Norikery uważane są za bardzo wytrzymałe. W końcu pochodzą z terenów alpejskich, gdzie również w zimie przebywają na zewnątrz, nawet podczas śnieżnej czy mroźnej aury. Konie tej rasy nie są podatne na choroby, natomiast źle tolerują niewłaściwe żywienie. Poza tym, podobnie jak w przypadku wszystkich innych koni, zwłaszcza zimnokrwistych, należy kontrolować stan ich kopyt.
Ile lat żyje koń norycki?
Norikery należą do długowiecznych koni. Bez problemu dożywają 20 lat, a przedstawiciele rasy cieszący się dobrym zdrowiem mogą żyć nawet 25 lat.
Tendencja do nadwagi
Norikery zachowały wiele cech pierwotnego konia alpejskiego, który żył na jałowych terenach górskich, a nie na obfitujących w pożywienie pastwiskach. Dlatego jest wrażliwy na przekarmienie i wynikające z niego egzemy czy ochwat.
Należy więc stale kontrolować menu naszego podopiecznego, aby zagwarantować mu dobre samopoczucie i kondycję. Lekka dieta o wysokiej zawartości błonnika oraz minerałów, siano i słoma będą dla niego najlepszym rozwiązaniem. W większości przypadków należy zrezygnować z podawania paszy treściwej.
Miopatia ze spichrzaniem polisacharydów
U norikerów można spotkać się z miopatią ze spichrzaniem polisacharydów, która jest chorobą genetyczną polegającą na tym, że spożyte węglowodany nie mogą być metabolizowane i odkładają się w mięśniach. Prowadzi to do sztywności mięśni, ograniczeń ruchowych i kulawizny.
Bardzo ważne jest, by dotknięte tym schorzeniem zwierzęta otrzymywały niskokaloryczne posiłki o niewielkiej zawartości węglowodanów. Jednak niestety nawet przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, cierpiące na tę dolegliwość konie będą w pewnym stopniu wykazywały ograniczoną sprężystość mięśni.
Wrażliwe kopyta i stawy kolanowe
Koń norycki to koń juczny i może ciągnąć duże ciężary. Jednak jego ciężar własny jest już dość imponujący i sam w sobie stanowi obciążenie dla kopyt. Dlatego powinny być one regularnie oglądane przez kowala, aby móc w porę zauważyć ewentualne zmiany patologiczne i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stawów kolanowych. Przedstawiciele tej rasy mają genetyczne skłonności do ich zwichnięć, które są dla konia bardzo bolesne i mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń więzadeł, a nawet wymagać interwencji chirurgicznej.
Z tego względu konie z chorymi stawami kolanowymi powinny regularnie nosić odpowiednie stabilizatory, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie zaostrzenia choroby.
Weź pod uwagę, że kiedy Twój koń zaczyna nagle kuleć, przyczyną mogą być niedomagające stawy kolanowe. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.