Drzewołaz (Dendrobatidae) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Drzewołaz

Dzikie drzewołazy uwalniają przez skórę silną truciznę, która przede wszystkim chroni je przed drapieżnikami.

Płazy to fascynujące stworzenia. W ostatnich latach zainteresowanie miłośników zwierząt wzbudziły zwłaszcza kolorowe drzewołazy. Lecz czy zwierzęta z lasów tropikalnych nadają się w ogóle do trzymania w domowym terrarium? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Wygląd: Jak wygląda drzewołaz?

Drzewołazy zachwycają przede wszystkim swoim ubarwieniem. Czy to niebieskie, czy żółte, płazy te lubią się wyróżniać. Różnorodność kolorów wynika również z liczebności rodziny drzewołazowatych (Dendrobatidae).

Drzewołazy można podzielić na kilkadziesiąt rodzajów i gatunków, z których każdy ma inne ubarwienie. Do najbardziej znanych gatunków należą:

Gatunek Cechy kolorystyczne
Dendrobates ventrimaculata czarny z żółtymi liniami i kropkami, brzuch niebieskawy z czarnymi kropkami
Liściołaz paskowany (Phyllobates vittatus) zielono-czarny z czerwonymi lub żółtymi paskami na grzbiecie
Drzewołaz złocisty (Dendrobates auratus) niebiesko-czarny z żółtymi paskami na głowie i grzbiecie, niebiesko-czarny, żółto-czarny
Drzewołaz malarski (Dendrobates tinctorius) zielono-czarny, złoto-brązowy, żółty, niebiesko-czarny
Liściołaz żółty (Phylobates terribilis) Najbardziej trującym gatunkiem żab na świecie są żaby żółte, żółto-zielone, pomarańczowe lub szare.

Ile ważą drzewołazy?

Przy maksymalnej wielkości wynoszącej około sześciu centymetrów drzewołazowate ważą dziesięć gramów. Najmniejsze osobniki drzewołazowatych osiągają wielkość zaledwie jednego centymetra i tym samym są odpowiednio lżejsze.

Dymorfizm płciowy: Samica czy samiec?

Jeśli cechy zewnętrzne danego gatunku są różne, specjaliści nazywają to dymorfizmem płciowym. W przypadku żab nie jest to jednak takie proste.

Samce i samice po osiągnięciu dojrzałości płciowej (od dziewiątego miesiąca życia) różnią się jedynie wielkością i ubarwieniem rezonatorów. Samice są zwykle nieco większe niż samce i mają szerszą miednicę. Z kolei samce mają nieco ciemniejsze worki głosowe.

drzewołazowate © yiam / stock.adobe.com
Drzewołazowate (na zdjęciu drzewołaz żółtopasy) osiągają wielkość od około jednego do sześciu centymetrów.

Warunki utrzymania: Na co trzeba zwrócić uwagę?

Mimo że drzewołazy mają stosunkowo duże zdolności adaptacyjne, ich hodowla jest wymagająca w porównaniu z innymi zwierzętami domowymi. Aby Twoje żaby mogły cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz spełnić pewne wymagania dotyczące terrarium:

  1. Liczba zwierząt

Ogólnie rzecz biorąc, żaby są zwierzętami terytorialnymi. Oznacza to, że fizycznie bronią swojego siedliska przed wrogami. Jeśli gęstość obsady będzie zbyt duża, między drzewołazami może dochodzić do napięć. To z kolei często prowadzi do walk o terytorium.

  1. Wielkość terrarium

Generalnie wielkość terrarium zależy od liczby zwierząt. Jeśli chcesz mieć jedną parę drzewołazów, zalecana wielkość terrarium wynosi około 50 x 50 cm.

  1. Klimat

Płazy te pochodzą z lasów deszczowych. Dlatego są przystosowane do wysokiej wilgotności powietrza i temperatur wynoszących między 20 a 30 stopni Celsjusza. Jeśli nie będziesz w stanie spełnić tych wymagań, Twoje drzewołazy będą chorować.

