Wielkość terrarium zależy od gatunku gada, który ma w nim zamieszkać – pomiędzy poszczególnymi osobnikami istnieją duże różnice w wielkości, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny wzorzec.
W sieci można znaleźć różne informacje na ten temat: Dla legwanów obrożnych na przykład zalecane wymiary terrarium wynoszą 120 x 60 x 60 centymetrów (długość x szerokość x wysokość), zaś dla legwanów zielonych 150 x 200 x 250 centymetrów.
Generalna zasada brzmi: Im więcej nasze gady mają przestrzeni, tym lepiej. Poza tym należy wziąć pod uwagę fakt, że młode legwany po zakończonym okresie wzrostu będą potrzebowały jej więcej, dlatego uwzględnijmy pewną rezerwę miejsca już podczas zakupu terrarium.
Lista kontrolna: Czego nie może zabraknąć w terrarium:
Światło i ciepło są kluczowe dla zmiennocieplnego legwana – w terrarium możemy zagwarantować mu jedno i drugie za pomocą specjalnych lamp, pamiętając o takiej ich aranżacji, żeby legwan nie miał do nich bezpośredniego dostępu, aby ustrzec go przed poparzeniem.
Oprócz właściwego oświetlenia, terrarium dla legwana musi zawierać następujące elementy:
- Gałęzie i podwyższenia oferujące możliwości wspinaczki
- Miejsca odosobnienia, na przykład jaskinie wykonane z korka lub innych naturalnych materiałów
- Pojemnik z wodą do pływania i odświeżania, najlepiej podgrzewany
- Miejsce karmienia z czystymi miskami i świeżą wodą
- Miejsce do wygrzewania się pod lampami grzejnymi
- Wyposażenie techniczne: Lampa z żarówką dzienną, lampa UVA, UVB, lampa grzejna, nawilżacz powietrza lub zraszacz, maty grzewcze
- Urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza
- Stabilne rośliny, które nie są trujące dla legwanów, na przykład jukki, fikusy lub filodendrony
- Podłoże, w zależności od gatunku w postaci: ziemi, mieszanki torfowo-piaskowej, piaskowo-gliniastej, żwiru
Jakie warunki powinny panować w terrarium?
Idealna wartość temperatury powietrza waha się od 25 to 28 stopni Celsjusza, a pod lampami grzejnymi może wynosić od 35 do 37 stopni Celsjusza. W nocy legwany preferują nieco niższą temperaturę i najlepiej będą się czuły, gdy jej wartość spadnie do 20-25 stopni Celsjusza.
W zależności od gatunku, w ciągu dnia wilgotność powietrza powinna wynosić od 60 do 80 procent. Na przykład legwan obrożny woli nieco bardziej suche warunki, z kolei legwany pochodzące z rejonów tropikalnych lepiej będą się czuły w warunkach większej wilgotności. W nocy wilgotność powinna być większa i w zależności od gatunku wynosić od 80 do 95 procent.
Terrarium należy regularnie czyścić, usuwając z niego resztki pokarmu oraz odchody. Nie zapominajmy również o pozostałościach skóry legwanów, odnawiają one bowiem swoją skórę wielokrotnie w ciągu roku, zwłaszcza w okresie wzrostu.
Warto wiedzieć: Niektóre gatunki legwana zimują przez okres dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie należy odpowiednio dostosować warunki klimatyczne panujące w terrarium, stopniowo obniżając temperaturę przed okresem zimowego spoczynku oraz powoli zwiększając ją pod koniec hibernacji.