Jazda konna po zmroku

Jazda konna po zmroku

Jazda konna po zmroku

Wyjazdy w teren mogą być szczególnie ekscytujące zimą. Nietknięty zimowy krajobraz zachęca do długich przejażdżek, podczas których można łatwo stracić poczucie czasu. Gdy tylko zapadnie zmrok, należy jednak zadbać o dobrą widoczność w terenie, aby inni mogli nas w porę zauważyć. Poniżej zamieszczamy kilka porad dotyczących jazdy konnej po zmroku.

Konie w ciemności

Konie z reguły lepiej odnajdują się w ciemności niż ludzie, co wynika głównie z tego, że mają od nas dużo lepszy wzrok. Natura wyposażyła oczy koni w specjalną błonę odblaskową, tak zwaną „Tapetum Lucidum“, odbijającą światło. Poza tym, konie mają w oczach trzy razy więcej receptorów wrażliwych na światło, dzięki czemu mają lepszą zdolność orientacji w nocy.

Niemniej, warto konia przyzwyczajać do jazdy po zmroku stopniowo, by miał czas przystosować się do zmniejszającej się ilości światła. Ponadto, wyjeżdżając w teren należy zabrać ze sobą dodatkowy sprzęt, taki jak lampki i elementy odblaskowe, z którym przed wyjazdem też należy konia oswoić.

Portret konia w ciemności

Przepisy ruchu drogowego dla jeźdźców

Poruszając się po drogach publicznych, należy stosować się do przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z nimi, koń i jeździec muszą być dobrze widoczni po zmroku. W tym celu należy zaopatrzyć się w przynajmniej jedną białą lampkę z przodu oraz czerwoną z tyłu.

Aby jazda konna po zmroku była przyjemna i bezpieczna, zaleca się także zastosowanie dodatkowego oświetlenia lub elementów odblaskowych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo można nie zauważyć na drodze nawet tak dużego zwierzęcia, jakim jest koń.

Bezpieczeństwo po zmroku: Sprzęt do jazdy

Wybierając się na przejażdżkę po zmroku, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie również dla jeźdźca – może to być na przykład kamizelka odblaskowa, która zapewnia bardzo dobrą widoczność na drodze. Ponadto wiele butów termicznych jest wyposażonych w odblaskowe szwy czy zapięcia na rzepy. Warto założyć także jasną kurtkę, gwarantującą lepszą widoczność nawet po zmierzchu. Jeśli chodzi o konia, idealnie sprawdzi się odblaskowa derka czy ochraniacze.

Zabierając ze sobą psa, nie zapomnij również o jego bezpieczeństwie: Odblaskowe smycze, obroże i szelki sprawią, że nawet w warunkach słabej widoczności czy ciemności, naszych podopiecznych będzie dużo łatwiej zauważyć.

Najczęściej polecane