Ptaszniki należy trzymać pojedynczo, chyba, że mamy zamiar je rozmnażać. Jeśli zdecydujemy się na gatunek podziemny, zamiast terrarium możemy również wykorzystać akwarium. Terrarium może mieć opuszczane lub dzielone przednie szyby, otwierające się na boki.
Wielkość terrarium
Większość życia ptaszniki spędzają w przyczajeniu, czekając na swoje ofiary przy wejściu do nor. Z tego względu terrarium dla ptasznika nie musi być duże. Ważne, aby mógł bez problemu dotrzeć do wszystkich ważnych dla niego celów, np. jedzenia.
Gatunki nadrzewne preferują życie na wysokości, dlatego nie mają dużych wymagań względem powierzchni terrarium. Wystarczy, że zapewnimy im przestrzeń o wielkości mniej więcej dwa razy większej niż rozpiętość ich kończyn. Gatunki naziemne natomiast potrzebują mniej więcej półtora raza więcej przestrzeni niż wynosi rozpiętość ich kończyn.
Wysokość terrarium powinna wynosić maksymalnie 40 centymetrów w przypadku gatunków nadrzewnych i maksymalnie 30 centymetrów w przypadku gatunków naziemnych. Jeśli terrarium będzie większe, pająk może spaść i się zranić.
Wskazówka: Młode zwierzęta umieśćmy od razu w terrarium o wymiarach odpowiadających ich docelowej wielkości.
Wyposażenie
Chcąc stworzyć ptasznikowi komfortowe warunki życia w terrarium, nie możemy zapomnieć o roślinności. Aby ułatwić sobie pielęgnację, możemy wykorzystać sztuczne rośliny. Bez wątpienia jednak ładniej będzie prezentowała się prawdziwa roślinność, której wybór będzie zależał od wielkości zwierzęcia.
Dla małych gatunków można wykorzystać na przykład bromelie, fitonie lub niedośpiany. Średnie i duże gatunki będą dobrze czuły się w otoczeniu sansewierii, epipremnum lub zanokcicy gniazdowej. Poza tym, w terrarium należy ustawić miskę ze świeżą wodą do picia.
Podłoże
Odpowiednie podłoże jest bardzo ważne, ponieważ jeśli dobierzemy je niewłaściwie, może szybko spleśnieć z powodu wysokiej wilgotność w terrarium. W przypadku wielu gatunków sprawdzi się nienawożona ziemia doniczkowa, kora czy wermikulit.
Jeśli nasz ptasznik lubi kopać w ziemi, lepszym rozwiązaniem będzie ziemia do palm z dużą zawartością gliny i piasku. Do zastosowania w terrarium nie nadaje się ziemia do kwiatów na bazie kompostu ani ziemia ogrodowa.
Odpowiedni klimat
Klimat panujący w terrarium jest bardzo ważny dla zdrowia ptasznika, dlatego należy zadbać o temperaturę i wilgotność powietrza odpowiednią dla danego gatunku:
- Oświetlenie: Do oświetlenia terrarium można użyć świetlówek, takich jak punktowe żarówki halogenowe o mocy 20 W lub lampki do doświetlania roślin. Ich zaletą jest to, że dzięki emitowanemu ciepłu jednocześnie dbają o utrzymanie właściwej temperatury.
- Temperatura: Ptaszniki są zwierzętami zmiennocieplnymi i w ciągu dnia wymagają zapewnienia im temperatury rzędu 24–28 stopni Celsjusza, a nocą 20–22 stopni.
- Wilgotność powietrza: Idealną wilgotność wynoszącą od 70 do 85 procent uzyskamy za pomocą butelki z rozpylaczem. Zwróćmy jednak uwagę na to, by woda nie zostawała na szybach terrarium, ponieważ niektóre gatunki ptasznikowatych (np. te żyjące na drzewach) są na to bardzo wrażliwe.
Aby mieć temperaturę stale pod kontrolą, warto zaopatrzyć się w przyrząd łączący w sobie funkcje higrometru i termometru.