Pies wszystko gryzie? Przyczyny i porady, co zrobić

mój pies wszystko niszczy

Rozszarpane buty czy podgryzione nogi stołków – ostre kiełki psów potrafią niejedną solidną rzecz poważnie uszkodzić. Dlaczego niektóre psy tak bardzo lubią wszystko gryźć i przeżuwać? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz wskazówki, co zrobić w takim wypadku.

YT channel 1000x160

Mój pies wszystko gryzie – pięć możliwych przyczyn

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których niektóre psy uwielbiają podgryzać a nawet jeść przedmioty. Oczywiście u konkretnego czworonoga przyczyną gryzienia może być kombinacja kilku tych czynników.

Młode psy w czasie wymiany zębów mlecznych

Szczenięta posiadają 28 ząbków mlecznych w sumie. Od szesnastego tygodnia życia rozpoczyna się u nich proces wypadania zębów mlecznych i zastępowania ich zębami stałymi w liczbie 42. Całkowita wymiana zębów trwa około trzy miesiące. Wymianie zębów u młodego psa towarzyszy zwykle bardzo silna potrzeba żucia, ponieważ dziąsła psiaka zwykle swędzą przy wyrastaniu zębów. U psa mogą również wystąpić dolegliwości bólowe lub irytacja wynikająca z kiwających się zębów. W związku z tym wiele psów chętnie bierze do pyszczka i żuje zawzięcie wszystko, co napotka na swojej drodze. Możesz pomóc swojemu pupilowi, obdarowując go dopasowaną do jego potrzeb zabawką do żucia. Szczególnie polecane są na przykład zabawki KONG do wypełnienia przysmakami lub zamrożoną pastą – zamrożone wypełnienie zabawki uśmierza ból dziąseł. Możesz także podarować psu zabawkę z wypustkami, które będą masować jego dziąsła.

Pies może podgryzać przedmioty z nudów

Jeśli dorosłe psy żują Twoje rzeczy, prawdopodobnie nie są im zapewniane odpowiednio angażujące zajęcia. Twój dorosły pies wszystko gryzie i przeżuwa? Zastanów się, czy ma się czym zajmować podczas Twojej nieobecności. Spacery dookoła bloku to za mało, by pies mógł się wyżyć. Każdy pies co najmniej raz dziennie powinien dostać możliwość, by porządnie się wyszaleć. Jeśli masz psa, który chętnie biega, możesz spróbować zabierać go ze sobą na przebieżki lub wycieczki rowerowe. Poza treningiem fizycznym psy wymagają zajęć umysłowych w formie poleceń do wykonania. Najlepiej kilka razy dziennie staraj się trenować refleks i myślenie psa za pomocą prostych zadań, na przykład szukania ukrytej zabawki.

Pies gryzie przedmioty, bo jest zestresowany

Żucie i gryzienie przedmiotów ma mieć dla psa często działanie uspokajające i służyć redukowaniu stresu. Pies, podgryzając przedmioty, odreagowuje, gdy przytłacza go zbyt duża ilość bodźców. Zarówno pies niewystarczająco wyżyty, jak i przeciążony, doświadcza stresu. Pojawia się on również w nowych sytuacjach takich jak zmiana opiekuna czy przeprowadzka. Być może pies skrobie ząbkami nogę stołu w zatłoczonej restauracji, w której jesteś z nim po raz pierwszy? W takich sytuacjach bardzo ważne jest, by odzwyczajanie psa od przypadkowego żucia i nastawianie go na żucie kontrolowane przeprowadzać z użyciem dwóch pomocy: zabawki oraz suchych przysmaków do żucia. Szczególną uwagę zwróć na to, by pies mógł się przy gryzieniu i żuciu zrelaksować.

zabawka do gryzienia dla psa

Pies niszczy rzeczy, kiedy zostaje sam

Kiedy pies zostaje w domu sam, może dopaść go nuda. A doskonałym sposobem na nudę według psa jest oczywiście przeżuwanie przedmiotów. Jeśli pies zatapia zęby w nodze stołu już kilka minut pod Twoim wyjściu z mieszkania, powodem takiego jego zachowania jest najprawdopodobniej to, że bardzo źle znosi samotność – wywołuje ona u niego stres. Spróbuj podać swojemu psu zabawkę do gryzienia bezpośrednio przed swoim wyjściem. Niemniej pamiętaj, żeby sprawdzić, czy zabawka nadaje się do samodzielnej zabawy psa, bez nadzoru. Czasami producenci zaznaczają wyraźnie w opisie produktu, by pilnować psa podczas zabawy, gdyż niektóre części zabawki mogą zostać przez zwierzę połknięte.

