Zrozumieć język świnki morskiej This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Dr Julia Striegl, Weterynarz
Świnka morska na trawie

Od chrumkania do gwizdania: Świnki morskie komunikują się ze sobą za pomocą szerokiej gamy dźwięków.

Z pewnością każdy właściciel świnki morskiej zna dobrze brzmienie tych uroczych pogwizdów, które wydaje z siebie jego pupil, kiedy widzi wsypywany do jego miseczki pokarm lub jest głaskany po brzuszku. Co jednak świnka chce dokładnie przekazać człowiekowi, kiedy chrumka lub gwiżdże? Dowiedz się wszystkiego o języku świnki morskiej z lektury poniższego artykułu.

Jak komunikują się świnki morskie?

Kawie domowe mają mają dobrze rozwiniętą mowę ciała i bogatą gamę wydawanych dźwięków. Sposób komunikacji żadnego innego zwierzęcia domowego nie jest równie złożony, jak w przypadku świnki morskiej. Dlatego bardzo ważne jest, aby potrafić go właściwie odczytać.

Interpretując odgłosy tych gryzoni i ich zachowanie, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Tylko wtedy, gdy znasz ich język i wiesz co w danym przypadku chcą zasygnalizować, możesz w porę rozpoznać ewentualne problemy i choroby.

Zachowanie świnek morskich

Oprócz różnych odgłosów, świnki morskie komunikują się z innymi przedstawicielami gatunku za pomocą mowy ciała, np.:

  • Grożenie: Groźby kawie domowe wyrażają, strosząc futerko (przede wszystkim w okolicy karku i grzbietu), pochylając ciało do przodu czy wysoko podnosząc kończyny.
  • Agresja: Agresywna świnka morska goni, uderza głową, gryzie i wskakuje na inne kawie.
klatki dla gryzoni

Przegląd odgłosów wydawanych przez świnki morskie

Gryzonie te przejawiają złożone zachowania społeczne i porozumiewają się ze sobą za sprawą najróżniejszych dźwięków. Większość z nich służy komunikacji w grupie, ale istnieją również sygnały wysyłane do człowieka. Głośne gwizdanie na przykład jest oznaką podekscytowania, a niskie zadowolenia.

Do najważniejszych z nich należą:

Chrumkanie: Odgłos powitalny

Świnki morskie nie są wprawdzie spokrewnione ze świniami domowymi, mimo to jednak potrafią chrumkać. Robią to na przykład wówczas, gdy chcą powitać zaufanego człowieka.

Kłapanie zębami: Odgłos ostrzegawczy i grożący

Jeśli świnka morska kłapie zębami, jest to znak ostrzegawczy lub sposób na okazanie swojej przewagi i próba zaimponowania. Sytuacją, w której mamy do czynienia z takim zachowaniem jest spotkanie starszej świnki z młodszą, która irytuje starszego osobnika natrętnymi próbami sprowokowania go do wspólnej zabawy.

Może się także zdarzyć, że takie zachowanie będzie wymierzone w opiekuna. Można wówczas założyć, że zwierzę chce, aby zostawiono je w spokoju.

Świnki morskie kłapią zębami także ze zniecierpliwienia, na przykład, gdy czas oczekiwania na pokarm się wydłuża.

Kwiczenie: Prośba o jedzenie lub sygnalizowanie samotności

Świnka kwiczy uporczywie na przykład w sytuacji, gdy domaga się jak najszybszego dostarczenia jej do klatki pysznej marchewki. Często możemy je usłyszeć, gdy zwierzęta oczekują posiłku.

Może być również sygnałem porzucenia, gdy świnka zostanie oddzielona od swojej grupy. Oznacza to wówczas pytanie „Gdzie są wszyscy?”, na które reszta gryzoni zazwyczaj odpowie „Jesteśmy tutaj. Chodź do nas.”

Młode zwierzątka kwiczą, gdy nie mogą znaleźć swojej matki, jednak kwiczenie jest wtedy nieco cichsze.

Kwiczenie może być też sygnałem ostrzegawczym – wydany raz lub dwa razy oznacza „Uważajcie, zbliża się drapieżnik. Chowajmy się lub uciekajmy!”

Gwizdanie: Sygnalizowanie strachu

Ostry gwizd jest okrzykiem bólu, może także oznaczać lęk lub panikę. Gdy go usłyszysz, sprawdź czy Twój podopieczny nie zrobił sobie krzywdy.

Możesz również spotkać się z nim, będąc ze świnką morską u lekarza weterynarii – będzie wtedy wyrażał uczucie porzucenia, strachu, a także sygnał ostrzegawczy.

Mruczenie: Sygnał uspokajający

Mruczenie to głębokie, wibrujące warczenie, które ma służyć uspokojeniu się w stresującej sytuacji. Świnki morskie gruchają, gdy znajdują się w nieznanym sobie położeniu, gdy coś im się nie podoba lub gdy słyszą jakiś nieprzyjemny dla ich uszu dźwięk (np. grzechotanie talerzy czy odgłos miksera). Zazwyczaj służy wyrażeniu niezadowolenia.

Zwierzęta pomrukują również w przypadku braku poczucia bezpieczeństwa i samotności.

Warczenie: Odgłos zalotów

Samce dzikimi pomrukami i kręceniem tylną częścią ciała chcą zwrócić na siebie uwagę samic. Poruszają się wówczas w ich kierunku i wokół nich z opuszczoną głową.

Gdy pomiędzy samicami dochodzi do sporów dotyczących hierarchii, a akurat nie ma w pobliżu samca, samice także warczą na siebie nawzajem. W grupie złożonej wyłącznie z samców, warczenie służy ustalaniu pozycji w stadzie.

Ćwierkanie: Sygnalizowanie stresu?

Ćwierkanie świnek morskich przypomina ćwierkanie ptaków, jest stosunkowo rzadkim i najgłośniejszym spośród wszystkich dźwięków wydawanych przez te gryzonie. Nie jest do końca jasne co oznacza, ale przypuszcza się, że może mieć związek ze stresem i może trwać nawet 20 minut.

Świnki morskie zazwyczaj ćwierkają w sytuacjach społecznego przytłoczenia (np. podczas radzenia sobie ze stresem, w przypadku sporów o hierarchię w grupie, choroby lub śmierci jej członka).

Gdy jedna ze świnek ćwierka, pozostałe wpadają w odrętwienie. Jeśli podejdziesz do klatki, dźwięk natychmiast ucichnie, a gdy ponownie się odwrócisz, ćwierkanie będzie kontynuowane. Bardzo często gryzonie wydają takie odgłosy w ciemności – pomocne może wówczas okazać się zapalenie lampki nocnej.

Ćwierkanie zawsze powinno wzbudzić Twoją czujność. Warto wtedy przyjrzeć się świnkom bliżej w poszukiwaniu problemów z hierarchią lub natury zdrowotnej.


Dr Julia Striegl, Weterynarz
autorenbild julia striegl mit hund

Studiowała weterynarię na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie w 2012 roku obroniła pracę doktorską. Po studiach uczestniczyła w wielu projektach, zdobywając cenne doświadczenie na przykład jako lekarz weterynarii i doradca naukowy. Szczególną wagę przykłada do działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt oraz medycyny zwierząt gospodarskich. Zawsze stara się działać w najlepszym interesie swoich pacjentów i zapewnić im optymalną opiekę. Poza weterynarią interesuje się również jeździectwem, jest także pasjonatką i wieloletnią opiekunką psów, z którymi chętnie uprawia różne psie sporty.


Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.