Jak wybudować staw ogrodowy

Budowa stawu ogrodowego

Staw ubogaca każdy ogród, jest jego prawdziwą ozdobą. Jeśli marzysz o pięknym stawie w swoim ogrodzie, powinieneś najpierw opracować szczegółowy plan działania, by później nie poczuć się przytłoczonym natłokiem pracy.

Pierwsze ustalenia

  • Dobrze przemyśl wymiary stawu. Jeśli będzie mieścił on mniej niż 500 litrów, biologiczna samoregulacja będzie trudna. Naturalna równowaga kształtuje się najlepiej w dużych stawach o pojemności około 1000 litrów.
  • Przy głębokości około 100 cm redukuje się przerzedzanie, zmniejsza się także prawdopodobieństwo utraty ryb zimą. Większy i głębszy staw oferuje rybom więcej możliwości ukrycia się oraz pozwala na koegzystencję większej ilości różnych gatunków ryb.
  • Gdzie rozpocząć budowę stawu? By jego ekosystem mógł sprawnie funkcjonować, potrzeba światła słonecznego. Wówczas rośliny wodne mogą się bez zakłóceń rozwijać i zaopatrywać wodę w tlen. Pod budowę wybierz więc takie miejsce w ogrodzie, do którego przez większość dnia docierają promienie słoneczne. Przemyśl także dokładnie, jakich zabezpieczeń będzie wymagał staw.
  • Staw potrzebuje odpowiedniej bazy jako podłoża. Plastikowe folie stosowane w budownictwie są wprawdzie korzystne cenowo, ale często nie dość odporne na zniszczenia. Dlatego, zwłaszcza przy budowie większego stawu, użyj wysokiej jakości folii polimerowej. Droższy zakup na początku inwestycji opłaci się na przyszłość, ponieważ prawdziwe wydatki mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy będzie trzeba zmierzyć się z przeciekiem w podłożu stawu…

Możemy zaczynać!

  • Budowę stawu rozpocznij od zmierzenia wymiarów folii. Potem zacznij kopać dół. Zwróć uwagę, by kąt nachylenia zbiornika wynosił około 45 stopni, a głębokość części bagiennej wynosiła między 20 a 25 cm. Odpowiednio wysoki brzeg zapobiegnie utracie wody. Ściółka torfowa pod folią z kolei dodatkowo ochroni przed wyciekami i ustabilizuje ściany zbiornika.
  • Także płytkie obszary stawu powinny być zabezpieczone podłożem glebowym. Dzięki substancji porowatej możliwe jest zaopatrywanie roślin w tlen oraz cyrkulacja powietrza. Wystarczy, by warstwa miała grubość dwóch centymetrów i pokrywała około 60 do 70% stawu, by zagwarantować faunie biologiczną równowagę.
  • Nie zapomnij o posadzeniu roślin! Pomocne przy pierwszym sadzeniu będą worki do sadzenia roślin, które pomogą utrzymać się w części bagiennej korzeniom roślin, dopóki nie będą w stanie utrzymać się same.

O pielęgnacji stawu przeczytasz tutaj.

Najczęściej polecane