Krab pustelnik This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Krab pustelnik w piasku

Krab pustelnik zagrzebuje się w piasku na plaży.

Tylko jako larwa żyje w wodzie, później przystosował się do życia na lądzie – lądowy krab pustelnik. Jakie wymagania stawiają te śmieszne kraby, jeśli chodzi o ich warunki utrzymania w ludzkich rękach? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Wygląd: Jak rozpoznać kraba pustelnika?

Wygląd kraba pustelnika (Coenobitidae) różni się w zależności od gatunku. Wszystkie jednak mają pięć par odnóży i ciało podzielone na trzy segmenty.

Różnej wielkości pazury – zwane też szczypcami – znajdują się na przednich łapach. Pazury z lewej strony są zawsze większe niż szczypce z prawej. Są one wykorzystywane przez kraba do żerowania lub obrony. Środkowe nogi służą do chodzenia, podczas gdy tylne pary nóg mocują skorupę.

Za pomocą żuwaczek (aparat gębowy) mogą również zbierać pokarm i czyścić swoje czułka. Znajdują się one razem z oczami na głowie.

Szczególną popularnością cieszy się: Krab pustelnik typu ruggie

Jednym z najbardziej popularnych i najmniejszych gatunków jest Coenobita rugosus, zwany również krabem pustelnikiem ruggie. Krab ten występuje w różnych odcieniach brązu, z czerwonymi lub fioletowymi akcentami.

Ale można też znaleźć inne zwierzęta w kolorze czarnym, niebieskim, różowym lub białym. Ich dwupaskowe i nakrapiane pazury oraz małe nóżki również zazwyczaj mienią się intensywną czerwienią. Inne gatunki nie mają jednak pasków na pazurach.

Jak duże są kraby pustelniki?

Podczas gdy C. rugosus ma tylko około 1,2 cm, inne gatunki, takie jak C. brevimanus, osiągają długość 1,6 cm.

Ci cudowni mistrzowie wspinaczki potrafią nawet wspinać się na drzewa!

Zachowanie: Aktywne nocną i czułe

Kraby pustelniki są uważane za bardzo przyjazne i towarzyskie skorupiaki. Dlatego nigdy nie należy trzymać kraba pustelnika samotnie, lecz zawsze razem z innymi osobnikami. Zalecana jest grupa składająca się z trzech do pięciu zwierząt.

Socjalizacja z innymi zwierzętami

Kraby nie powinny mieć kontaktu z innymi zwierzętami. Tylko gatunki krabów Coenobita o tej samej wielkości nadają się do towarzystwa kraba pustelnika.

Poświęć wystarczająco dużo czasu krabom, które przyzwyczają się do człowieka stopniowo. Większość zwierząt je wtedy nawet z rąk swoich dwunożnych opiekunów. Gdy są szczególnie szczęśliwe, dają o tym znać nawet odgłosami, który są wynikiem pocierania ich szczypiec.

Zachowanie podczas wylinki

Podczas wylinki krab pustelnik czasami nie opuszcza skorupy przez kilka miesięcy. W tym czasie zrzuca starą, chitynową skorupę i stopniowo tworzy nowe warstwy. W trakcie tego procesu odżywia się również swoim starym egzoszkieletem, który zawiera ważne składniki odżywcze.

Jak hodować kraby pustelniki w sposób odpowiedni dla danego gatunku?

Do hodowli kraba pustelnika można używać akwariów lub terrariów. Powinny one mieć minimalne wymiary ok. 80 x 40 x 40 cm. Im większe terrarium, tym lepiej!

Zalecane wartości temperatury i wilgotności powietrza

Należy również zadbać o temperaturę od 26 do 28°C. Nie powinna ona trwale przekraczać 30°C. W nocy można obniżyć temperaturę powietrza do 21°C. Tutaj wartości nie powinny spadać na stałe poniżej 21°C. Najlepiej sprawdzić wartości za pomocą wbudowanego termometru.

Ponadto wilgotność powietrza w terrarium powinna wynosić od 70 do 90 procent. Aby to osiągnąć, można w razie potrzeby spryskiwać zbiornik wodą z butelki ze spryskiwaczem. Upewnij się jednak, że nie powstają później pleśni. Do sprawdzenia wilgotności powietrza nadaje się higrometr.

Jakie podłoże jest odpowiednie dla kraba pustelnika?

Jako podłoże nadaje się żwir, piasek, humus i kora sosnowa przy warstwie o grubości co najmniej dziesięciu centymetrów. Kraby mogą wykorzystywać takie podłoże do kopania, a drewno zatrzymuje wilgoć. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w terrarium, można również zainstalować lampę z czerwonym światłem.

Uwaga: Kraby bardzo dobrze się wspinają i zawsze znajdą sposób na wydostanie się z nieodpowiednio zabezpieczonego terrarium. Dlatego należy zaprojektować zbiornik w taki sposób, aby był zabezpieczony przed ucieczką. Jednak żeby kraby mogły nadal wykorzystywać swoje naturalne zachowania wspinaczkowe, należy zapewnić im kamienie, korzenie lub maty kokosowe.

