Azjatycki gekon domowy

azjatycki gekon domowy

Azjatycki gekon domowy jest popularnym gekonem terrariowym, ponieważ powszechnie uważany jest za bardzo łatwego w pielęgnacji. Dzięki czepnym przylgom umożliwiającym wspinanie i skakanie zapewnia on również rozrywkę w terrarium. Azjatycki gekon domowy jest idealnym zwierzęciem na początek, zwłaszcza dla nowicjuszy w terrarystyce. Zebraliśmy dla Ciebie zalecenia hodowlane i przydatne informacje na temat azjatyckiego gekona domowego.

Czym są azjatyckie gekony domowe?

Jak wszystkie gekony, azjatycki gekon domowy należy do rodziny gekonowatych (Gekkonidae). W obrębie rodziny gekonowatych azjatycki gekon domowy należy do rodzaju Hemidactylus. Gekony należą do rzędu łuskonośnych (Squamata), które są przyporządkowane do klasy gadów. Ponadto gekony to grupa jaszczurek.

Bogaty w gatunki rodzaj Hemidactylus jest również znany jako gekony półpalczaste. „Hemi” to greckie słowo oznaczające połowę, a „dactylus” – palec. Ponieważ na spodniej stronie palców u osobników rodzaju Hemidactylus znajdują się lamele, które są podzielone pośrodku, czyli „podzielone na pół”. Dzięki czepnym przylgom gekony mogą bezpiecznie poruszać się nawet na gładkich, pionowych powierzchniach. Łacińska nazwa „frenatus” oznacza również „poskromiony, oswojony”.

Azjatycki gekon domowy został po raz pierwszy opisany w 1826 roku przez austriackiego zoologa Johanna Fitzingera. Oprócz azjatyckiego gekona domowego (Hemidactylus frenatus) istnieją również inne znane gatunki, takie jak gekon afrykański (Hemidactylus brookii) lub gekon turecki (Hemidactylus turcicus).

Gdzie żyją gekony azjatyckie?

Gekon azjatycki pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Jest jednak prawdziwym obieżyświatem, który z czasem utworzył dla siebie (drogą morską) wiele nowych siedlisk. Uwielbiający podróże gekon migrował z Południowo-Wschodniej Azji i Indochin poprzez Nikobary i Andamany oraz cały wyspiarski świat południowego Pacyfiku. Dziś występuje również w Afryce Południowej i Wschodniej, na Madagaskarze i nawet w Meksyku czy Australii. Gekon ten czuje się szczególnie dobrze w ciepłym, deszczowym i wilgotnym klimacie strefy tropikalnej.

Dziś prowadzący nocny tryb życia gekon półpalczasty często zamieszkuje okolice domostw ludzkich – czyli wioski i miasta. W ciągu dnia żyje ukryty w szopach, belkach dachowych, szczelinach i pęknięciach w ścianach, ale można go również znaleźć na przykład w parkach na drzewach lub pod kamieniami. W kryjówce szuka zdobyczy i wypatruje rywali.

Jak wyglądają gekony azjatyckie?

Gekon azjatycki ma smukłe, lekko spłaszczone ciało z podłużną, zwężającą się głową. Pionowa źrenica ma kształt eliptyczny. Mały gekon może osiągnąć długość całkowitą od 13 do 15 centymetrów. Przystosowana do często kamienistego środowiska, jaszczurka ma podstawowe ubarwienie od szarego do beżowo-brązowego. Na spodniej stronie ciała zwierzęta są żółtawe do białych, a nawet lekko przezroczyste. W nocy i o zmierzchu kolor blaknie na całym ciele.

Skóra jaszczurki pokryta jest łuskami. Zarówno głowa, jak i tułów pokryte są małymi, ziarnistymi łuskami, przeplatanymi nieco większymi łuskami z wypustkami. Łuski brzuszne są większe niż łuski grzbietowe, zaokrąglone i gładkie. Łuski tuż za ogonem mają kształt stożka i są większe niż na reszcie ciała.

Jak zachowuje się azjatycki gekon domowy?

Azjatycki gekon domowy to gekon aktywny o zmierzchu i w nocy. Na wolności płochliwego gekona można zobaczyć w ciemności w pobliżu latarni ulicznych. Tam poluje na owady, które przyciąga blask światła. W terrarium mały gekon staje się dość ufny i jest również dosyć aktywny przy świetle. Wtedy najlepiej prezentuje swoje umiejętności wspinaczkowe i zuchwale skacze. To wielka radość dla każdego miłośnika terrariów! Dzięki pazurkom i przylgom czepnym azjatycki gekon domowy jest szczególnie zręcznym mistrzem wspinaczki.

Podobnie jak inne gekony, Hemidacylus frenatus może w razie niebezpieczeństwa zrzucić część ogona, który po pewnym czasie się zregeneruje. Typowe dla azjatyckiego gekona domowego są dźwięki przypominające klikanie, które samiec często wydaje podczas sporów terytorialnych.

