Wąż zbożowy This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pomarańczowy wąż zbożowy na gałęzi

Wiele węży zbożowych zachwyca swoim jaskrawopomarańczowym ubarwieniem.

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) jest jednym z najpopularniejszych węży trzymanych w terrariach. W przygotowanym przez nas opisie gatunku dowiesz się co wyróżnia tego pięknego i fascynującego węża i na co zwrócić uwagę trzymając go w domu.

Jadowitość: Czy wąż zbożowy jest jadowity?

Wąż zbożowy należy do niejadowitych węży połozowatych, zatem możemy być spokojni, nie zrobi nam krzywdy.

Jednak, jeśli zdarzy się, że Twój wąż Cię ugryzie, rana może szybko ulec zakażeniu, dlatego pamiętaj, aby w takim przypadku miejsce ukąszenia dobrze zdezynfekować.

Wygląd: Jakie są cechy szczególne węża zbożowego?

Za sprawą swojego smukłego tułowia, w porównaniu do węży olbrzymich, wąż zbożowy wygląda bardzo delikatnie. Szczególnie rzuca się w oczy piękny wzór na jego ciele – szarą barwę podstawową otaczają czarne lub pomarańczowe odmiany, które mogą przybierać okrągłe lub kanciaste kształty.

Różnorodność ubarwienia węża zbożowego

Coraz więcej hodowców próbuje wyhodować węże zbożowe w nowych wariantach kolorystycznych, dlatego wąż zbożowy występuje w całej gamie kolorów: Od pomarańczowego przez zielony, brązowy, aż po szary.

Należy w tym miejscu zauważyć, że węże pochodzące z południowych regionów są często bardziej kolorowe niż te ze strefy klimatu umiarkowanego.

Nowonarodzone węże zbożowe o różnym ubarwieniu
Węże zbożowe występują w różnych kolorach.

Jakiej wielkości są węże zbożowe?

Węże zbożowe zaliczane są do węży średniej wielkości. Samice osiągają długość do 1,4 m, a samce nawet do 1,7 m. W zależności od płci i wieku, mogą ważyć od 200 do 800 gramów.

Wielkość terrarium

Aby zapewnić odpowiednie warunki dla węża lub węży zbożowych, będziemy potrzebowali w pełni wyposażonego terrarium, którego wielkość należy dostosować do liczby i długości zwierząt.

Przykład: Jeśli masz dorosłego węża zbożowego, wymiary terrarium powinny wynosić 120 x 60 x 120 centymetrów. W przypadku trzymania dwóch węży, należy zaplanować przestrzeń większą o dodatkowe 20 procent.

Aranżacja

Każde stworzenie potrzebuje od czasu do czasu wygodnego miejsca, gdzie znajdzie schronienie. Aby zagwarantować taką samotnię dla węża zbożowego wystarczy zbudować niewielką jaskinię z kamieni lub kupić już gotową w sklepie zoologicznym. Jeśli przykryjemy ją niewielką ilością mchu, zadbamy również o jej dodatkowy kamuflaż.

Jako że węże zbożowe lubią się wspinać, terrarium (lub akwarium z pokrywą), powinno być odpowiednio wysokie. W przeciwnym razie uniemożliwimy im realizowanie swoich naturalnych zachowań, co może być przyczyną niepotrzebnego stresu, a nawet chorób.
Doskonałe możliwości wspinaczki stwarzają korzenie, gałęzie oraz kamienie.

Jeśli chcemy dodatkowo upiększyć nasze terrarium i udekorować je roślinami, pamiętajmy, aby dobrać odpowiednie gatunki.

Nie zapominajmy także o misce z wodą – w terrarium nie może jej zabraknąć. Powinna być na tyle duża, aby wąż mógł się w niej swobodnie wykąpać.

Temperatura i wilgotność powietrza

Temperatura i wilgotność powietrza odgrywają bardzo ważną rolę w hodowli zwierząt egzotycznych. Na szczęście, ze względu na swoją naturę, wąż zbożowy należy do odpornych i nie jest nadto wrażliwy w tym względzie.

W ciągu dnia, powinnyśmy zapewnić mu wilgotność powietrza w granicach 50-60 procent, a wieczorem i w nocy wilgotność należy podnieść do 70 procent. Jeżeli Twój wąż jest w trakcie linienia, możesz zwiększyć wilgotność nawet do 80 procent.

Optymalna temperatura w ciągu dnia wynosi od 24 do 28 stopni Celsjusza, ale pamiętajmy, żeby umożliwić naszemu wężowi „wygrzewanie się”, organizując mu miejsce, w którym temperatura osiąga 35 stopni Celsjusza. W nocy, temperatura w terrarium powinna spaść do około 20 stopni. W pozostałym zakresie godzinowym, wystarczy, że w terrarium będzie panowała temperatura pokojowa.

Wąż zbożówy w terrarium na kamieniu
Wąż zbożowy doceni niewielkie jaskinie i możliwości wspinaczki.

Nieśmiali wspinacze

Aktywny nocą wąż zbożowy to prawdziwy mistrz wspinaczki – bez większego wysiłku potrafi dotrzeć do gniazd ptaków, które są jego prawdziwym przysmakiem. Po zakończonym nocnym polowaniu, Pantherophis guttatus obowiązkowo musi odpocząć, a najchętniej relaksuje się w ukryciu, z dala od wszelkiego zamieszania.

