Hodowla ptaków ozdobnych – nigdy same, zawsze w parze!

para szarych papużek

Papużki faliste, kanarki i podobne do nich ptaszki ozdobne to wdzięczni lokatorzy nawet najmniejszych mieszkań. Poza tym przekonują do siebie miłośników zwierząt także tym, że ich pielęgnacja nie jest ani czasochłonna ani specjalnie droga. Trzeba być jednak świadomym, że ptaki ozdobne powinny być hodowane w parach!!!

Skutki osamotnienia

Obraz śpiewającego samotnie kanarka, zamkniętego w ciasnej klatce, czy siedzącej na drążku papugi z opuszczoną głową, dziś postrzegany jest już na szczęście jako przestarzały: Ptaki to towarzyskie stworzenia, w swoim naturalnym środowisku tworzą skupiska, a pod opieką człowieka najlepiej czują się w towarzystwie ptasiego krewnego. Wówczas ptaki mogą się razem bawić, myć się, razem jeść – robić razem wszystko, czego człowiek nie będzie w stanie zastąpić samą swoją sympatią i zainteresowaniem wobec zwierzęcia. Jednak wiele ptaków nadal spędza całe swoje życie, nie tylko na ściśle ograniczonej przestrzeni, ale także zupełnie samotnie…

Hodowla samotnego ptaka nie ma dobrych stron. Żyjące tak ptaki podupadają na zdrowiu, stają się apatyczne i pozbawione życia i wbrew powszechnej opinii, nie są przez to ani trochę bardziej oswojone. Agresywna zabawa „żywotnego” ptaka zabawką, lustrem czy miską to tak naprawdę źle ukierunkowane zachowanie godowe.

Co należy uwzględnić przy zakupie drugiego ptaka

Najlepszym sposobem na samotność dla ptaka jest oczywiście kupienie drugiego. Powolne i ostrożne wzajemne przyzwyczajanie się do siebie nowych współlokatorów woliery spowoduje, że nawet ptaki, które były samotne przez długi czas, odzyskają radość i sens życia! Drugi ptak powinien być koniecznie tego samego gatunku, co pierwszy. Szczególnie istotne jest cierpliwe i umiejętne przyzwyczajanie do siebie ptaków. Pierwsze spotkania powinny odbywać się na neutralnym gruncie, na przykład w nowej, najlepiej odpowiednio większej, klatce – wówczas zaznajamianie nowych towarzyszy przebiegnie bezkonfliktowo, gdyż żaden nie będzie czuł się pewniej z racji znajomości terenu lub nie będzie próbował swojego terenu ochraniać przed obcym ptakiem. Kilka dni w osobnych klatkach i parę spotkań na neutralnym gruncie – oto pierwsze kroki do szczęśliwego ptasiego życia.

W naszym sklepie internetowym zooplus znajdziesz najróżniejsze produkty dla ptaków.

Najczęściej polecane
1 min

Woliera dla ptaków

Woliera dla ptaków to rodzaj sporych rozmiarów klatki, używanej do hodowli ptaków. Dowiedz się więcej o rozmiarach i wyposażeniu.