  1. Wyposażenie

Rośliny w terrarium dla żab to absolutna konieczność! Ponadto zwierzęta te uwielbiają się wspinać. Zadbaj więc o odpowiednią ilość gałęzi lub kamieni, które jednocześnie mogą służyć za kryjówki. Aby utrzymać właściwą wilgotność powietrza w terrarium, warto dodatkowo zainstalować wodospad lub oczko wodne.

Żywienie

Żywienie: Co jedzą drzewołazy?

Aby móc karmić drzewołazy zgodnie z dobrostanem gatunku, potrzebny jest żywy pokarm. To ważne, ponieważ płazy te reagują tylko na ruch. Jeśli podasz żabom martwe pożywienie, nie zjadą go.

Następujące zwierzęta nadają się do zbilansowanego żywienia drzewołazów:

  • strąkowce fasolowe
  • muszki owocowe (Drosophila) – są tanie i można je łatwo hodować w domu
  • małe mszyce
  • barciaki większe
  • stonogi tropikalne.

Upewnij się jednak, że nie podajesz zwierząt trujących. Twoje zwierzęta żywiące się zwierzętami trującymi również staną się trujące!

Jak długo żyją drzewołazy?

W dobrych warunkach i przy zbilansowanym żywieniu drzewołazy dożywają średnio 10–15 lat.

Niebezpieczeństwo dla człowieka?

Czy drzewołazy są trujące?

I tak, i nie. Podczas gdy żyjące w środowisku naturalnym drzewołazy są trujące, osobniki trzymane w terrarium tracą swoją toksyczność. Dzieje się tak dlatego, ponieważ powstawanie trucizny zależy od diety żab.

W środowisku naturalnym drzewołazy żywią się trującymi ofiarami. Zwierzęta mogą magazynować truciznę i uwalniać go przez skórę.

Natomiast pokarm podawany w terrariach różni się znacznie od naturalnej diety mieszkańców lasów tropikalnych. Dlatego drzewołazy trzymane w terrariach nie wydzielają trucizny przez skórę.

Śmiertelna trucizna w środowisku naturalnym

Wystarczy jedno dotknięcie żyjącego na wolności liściołaza żółtego, aby w krótkim czasie zabić dorosłego człowieka. Trucizna batrachotoksyna (BTX), która znajduje się na jego skórze, jest obecnie najbardziej toksycznym alkaloidem steroidowym znanym na całym świecie.

Jak wynika z badań, dożylna dawka zaledwie siedmiu mikrogramów na kilogram masy ciała wystarczy, by zabić człowieka.

Zakup

Zakup: Gdzie można kupić drzewołaza?

Drzewołazów z reguły nie spotyka się na każdym rogu. Zwykłe sklepy zoologiczne oferują raczej małe ssaki, rybki lub papugi. Każdy, kto chce sprawić sobie jednego lub więcej drzewołazów, musi często wybrać inny sposób zakupu.

Wyspecjalizowani hodowcy oferują drzewołazy, które już zostały wyhodowane przez człowieka. Nie są one trujące i są przyzwyczajone do życia w terrarium.

Cena zakupu różni się w zależności od gatunku i zaczyna się od około 70 złotych za zwierzę. Do tego dochodzą oczywiście koszty zakupu terrarium i bieżące koszty pokarmu, weterynarza, lamp grzewczych itp.

Pochodzenie

Pochodzenie: Mieszkańcy lasów deszczowych

Drzewołazy otrzymały swoją nazwę od mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Indianie używali trucizny z tropikalnych żab do nacierania grotów strzał. Gdy strzała z dmuchawki trafiła w ofiarę lub wroga, trująca broń powodowała bolesny paraliż, który kończył się śmiercią.

Obecnie wiele gatunków Dendrobatidae jest zagrożonych wyginięciem z powodu wycinania lasów deszczowych. Dlatego import tych żab jest ściśle kontrolowany. W celu ochrony bioróżnorodności hodowcy stosują selektywne kojarzenie osobników rodzicielskich i opiekują się rosnącymi kijankami w zbiornikach do odchowu.

Podsumowanie: Czy drzewołazy nadają się jako zwierzęta domowe?

Drzewołazy nie są odpowiednimi zwierzętami dla początkujących. Tylko przy dużej wiedzy i odpowiednim planowaniu można zapewnić tym kolorowym żabom życie w terrarium zgodne z ich dobrostanem.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane