Warunki utrzymania
Świerszcze można trzymać w akwariach lub faunariach, które zostały zaprojektowane specjalnie do hodowli owadów karmowych. Można je z łatwością z nich wyjąć, ale należy zwracać szczególną uwagę na szczelne zamknięcie pokrywy. W przeciwnym razie te zwinne, małe zwierzątka mogą się z nich wymknąć w mgnieniu oka. Aby jednak mimo zamknięcia powietrze mogło swobodnie cyrkulować, pojemniki takie muszą posiadać odpowiednie otwory, które można zabezpieczyć moskitierą, która zapobiegnie ucieczce owadów.
Świerszcze nie mają dużych wymagań pod względem oświetlenia, ale jeśli chodzi o warunki klimatyczne, to preferują temperaturę o wartości 25 stopni Celsjusza i niezbyt wysoką wilgotność powietrza. W nocy natomiast temperatura panująca w mieszkaniu będzie dla nich w sam raz.
Wskazówki dotyczące trzymania świerszczy w domu:
- Nie trzymaj owadów w pudełku transportowym.
- W przypadku 500 dorosłych osobników niezbędny będzie pojemnik o minimalnych wymiarach 50 x 30 x 30 centymetrów.
- Należy go raz w tygodniu dokładnie wyczyścić. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i zapewnisz odpowiednią jakość pożywienia.
- Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej sprawdzi się piasek lub wióry.
- Ponadto, należy stworzyć kryjówki, np. z tekturowych rolek czy zmiętego papieru i ustawić miseczki z jedzeniem.
- Ważne: Zaplanuj miejsce na składanie jaj.
Zbiegły świerszcz? Tak znajdziesz uciekiniera.
Świerszcze są bardzo żywiołowe i świetnie skaczą. Ponadto, głośnie cykanie samców może zburzyć spokój w domu. Dlatego podczas czyszczenia pojemnika, w którym przebywają lub gdy podajesz im pokarm zachowaj ostrożność.
Jeśli podczas tych czynności jakiś świerszcz się wymknie, możesz go odłowić z pomocą lepów, dwustronnej taśmy klejącej czy kawałków jabłka. Owady te są aktywne nocą – przy odrobinie szczęścia zauważysz zbiega, przeszukując podłogę z pomocą latarki.
Co jedzą świerszcze?
Świerszcze jedzą prawie wszystko, zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Pomimo tego, że są owadami karmowymi, również one potrzebują zbilansowanej diety, składającej się z suchego i mokrego pokarmu. Im lepszej jakości pokarm będą otrzymywały świerszcze, tym lepszym źródłem substancji odżywczych będą dla zwierząt terrariowych.
Jako suchy pokarm możesz podawać płatki owsiane lub kiełki pszenicy. Alternatywnie, w sklepach zoologicznych możesz kupić specjalny pokarm dla świerszczy. Mokrym pokarmem mogą być owoce i warzywa, takie jak jabłka, ogórki czy marchewki, które dodatkowo dostarczą im niezbędnych płynów. Świerszcze nie odmówią także ziół, na przykład mniszka lekarskiego.
Z reguły wystarczy karmić je co dwa, do trzech dni. Resztki pożywienia nie powinny zbyt długo pozostawać w pojemniku – w przypadku tych owadów higiena także jest ważna.