Samice azjatyckich gekonów domowych składają dwa jaja o twardej skorupce cztery do sześciu razy w roku. Samica przykleja okrągłe jaja do podłoża w bezpiecznych kryjówkach. Mają średnicę od dziewięciu do dziesięciu milimetrów. W temperaturze 28°C młode wykluwają się po około 60 dniach. Po wykluciu młode mają długość całkowitą od 36 do 44 milimetrów. Azjatycki gekon domowy potrzebuje około roku, aby osiągnąć dojrzałość płciową. Średnia długość życia azjatyckich gekonów domowych wynosi około dziesięć lat.

Na co należy zwrócić uwagę przy hodowli azjatyckiego gekona domowego?

Azjatycki gekon domowy nie ma żadnych specjalnych wymagań wobec swojego terrarium. To czyni go również niezwykle popularnym gekonem wśród nowicjuszy. Aby te niewymagające jaszczurki czuły się przy Tobie całkowicie komfortowo, musisz spróbować odtworzyć ich naturalne środowisko w terrarium.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie terrarium?

Wybierając odpowiednie terrarium, możesz sięgnąć po standardowy model. Gekony najlepiej trzymać w parach. Jeżeli w jednym terrarium mieszkają dwa samce, szybko mogą pojawić się spory terytorialne. Terrarium dla dorosłej pary powinno posiadać następujące wymiary minimalne: 40 cm x 40 cm x 50 cm (dł. x szer. x wys.)

W swoim naturalnym środowisku gekony są przyzwyczajone do długości dnia wynoszącej około dwunastu godzin. Lampa z zegarem symulującym rytm dnia i nocy jest idealnym rozwiązaniem dla azjatyckich gekonów domowych. Jako osobnik prowadzący nocny tryb życia Hemidactylus frenatus nie ma żadnych specjalnych wymagań dotyczących oświetlenia. Do terrarium (40 cm x 40 cm x 50 cm) wystarczy jedna świetlówka o mocy 15 W.

Azjatyckie gekony domowe preferują temperaturę podstawową od 28 do 30°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. Jeśli oświetlenie nie nagrzewa dostatecznie terrarium, można zastosować przewody lub płyty grzejne. Upewnij się, że w terrarium panują różne zakresy temperatur.

Poza tym azjatycki gekon półpalczasty preferuje poziom wilgotności od 75 do 85 procent. Aby zapewnić wilgotny klimat w terrarium, rośliny i inne elementy wyposażenia należy codziennie spryskiwać wodą. Wilgotność powietrza można również kontrolować za pomocą higrometru.

W jaki sposób wyposażyć terrarium odpowiednio dla danego gatunku?

Zapewnij swoim azjatyckim gekonom domowym środowisko z wieloma kryjówkami, takimi jak grubsze gałęzie, kawałki kory i większe kamienie. Ścianę tylną oraz ściany boczne można wyłożyć cienkimi płytami z korka. Jako podłoże nadaje się miękka i chłonna warstwa około czterech centymetrów z mieszanki ziemi i piasku. Kilka mniejszych roślin tropikalnych dopełni ogólny obraz wyposażenia terrarium.

Jak często należy czyścić terrarium?

Terrarium powinno być czyszczone z kału co tydzień. W tym celu możesz użyć na przykład pęsety. Uporczywy brud można usunąć za pomocą szczoteczki i odrobiny wody, również kamienie powinny za każdym razem zostać wyczyszczone. W zależności od stopnia zabrudzenia, podłoże także należy wymieniać co rok-dwa lata.

Czy azjatyckie gekony domowe mogą być trzymane z innymi zwierzętami terrariowymi?

Prowadzące nocny tryb życia gekony często mogą być trzymane z innymi, aktywnymi w ciągu dnia mieszkańcami terrarium. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład socjalizacja z małymi gatunkami anolisów, rzekotek drzewnych lub latającymi smokami.

Jaki pokarm preferuje azjatycki gekon domowy?

Gekony domowe żywią się małymi owadami, takimi jak świerszcze, świerszcze domowe czy ćmy woskowe, które są podawane gadom jako żywy pokarm co drugi dzień. Zróżnicowana i wysokiej jakości dieta jest ważna dla zdrowia małych jaszczurek. Aby zapewnić swoim gekonom składniki odżywcze i witaminy, przed karmieniem należy posypać owady przeznaczone na pokarm odpowiednimi preparatami. W celu zaopatrzenia w wodę azjatyckie gekony domowe pobierają wodę rozpylaną z roślin.

Zakup azjatyckich gekonów domowych: Co jest ważne?

Czy chciałbyś dać nowy dom gekonowi azjatyckiemu? W takim razie przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na zdrowie małych gekonów. Sprawdź ogólne wrażenie zewnętrzne, takie jak stan odżywienia, sprawność ruchową oraz stan skóry i palców. Życzymy Ci, aby nic nie stało na przeszkodzie zdrowemu i szczęśliwemu życiu gekona w Twoim terrarium.

Najczęściej polecane