Pies podąża za instynktem

Oczywiście wiele da się zdziałać konsekwentnym, dostosowanym do charakteru psa wychowaniem. Jednak niektóre psy gryzą bardziej niż inne z tego względu, że jest to po prostu zapisane w ich naturze. Tendencja to może jeszcze być wzmacniana poprzez stres lub nudę i takie podgryzanie może stać się dla psa nawykiem. W przypadku psa, dla którego gryzienie przedmiotów jest instynktowne, również zaleca się żucie kontrolowane. Nie ma sensu oduczać psa gryzienia, zresztą raczej się to i tak nie powiedzie.

Najbardziej lubiane przez psy – gryzienie drewna

Drewno pod różnymi postaciami towarzyszy psu i człowiekowi często podczas codziennych spacerów. Nie dziwi więc specjalnie, że dla psa stanowi ono atrakcyjny przedmiot do gryzienia. Gałęzie i patyki to najbardziej lubiane przez psy przedmioty do gryzienia.

Czy żucie drewna jest dla psa szkodliwe?

Gryzienie i żucie gałęzi odwiedzie psa od niszczenia mebli w domu – to jest pewne. Jednak czy to dla psa zupełnie zdrowe? Wiele psów szczególnie ceni sobie możliwość podgryzienia patyka znalezionego pod drzewem na spacerze. Niektóre psy nawet zjadają takie małe gałązki czy pędy. Niestety, powoduje to ryzyko, że pies zrani się w gardło czy podniebienie. Małe kawałki drewna, które zostają między zębami, są dla psa nie tylko irytujące i uciążliwe, lecz także bolesne. Z kolei połknięcie takich odłamków może być jeszcze bardziej opłakane w skutkach – mogą uszkodzić przewód pokarmowy. Jeśli zostanie on podrażniony, bardzo możliwe, że pies będzie wymiotował. W najgorszym wypadku może dojść do przerwania ciągłości przewodu i w rezultacie do wystąpienia krwotoków wewnętrznych w przełyku, żołądku lub jelitach. Podczas spaceru zaleca się więc odciągać uwagę psa od patyków przeznaczoną do gryzienia i aportowania zabawką dla psa. Zajmuj psa krótkimi sesjami zabaw podczas spaceru – dzięki temu straci zainteresowanie patykami.

Czy żucie drewna przez psa jest oznaką jakiegoś niedoboru?

Nie ma dowodów na to, że psy żują drewno, kiedy brakuje im minerałów lub witamin, choć krążą takie pogłoski. W przypadku psów młodych, które otrzymują odpowiednio zbilansowane posiłki, nie ma się w ogóle o co martwić. Jeśli u starszego psa zauważysz wzmożone zainteresowanie gryzieniem kijków, udaj się po poradę do weterynarza.

Twój pies wszystko gryzie? Nasze środki pierwszej pomocy

Konsekwentnie odciągaj uwagę psa od butów czy mebli, oferując mu atrakcyjne zamienniki do gryzienia.

  • Podaruj zamienniki: Zabawki, które swoją konstrukcją zachęcają do gryzienia i żucia
  • Podaruj zamienniki: Przysmaki z suszonego mięsa, takie jak żwacze czy uszy wołowe
  • Podaruj zamienniki: Patyki do gryzienia z drzewa kawowego
  • Zadbaj o umysłowe i fizyczne zaangażowanie psa
  • Twój pies się stresuje? Spróbuj rozluźnić atmosferę, okaż spokój
  • Zabierz z drogi psa wszystkie potencjalne przedmioty, które mógłby pogryźć
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu kabki, trujących dla roślin, środków czyszczących i innych potencjalnie zagrażających zdrowiu psa przedmiotów

Więcej informacji o wychowaniu psa znajdziesz tutaj.

Najczęściej polecane