Jeśli podczas takich chwil wycofania zostanie przez coś lub kogoś zaskoczony, zazwyczaj wycofuje się wystraszony. Jego na ogół nieśmiały sposób bycia bardzo rzadko przeistacza się w agresywne zachowania – w zasadzie tylko w obliczu konieczności obrony własnej. W takiej sytuacji wygina swój smukły grzbiet na kształt litery „S” i sycząc rzuca się do przodu.

Zimowanie: Czy węże zbożowe zimują?

W naturze węży zbożowych leży zapadanie w sen zimowy. W czasie tego zimowego spoczynku nie zjadają żadnych zdobyczy, dlatego jako ich opiekunowie, powinnyśmy stworzyć im odpowiednie warunki do zimowania, a czas, w którym to zrobimy zależy od regionu, z którego pochodzi wąż.

W naturze wąż zbożowy jest aktywny po zmierzchu i nocą, kiedy to poluje na płazy i gady, ale również małe ssaki i ptaki. Zatem możemy naszego węża karmić myszami lub szczurami w postaci mrożonek lub zwierząt karmowych.

Generalnie, podczas karmienia należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami karmowymi, ponieważ możemy przenieść na nie nasz zapach i tym samym zniechęcić naszego gada do jedzenia. Dlatego do podawania pożywienia używajmy pęsety.

Jak często należy karmić węża zbożowego?

Częstotliwość karmienia zależy między innymi od wieku węża. Jeśli jest jeszcze młody, będzie jadł raz do dwóch razy w tygodniu.

Zwierzęta będące w fazie wzrostu wymagają mniej pożywienia – w ich przypadku wystarczy karmienie co tydzień lub co dwa tygodnie. Dorosłym gadom z kolei wystarczy jeden posiłek raz, dwa razy w miesiącu.

Wiele węży zbożowych trzymanych w terrariach ma nadwagę, co sprawia, że są bardziej podatne na choroby niż węże o prawidłowej wadze. Większość ich chorób wynika z warunków utrzymania lub sposobu żywienia, dlatego starajmy się przestrzegać zasad odpowiednich dla gatunku.

Jak poznam, że mój wąż zbożowy jest chory?

Jeśli Twój wąż zbożowy wykazuje poniższe objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii:  

  • Wąż odmawia jedzenia.
  • Wygląd stolca uległ zmianie (np. kolor lub konsystencja).
  • Wąż wydaje się pobudzony i przejawia agresywne zachowanie.
  • Jego sposób poruszania wydaje się zaburzony.
  • Nieustannie poszukuje ciepłych miejsc w terrarium.

Długość życia: Jak długo żyją węże zbożowe? 

Jeżeli zapewnimy wężom warunki odpowiednie dla gatunku, będziemy mogli długo cieszyć się ich towarzystwem – dwanaście do piętnastu lat to całkiem dobry wynik jak na zwierzęta domowe.

Należący do połozowatych wąż zbożowy pochodzi z Ameryki Północnej. Jego terytorium rozciąga się między USA a Kanadą, przebiegając przez różne strefy klimatyczne.

Zatem spotkamy tego urokliwego węża nie tylko w jałowych zaroślach, ale również w lasach czy na wilgotnych terenach, w pobliżu miast i innych ruchliwych okolic.

Zakup: Ile kosztuje wąż zbożowy?

Cena węża zbożowego zależy od wielu różnych czynników, takich jak płeć, wiek, ubarwienie czy odmiany na ciele. Planując zakup przedstawiciela tego gatunku, musimy liczyć się z wydatkiem od około 70-80 do 200-250 złotych. Wiele zależy również od hodowcy.

Do tej ceny należy doliczyć pozostałe wydatki, na przykład na terrarium oraz bieżące koszty związane z utrzymaniem węża – oprócz kosztów pożywienia i konserwacji terrarium, musimy uwzględnić także wizyty u lekarza weterynarii i ewentualne leczenie.

Wskazówka: Na co zwrócić uwagę przed zakupem 

Czarny rynek zwierząt egzotycznych, takich jak węże, skorpiony czy pająki ma się niestety cały czas bardzo dobrze. Działa na nim wielu wątpliwych sprzedawców i hodowców, dla których zwierzęta są tylko środkiem do osiągnięcia zysków. 

Ważne: Wystrzegajmy się ofert sprzedaży dzikich węży – prawie zawsze wiążą się z nimi problemy dotyczące ochrony zwierząt i gatunkowej.

Zanim więc zdecydujesz się na węża, sprawdź hodowlę i stan zdrowia zwierzęcia. Czy hodowca jest profesjonalistą i dba o swoje zwierzęta? Czy jest w stanie udokumentować ich pochodzenie, czy też unika odpowiedzi na Twoje pytanie? Warto o to zapytać podczas wstępnych oględzin naszego przyszłego podopiecznego.

Podsumowanie: Czy wąż zbożowy do mnie pasuje?

Wąż zbożowy jest bardzo popularny ze względu na łatwość utrzymania i niewielkie wymagania – bez problemu poradzą sobie z nim początkujący miłośnicy gatunku. Można go łatwo obsługiwać za pomocą haka, nie narażając się na niebezpieczeństwo.

Niemniej jednak, nie powinniśmy decydować się na jego zakup, jeśli nie posiadamy zupełnie żadnej wiedzy temat węży. Nieznajomość ich potrzeb i wymagań, jakkolwiek niewielkich, może przysporzyć zwierzęciu stresu, a nawet zwiększyć jego skłonność do zapadania na różne dolegliwości. Dlatego zawsze przestrzegajmy zaleceń dotyczących warunków utrzymania i żywienia danego gatunku, aby sprawić, żeby nasz podopieczny czuł się u nas jak w domu.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane