Żółw grecki

żółw grecki

Żółwie należą do najstarszych kręgowców na świecie, natomiast żółw grecki jest jednym z najpopularniejszych ich gatunków. Czy Ty również jesteś entuzjastą tych pierwotnych zwierząt? W takim razie dowiedz się więcej o ich prawidłowym trzymaniu, karmieniu i pielęgnacji w naszej charakterystyce rasy.

Wygląd: Jak wygląda żółw grecki?

Żółw grecki to mały lub średniej wielkości żółw, którego skorupa osiąga długość do 30 centymetrów. Pancerz grzbietowy jest umiarkowanie wysoki, główne kolory sięgają od oliwkowego do żółtego z kontrastującymi czarnymi plamkami.

Pancerz brzucha jest lekko zakrzywiony do wewnątrz u dorosłych samców, podczas gdy u samic jest prosty. Wyraźną cechą wyróżniającą żółwia greckiego jest zrogowaciała końcówka ogona u obu płci. Istnieją dwa podgatunki żółwi greckich, które mają różne cechy:

Testudo hermanni hermanni Testudo hermanni boettgeri
Karapaks (pancerz) grzbietowy jest wyżej wysklepiony Karapaks (pancerz) grzbietowy jest niżej wysklepiony
Kolor podstawowy: intensywna żółć Kolor podstawowy: od słomkowego do oliwkowo-żółtego
Dwie czarne wstęgi na pancerzu brzusznym Jednolity kolor pancerza brzusznego

Rozróżnienie między żółwiami bokoszyjnymi i skrytoszyjnymi

Żółwie można zasadniczo podzielić na bokoszyjne i skrytoszyjne. Żółwie wodne, które w razie niebezpieczeństwa chowają głowę pod skorupę, odchylając ją w bok, to żółwie bokoszyjne. Z kolei żółwie lądowe to żółwie skrytoszyjne (Cryptodira), które chowają głowę do środka ciała.

Żółwie greckie są jednym z trzech gatunków należących do rodzaju żółwi europejskich (Testudo) i pochodzą z europejskiego regionu śródziemnomorskiego. Zalicza się do nich:

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • Żółw mauretański (Testudo graeca)
  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)

Warunki utrzymania: Jak prawidłowo trzymać żółwia greckiego?

Zanim przyjmiesz żółwia do swojego domu, zapoznaj się z zasadami trzymania takiego podopiecznego. Ważne pytania: Planujesz trzymać swojego żółwia greckiego w domu czy na zewnątrz? Będziesz trzymać go/je pojedynczo czy w parach? Czy chcesz socjalizować żółwia greckiego z żółwiami obrzeżonymi?

Ile żółwi najlepiej trzymać?

Żółwie są uważane za samotników, dlatego też można je trzymać pojedynczo. Możliwe jest jednak również trzymanie ich w haremie lub grupie samic.

W okresie godowym samce żółwi mogą być natarczywe w stosunku do samic. Dlatego należy zawsze upewnić się, że w grupie jest nadwyżka samic, tzn. co najmniej trzy samice na jednego samca.

Niewskazana jest socjalizacja z innymi żółwiami europejskimi, np. żółwiem obrzeżonym lub żółwiem mauretańskim. Wynika to z faktu, że często dochodziło do niezamierzonego krzyżowania zwierząt.

żółwie greckie w grupie
Zasadniczo żółwie greckie lubią żyć w samotności. Jednak trzymanie ich w grupie jest również możliwe.

Ogród, balkon czy terrarium?

Jedno jest pewne – żółw grecki potrzebuje przestronnego wybiegu w ogrodzie, aby żyć blisko natury. Trzymanie go na balkonie powinno być co najwyżej alternatywną opcją, gdyż im większe jest zwierzę, tym bardziej ograniczona staje się dla niego przestrzeń na balkonie. W przypadku zwierząt dorosłych prowadzi to ostatecznie do warunków, które nie są odpowiednie dla gatunku.

Ponadto bezpośrednie promieniowanie słoneczne na balkonie może powodować przegrzewanie się zwierząt. Z kolei balkony z przeciągiem mogą powodować przeziębienia. Ponadto nie należy ich trzymać na stałe w terrarium.

Jak wiele przestrzeni potrzebuje żółw?

Dla żółwia greckiego potrzeba przede wszystkim dużo miejsca na dość dużą i dobrze urządzoną przestrzeń na zewnątrz. Generalnie obowiązuje zasada, że im więcej miejsca, tym lepiej. Jako wskazówkę należy stosować następującą formułę:

  • Długość wydzielonej przestrzeni: osiem x długość ciała żółwia
  • Szerokość wydzielonej przestrzeni: pięć x długość ciała żółwia
  • Dla każdego dodatkowego żółwia: plus dwa x dwie długości ciała
  • Dla młodych zwierząt (do ok. 200 gramów): maksymalnie dwa do czterech metrów kwadratowych, w przeciwnym razie zagubią się.

Aby zapobiec ucieczce żółwi, obwód wydzielonej przestrzeni powinien wynosić co najmniej 25 do 30 centymetrów. Pamiętaj również, że Twój żółw jest bardzo dobrym „kopaczem”.

Jak urządzić wydzieloną przestrzeń na zewnątrz?

Pierwotnym środowiskiem żółwia są rzadkie lasy sosnowe i dębowe, stepy, tereny krzewiaste i wrzosowiskowe, a także obszary uprawne, takie jak łąki, pola uprawne, gaje oliwne i cytrusowe.

