby. Temperatura wody powinna wynosić od 25 do 27°C.

Część lądowa

Nie luksus, ale podstawa: Żółw błotny potrzebuje łatwej do zdobycia wyspy, na której będzie mógł się opalać. Idealnie jest, gdy żółwie otrzymują tam niezbędną dawkę UV dzięki odpowiednim lampom. Temperatura promieniowania powinna wynosić od 35 do 40°C. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest wyspa słoneczna, upewnij się, że drewno jest surowe. Kora drzew i wszelkiego rodzaju korzenie muszą zostać „wypłukane” przed umieszczeniem ich w akwarium. Aby to zrobić, napełnij starą wannę lub podobne naczynie wodą i po prostu je tam pozostaw. Nawet najlepszy filtr nie poradzi sobie z brązowym bulionem, który wytworzy się w akwarium. Uważaj na gałęzie i korę, które znajdziesz podczas spaceru i które zamierzasz umieścić w akwarium: przez niewidoczne na pierwszy rzut oka robaki, znajdujące się na nich, istnieje ryzyko inwazji w akwarium, która często kończy się dla żółwi śmiercią.

Schronienia dla żółwi błotnych

Nawet spragnione słońca żółwie potrzebują schronienia. Nic nie jest bardziej stresujące dla zwierząt niż ciągłe siedzenie na widoku. Zaczyna się od lokalizacji akwarium: Najlepsze jest miejsce wolne od przeciągów, które zapewnia zwierzętom ochronę i pozwala na cichą obserwację.

Cokolwiek chcesz umieścić jako schronienie w części lądowej lub wodnej – powinno być łatwe do czyszczenia, czyli możliwe do usunięcia w każdej chwili. Ale wciąż na tyle stabilne, że nie może zostać „usunięte” przez zwierzęta. Ładna jaskinia w części wodnej ma sens tylko wtedy, gdy wszystkie zwierzęta mogą nie tylko do niej wpłynąć, ale również z niej wypłynąć. Jeżeli żółw w niej utknie i wpadnie w panikę, bo nie może się ruszyć ani do przodu, ani do tyłu, może szybko utonąć.

Sadzenie roślin

Większość żółwi wodnych bez umiaru zjada wszelką zieleń i niestety nie bierze pod uwagę, że rośliny są do dekoracji. Nawet dostępna roślinność na części lądowej jest plądrowana. Zaproponuj roślinożercom zielone alternatywy dla pożywienia i ogranicz się do sztucznych roślin, którym po prostu pozwolisz unosić się na powierzchni wody. Wyglądają one lepiej niż to brzmi i są jak rośliny naturalne – tylko trwalsze. Małe żółwie lubią chować się w takich roślinach pływających i tam odpoczywać.

Jeśli część lądowa akwarium jest całkowicie oddzielona od części wodnej, możesz je posadzić. Umieść grubą warstwę żwiru na ziemi doniczkowej, aby żółwie nie zanieczyszczały wody glebą. Nadają się tylko bardzo odporne, wytrzymałe rośliny. Do kryjówek możesz użyć dużych roślin i odciąć dolne pędy. Ten rodzaj terenu to mały raj dla żółwi błotnych – lubią się tu włóczyć, a niektóre lubią się w nim zakopywać.

Rośliny z jedwabiu i tworzyw sztucznych to realistyczna alternatywa do roślin naturalnych. Nie muszą być mocno osadzone, ale można je łatwo włożyć w większość materiałów. I służą one temu samemu celowi, co ich odpowiedniki w naturze.

Najczęściej polecane