Pielęgnacja stawu przez cały rok

Staw ogrodowy z rybami

Staw ogrodowy jest oazą wytchnienia dla domu. Cichutkie pluskanie wody, świergot ptaków i żabi rechot – to wszystko pomaga zrelaksować się po długim i ciężkim dniu.

By optymalnie zadbać o staw przez cały rok, wystarczy przede wszystkim ustalenie dobrego planu działania oraz stosunkowo niewielki nakład pracy.

Pielęgnacja stawu to nie czarna magia

  • Pielęgnację rozpocznij już wczesną wiosną: Po mroźnej zimie staw stopniowo budzi się do życia. Częściowa wymiana wody, gruntowane czyszczenie dna i pompy oraz pozbycie się błota i liści z powierzchni stawu już wtedy pomoże w zapobieganiu nadmiernemu wzrostowi glonów i zapewni dobry start w nowy sezon.
  • Nowy sezon stawowy rozpoczyna się wraz z początkiem lata. Ryby i żaby zaczynają się pokazywać, a rośliny zazieleniają dno, powierzchnię oraz brzegi stawu. Nawet jeśli odpowiada Ci taka bujna roślinność, koniecznie przycinaj silnie rozrastające się rośliny! Tylko wówczas także rośliny podwodne będą mogły się rozwijać i zaopatrywać wodę w tlen.
  • Sprawdzaj filtr oraz analizuj jakość i skład chemiczny wody. Staraj się także utrzymać jej stały przepływ, w czasie upałów możesz dolać do stawu nieco świeżej wody.

Prawidłowe żywienie ryb

Wielu początkujących właścicieli stawu ogrodowego zapomina często, że na jego ograniczonej przestrzeni dieta ryb jest z reguły zdecydowanie uboższa niż w naturalnym środowisku. By nie doszło do niedoborów jakichkolwiek składników pokarmowych i ryby dalej rozwijały się prawidłowo, także w lecie powinieneś zadbać o ich żywienie i podawać im pełnowartościowy pokarm przeznaczony specjalnie dla ryb stawowych.

Gdy zbliża się koniec roku…

Jesień wnosi spokój w sztuczny biotop, jakim jest staw ogrodowy. Musisz go jednak zawczasu przygotować na zbliżającą się zimę! Spadające z drzew liście oraz więdnące części roślin szkodą jakości wody. Pompę na zimę należy odłożyć po uprzednim gruntowym wyczyszczeniu.

W Magazynie zooplus znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat stawów ogrodowych!

By dowiedzieć się, jak samodzielnie zbudować staw ogrodowy, kliknij tutaj.

Najczęściej czytane

Jak wybudować staw ogrodowy

Staw ubogaca każdy ogród, jest jego prawdziwą ozdobą. Marzysz o stawie w swoim ogrodzie? Opracuj z nami plan działania!

Pielęgnacja stawu przez cały rok

By optymalnie zadbać o staw przez cały rok, wystarczy przede wszystkim ustalenie dobrego planu działania oraz stosunkowo niewielki nakład pracy.