Staraj się zaprojektować obszar dla żółwi w sposób jak najbardziej zbliżony do ich naturalnej przestrzeni, aby jak najwierniej odtworzyć naturalne środowisko życia żółwia greckiego.

Zwróć uwagę na to, by wydzielony obszar miał obszary słoneczne oraz zacienione. Stwórz krajobraz wzgórz, skał i roślin, w którym Twój żółw grecki znajdzie mnóstwo miejsc do ukrycia.

Do budowy kolejnych kryjówek można wykorzystać np. połówki glinianych doniczek, większe gałęzie, korzenie drzew, a nawet liście. Żółwie lubią też różne podłoża kamieniste i ziemiste, w których mogą kopać.

Ponadto te małe zwierzęta pierwotne ucieszą się, gdy oprócz obszarów suchych znajdą także strefy bardziej wilgotne. Niektóre miejsca można wyścielić np. wilgotną słomą. Zapewni to niezbędny ciepły i wilgotny klimat, a także kryjówki dla młodych zwierząt.

W przypadku trzymania młodych żółwi nad wydzielonym obszarem należy również umieścić siatkę lub siatkę drucianą, aby chronić je przed ptakami.

Jaką technologię wybrać do inspektu?

Jeśli chcesz trzymać żółwia greckiego w ogrodzie przez cały rok, to na chłodne dni niezbędny będzie inspekt lub szklarnia.

Jeśli chodzi o wyposażenie techniczne komory chłodniczej, należy pamiętać o oświetleniu, ogrzewaniu i wystarczającym dopływie promieniowania UV.

Żywienie: Czym żywią się żółwie greckie?

Dieta żółwia greckiego jest wegetariańska i bogata w błonnik. Świeże dzikie rośliny, dzikie zioła i liście roślin powinny znajdować się w ich menu każdego dnia.

Od czasu do czasu można im również podawać warzywa i sałatę. Owoce z kolei są niewskazane. Zamiast tego optymalnym codziennym pokarmem uzupełniającym jest suszone siano z ziół.

rośliny dla żółwia greckiego
Żółw grecki jest czystym roślinożercą.

Zachowanie: Czym zajmuje się żółw grecki?

Jeśli zdecydujesz się mieć żółwia, być może podejmujesz decyzję na całe życie, ponieważ zwierzęta te mogą żyć nawet ponad 50 lat.

Żółwie nie nadają się jednak do przytulania i noszenia na rękach. Zamiast tego można się po prostu cieszyć widokiem tych fascynujących pierwotnych zwierząt.

Czy żółwie greckie hibernują?

Dzienny żółw grecki jest zwierzęciem zimnokrwistym, które w zimnych porach roku zapada w kilkumiesięczną hibernację: Jeśli temperatura na zewnątrz spada na dłuższy czas, temperatura ciała żółwia, jak również tempo oddychania i tętno zostają zredukowane do minimum.

Hibernacja jest szczególnie ważna dla dobrego samopoczucia i zdrowia zwierząt i należy o niej pamiętać każdego roku w okresie od listopada do marca: Kiedy temperatura znów rośnie, hibernacja żółwi dobiega końca.

Podczas hibernacji żółwia można trzymać w lodówce w skrzynce z wilgotnymi liśćmi.

Hodowla: Ile jaj składają żółwie greckie?

Po hibernacji rozpoczyna się okres godowy żółwia greckiego, po którym samice składają jaja w maju.

Żółwie potrzebują wtedy odpowiedniego, słonecznego miejsca do składania jaj. Jeśli samice żółwi nie są w stanie złożyć jaj, może się to skończyć dla nich śmiertelnie.

Dlatego też należy usypać kopiec dla żółwia składający się z ziemi ogrodowej, wierzchniej warstwy gleby i piasku, który w najlepszym wypadku powinien być ogrzewany przez słońce. Żółwie europejskie składają średnio od czterech do sześciu jaj. Żółwie wylęgają się po okresie lęgowym trwającym około 90 dni.

 Uwaga: Rozmnażanie podlega obowiązkowi zgłoszenia w odpowiednim urzędzie.

Zakup: Gdzie można kupić żółwia greckiego?

W swojej ojczyźnie żółwie greckie są uważane za bardzo zagrożone – import i obrót w Unii Europejskiej jest zabroniony.

Przy zakupie żółwia potrzebne jest zezwolenie i odpowiednie dokumenty. Dlatego też należy te zwierzęta kupować tylko od renomowanego hodowcy. Możesz także skontaktować się z ośrodkiem zajmującym się ratowaniem żółwi, aby dać bezpańskim zwierzętom nowy dom.

Profil

  • Długość ciała: do 30 centymetrów
  • Waga: do trzech kilogramów
  • Przewidywana długość życia: 50 lat i więcej
  • Obszar występowania: Morze Śródziemne, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Turcja
  • Tryb życia: dzienny
  • Hibernacja: trzy do czterech miesięcy
  • Trzymanie: pojedynczo lub w grupie, właściwe dla danego gatunku trzymanie w ogrodzonej przestrzeni na zewnątrz
  • Lęg: cztery do sześciu jaj
  • Pokarm: wysokowłóknisty pokarm roślinny
  • Cecha szczególne: Populacja żyjąca na wolności jest zagrożona.
Najczęściej polecane