Woda i nasadzenia

Kraby pustelniki nie chcą również rezygnować z płytkich miejsc w wodzie. Podczas gdy wykorzystują pojemnik ze słodką wodą do picia i nawilżania skrzeli, w innej misce ze słoną wodą pobierają ważne składniki odżywcze, takie jak wapń.

Z kolei rośliny oferują miejsce do ukrycia się i wystarczająco dużo materiału do zabawy. Do tego celu nadają się prawie wszystkie rośliny niezawierające zanieczyszczeń, które są przystosowane do wymaganych warunków klimatycznych (np. paprocie lub mchy). Miseczka z mątwą stanowi niezbędne źródło wapnia.

Zaoferuj wybór muszli dla ślimaków

Krab pustelnik rośnie w ciągu swojego życia. W tym celu od czasu do czasu zmienia miejsce zamieszkania, które – oprócz cienkiego pancerza z chityny – służy mu jako ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Zwłaszcza nieopancerzony brzuch wymaga ochrony. Dlatego nie należy zapominać o zapewnieniu krabom odpowiednich domków w różnych rozmiarach.

krab pustelnik w skorupie ślimaka
Kraby pustelniki chowają się w skorupach ślimaków, które znajdują na lądzie.

Co jedzą kraby pustelniki?

Ponieważ kraby pustelniki są wszystkożerne i wymagają odpowiedniego urozmaicenia diety, do ich karmienia nadaje się typowy pokarm dla krabów.

Odpowiednie suplementy obejmują pozbawione toksyn warzywa (np. kalafior, groch lub kukurydzę) i owoce (np. ananas, banan lub winogrona), rozdrobnione i nieprzyprawione mięso (np. kurczaka), ryby i bezkręgowce (np. krewetki). Jeśli kraby są najedzone, a w akwarium nadal znajdują się resztki pokarmu, należy je regularnie usuwać ze względów higienicznych.

Z drugiej strony, nie należy podawać rakom pokarmów zawierających cukier i sól. Słodycze, resztki jedzenia lub ciastka mogą spowodować poważne szkody dla zdrowia krabów.

Ciekawostka: Ubarwienie krabów zależy w dużej mierze od tego, co jedzą. Żywność o wysokiej zawartości zeaksantyny, cennego karotenoidu, powoduje silne zabarwienie od żółtego do czerwonego. Substancja ta stanowi również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Ile kosztuje krab pustelnik?

Przy cenie od 35 do 90 zł za sztukę, kraby pustelniki należą raczej do niedrogich zwierząt domowych. Istnieją jednak dodatkowe koszty, których nie należy lekceważyć.

Z jednej strony należy podsumować początkowe wyposażenie i wymaganą technologię. Do tego dochodzą koszty bieżące związane z wyżywieniem, warunkami mieszkaniowymi i weterynarzem.

Czy kraby pustelniki są wytrzymałe?

Ogólnie rzecz biorąc, stres nigdy nie sprzyja zdrowiu zwierząt, ale kraby pustelniki są na stres szczególnie wrażliwe. Dlatego nie należy oczekiwać od nich zbyt częstych wyjść i nie brać ich zbyt często do rąk. U krabów pustelników regularnie występują również problemy z wylinką spowodowane stresem, które niestety czasami mogą być śmiertelne.

Średnia długość życia krabów pustelników w środowisku naturalnym wynosi około 10–15 lat. Jednak niektórzy opiekunowie zgłaszają również zwierzęta, które mają ponad 30 lat.

Pochodzenie: Skąd pochodzą kraby pustelniki?

Jak już zapewne się domyślasz, kraby pustelniki żyją w morzu lub w jego pobliżu w obszarach subtropikalnych i tropikalnych (np. na wyspach Indo-Pacyfiku). Oprócz słonej wody, do picia potrzebują także bliskości zbiorników słodkowodnych.

Gdy samice krabów składają jaja w morzu, to natychmiast wylęgają się larwy. Poprzez różne stadia larwalne zwierzęta te przekształcają się w małe kraby, które szukają dalej odpowiedniego domu. Od tego momentu nie żyją w morzu, ale na lądzie. Podczas gdy w ciągu dnia szukają schronienia w jaskiniach i kryjówkach, w nocy budzą się do życia.

Podsumowanie: Czy kraby pustelniki nadają się jako zwierzęta domowe?

Podsumowując, kraby pustelniki są interesującymi zwierzętami domowymi, które można hodować nawet jako początkujący. Jeśli przeczytasz wystarczająco dużo na ten temat, możesz w krótkim czasie stać się prawdziwym profesjonalistą i zapewnić swoim krabom życie jak najbardziej odpowiadające ich gatunkowi.

Notka biograficzna kraba pustelnika

  • Nazwa: Krab pustelnik, nazwa naukowa Coenobitidae
  • Długość ciała: 1,2–1,6 cm
  • Terrarium: dużo piasku, płytkie miejsca z wodą, słona i słodka woda, minimalny rozmiar 80 x 40 x 40 cm
  • Temperatura powietrza: w ciągu dnia 26–28°C, nocą nie mniej niż 21°C
  • Wilgotność powietrza: 70–90%
  • Pokarm: wszystkożerne
  • Warunki utrzymania: trzymanie w grupach, ok. 3–5 zwierząt
  • Poziom trudności: odpowiednie dla początkujących

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane