Clydesdale

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Clydesdale na łące

Konie rasy Clydesdale przyzwyczajone są do trudnych warunków atmosferycznych panujących w ich szkockiej ojczyźnie.

Clydesdale to temperamentny koń zimnokrwisty pochodzący ze Szkocji. Ze względu na swoją wytrzymałość w przeszłości wykorzystywany był jako zwierzę pociągowe, a dziś jest popularnym koniem rekreacyjnym.

Charakterystyka Clydesdale

Metryczka: silny koń zimnokrwisty ze Szkocji, chętny do pracy, przyjazny, żywiołowy
Wysokość w kłębie: 165–195 cm
Umaszczenie: gniade, rzadko kare, często z odmianami
Typ: koń zimnokrwisty
Chody: eleganckie, obszerne
Pochodzenie: Szkocja
Przeznaczenie: niegdyś koń pociągowy i zaprzęgowy, dziś rekreacyjny i wykorzystywany do pokazów

Wygląd: Elegancki koń zimnokrwisty

Obok pokaźnych rozmiarów koni shire Clydesdale uważany jest za narodowego konia zimnokrwistego Wysp Brytyjskich, ale jest od niego nieco mniejszy, lżejszy i żywszy.

Przy wysokości w kłębie do około 195 cm i wadze do 1.000 kg, Clydesdale słusznie zaliczany jest do potężnych koni zimnokrwistych.

Wzorcowa budowa konia zimnokrwistego

Clydesdale ma elegancką, szeroką głowę o dużych uszach i inteligentnych, wyrazistych oczach. Szerokie czoło przechodzi bezpośrednio w duży nos. Grzbiet Clydesdale jest krótki i szeroki, a długi, umięśniony zad nieco opadający.

Wysoko osadzony ogon bywa przycinany, ale w niektórych krajach praktyka ta uznawana jest za nielegalną.

Za sprawą mocnych kończyn, porośniętych typowymi dla koni zimnokrwistych szczotkami, ich chody są pewne i stabilne, a duża odległość między stawem skokowym a pęciną sprawia, że zwierzęta te są bardzo zwinne. Wyróżniają się dobrą pracą kolan i poruszają się w sposób kołyszący i ekspresyjny.

W jakich umaszczeniach występują?

Najczęściej spotykaną maścią wśród koni tej rasy jest gniada – ciemna lub jasna. Czasami występują również w umaszczeniu karym, bardzo rzadko w innym.

Niezależnie od umaszczenia, zazwyczaj posiadają charakterystyczne białe odmiany na czole i kończynach.

Dwa konie rasy Clydesdale w zaprzęgu
Clydesdale jest doskonałym koniem zaprzęgowym i pociągowym.

Konie zimnokrwiste uważane są za spokojne, a nawet flegmatyczne. Clydesdale jest tutaj wyjątkiem – urzeka przyjaznym, ale silnym charakterem i jest dużo bardziej energiczny niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jest również bardzo pozytywnie nastawiony do człowieka, co sprawia, że przebywanie z nim to czysta przyjemność.

Clydesdale został wyhodowany jako koń pociągowy i roboczy, i właśnie to pierwotne przeznaczenie znajduje odzwierciedlenie w jego charakterze: Duża chęć do pracy oraz pilny i wytrzymały charakter są niemal legendarne, podobnie jak jego opanowanie i bystrość. Ponadto, konie te są bardzo inteligentne, potrafią myśleć samodzielnie, dlatego nie należy oczekiwać od nich bezwzględnego posłuszeństwa.

Hodowle Clydesdale
Nie jest niespodzianką, że najwięcej przedstawicieli tej rasy można spotkać w ich ojczyźnie oraz innych krajach anglojęzycznych (np. Stanach Zjednoczonych i Australii).

Konie te łączą w sobie siłę, wytrzymałość i zwinność z nieprzeciętną inteligencją. Dlatego nadają się do wielu różnych zadań. Ze względu na ich wrodzony spokój i niemal niewyczerpane pokłady siły, są często wykorzystywane do ciągnięcia wozów (browarniczych) podczas festiwali – nie boją się tłumów.

Maskotki Budweisera
Wiele osób zna te konie z reklam piwa Budweiser, w których ciągną wozy z piwem.

Poza tym Clydesdale ze swoim zapałem do nauki jest świetnym koniem pokazowym. Jego imponujący eksterier, pełne elegancji chody i poruszające się w ich rytm szczotki pęcinowe robią ogromne wrażenie na publiczności podczas pokazów jeździeckich na całym świecie.

Czy Clydesdale sprawdzi się jako koń rekreacyjny?

Clydesdale jest także bardzo przyjemnym koniem rekreacyjnym, przynajmniej dla tych jeźdźców, których nie onieśmielą jego imponujące rozmiary. Jest bardzo wygodny do jazdy, chętny do ruchu, wrażliwy i czujny. Lubi, gdy stawia się przed nim wyzwania i z przyjemnością wykonuje wszelkiego rodzaju ćwiczenia i figury.

Jego wszechstronność sprawia, że równie dobrze sprawdza się w roli konia zaprzęgowego, ujeżdżeniowego czy rekreacyjnego – z ochotą będzie towarzyszyć Ci w długich przejażdżkach po lasach i łąkach.

Jako że konie te są energiczne i temperamentne, niekoniecznie nadają się jednak dla początkujących adeptów sztuki jeździeckiej.

Podobnie jak inne wierzchowce, przedstawiciele tej rasy to zwierzęta stadne i muszą żyć w grupie. Potrzebują kontaktu z innymi końmi, dlatego należy im go bezwzględnie zapewnić.

Nie należy zapominać, że Clydesdale to naprawdę duże konie i jako takie potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni, na której będą mogły zaspokoić swoją potrzebę ruchu.

Chów bezstajenny

Zasadniczo Clydesdale bardzo dobrze będzie czuł się trzymany w systemie wolnowybiegowym. Nie jest szczególnie wrażliwy na wahania temperatury i nie straszne mu mrozy czy silny wiatr.

Jedyne na co należy uważać, to podłoże – ze względu na dużą masę tych koni oraz długie porastające pęciny szczotki, powinno być suche, stabilne i wytrzymałe. W przeciwnym razie może ucierpieć ich zdrowie, a także samo podłoże.

Konie tej rasy nie należą do chorowitych, a ich słabe punkty – problemy skórne pod szczotkami czy kłopoty ze stawami, są wynikiem ich uwarunkowań fizycznych.

Decydując się na zakup konia tej rasy należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, by nie dopuścić do poważniejszych problemów.

Długie szczotki pęcinowe: Piękne, ale trudne w utrzymaniu

Największą bolączką koni tej rasy są długie włosy porastające ich pęciny. Jeśli są suche wyglądają imponująco, ale mokre mogą stać się źródłem poważnych problemów.

Gęsta sierść wysycha powoli i sprawia, że skóra staje się miękka i podatna na infekcje, prowadząc do egzemy, stanów zapalnych skóry i wysypki, które wymagają interwencji lekarza weterynarii. Ponadto, utrzymująca się wilgoć powoduje zmiękczenie rogu kopytowego.

Bardzo ważne regularne badania kontrolne

Clydesdale to muskularny koń zimnokrwisty, masywny i ciężki. W porównaniu do innych koni, stawy tych zwierząt są znacznie bardziej obciążone – muszą dźwigać ciężar o wadze sięgającej nawet 1.000 kg.

Nieprawidłowe obciążenia mogą szybko doprowadzić do trwałych uszkodzeń stawów. Aby im zapobiec trzeba zwracać baczną uwagę na postawę konia i regularnie konsultować się z kowalem, osteopatą i lekarzem weterynarii.

Unikanie wilgotnego podłoża

Ponieważ pęciny Clydesdale porastają długie włosy i podczas ruchu pod wpływem swojej masy koń zapada się głęboko w ziemię, wilgoć staje się szybko czynnikiem ryzyka. Kopyta miękną w wyniku kontaktu z wilgocią, a skórę obejmuje stan zapalny. Miękkie kopyta zmieniają statykę koni, a duże stawy ulegają przeciążeniom. Dlatego należy zawsze dbać o to, by podłoże, na którym przebywają było suche.

Jak długo żyje Clydesdale?

Clydesdale może osiągnąć wiek 25 lat i więcej.

Koń ten jest koniem roboczym i musi mieć zapewnioną aktywność fizyczną. W związku z tym potrzebuje również odpowiedniej diety, której podstawą jest siano i słoma. Codzienne posiłki warto uzupełniać dodatkami mineralnymi.

Na co zwrócić uwagę podczas karmienia:

  • Paszę treściwą, taką jak musli, należy podawać koniom zimnokrwistym w niewielkich ilościach i jedynie wówczas, gdy są mocno obciążone fizycznie.
  • Najlepiej jest rozłożyć dzienną dawkę pokarmową na kilka mniejszych porcji. Dzięki temu wrażliwy żołądek konia nie będzie próżnował.
  • Należy unikać pastwisk porośniętych wysokobiałkową trawą, a samo przebywanie na łąkach odpowiednio dawkować, by nie dopuścić do zbyt dużej podaży białka.

Clydesdale to szkocki koń zimnokrwisty, mający swoje korzenie na południu kraju, w pobliżu rzeki Clyde, której zawdzięcza swoją nazwę.

Ze względu na wrodzoną wytrzymałość, przez długi czas zwierzęta te wykorzystywane były jako konie robocze. Sprawdzały się zarówno w ciągnięciu ciężkich wozów, pracy w polu jak i wycince lasów.

Ich przydatność użytkowa sprawiła, że wkrótce zaczęto eksportować je do wszystkich części Wysp Brytyjskich. W 1877 roku założono oficjalne stowarzyszenie hodowców Clydesdale Horse Society.

W Polsce konie te nie są zbyt popularne. Za granicą natomiast, w zależności od stopnia wyszkolenia i stanu zdrowia, cena Clydesdale waha się od 2.000 do 6.000 euro. Może się to wydawać niewiele w porównaniu do koni innych ras, ale należy pamiętać, że koszt ich utrzymania może być z kolei wyższy ze względu na ich gabaryty.

Standardowy sprzęt dostępny w sklepie jeździeckim zazwyczaj będzie dla nich za mały – kantar, siodło, podkowy, derki muszą być w rozmiarze XL. Dlatego często nie da się uniknąć produktów na zamówienie.

Clydesdale święci prawdziwe triumfy od XIX wieku. Jest rozpowszechniony na całym świecie i bardzo ceniony ze względu na swój ujmujący charakter i wszechstronność. Niestety w Polsce nie znajdziemy wiele hodowli koni tej rasy. Bogatsza oferta dostępna jest zagranicą, chociażby u naszych zachodnich sąsiadów.

Podsumowanie: Wielkie konie o wielkich sercach

Clydesdale to bardzo popularna rasa koni, która swoje powodzenie zawdzięcza energicznej, a jednocześnie niezawodnej i wszechstronnej naturze.

Decydując się na zakup konia tej rasy należy jednak liczyć się z tym, że ze względu na jego rozmiary, będzie wymagał większych nakładów pielęgnacyjnych oraz wyższych kosztów utrzymania.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane