Żywienie papużki falistej

Jedzenie dla papużki falistej

Co papużki faliste jedzą najchętniej?

By Twoja papużka falista pozostała w formie i była zadowolona z życia, niezmiernie ważne jest jej zdrowe i zróżnicowane żywienie.

W ich ojczyźnie, Australii, te małe papużki latają w dużych skupiskach w dalekie stepy trawiaste, gdzie odżywiają się przede wszystkim na wpół dojrzałymi i dojrzałymi nasionami trawy.

Pokarm podstawowy

Dostępne w sprzedaży pożywienie dla papużek falistych zawiera różne rodzaje prosa, nasiona mozgi kanaryjskiej oraz niewielką ilość owsa, czyli wszystko, czego w pożywieniu potrzebuje Twoja papużka. Zwracaj uwagę, czy nie wydziobuje ona jedynie ulubionych ziaren. Nie rozpieszczaj jej za bardzo, dbając by cały czas miała pełną miskę. Wówczas może się zdarzyć, że po prostu będzie wyrzucała ziarna, za którymi nie przepada, przez co jej dieta nie będzie odpowiednio wyważona.

Włośnica ber

Większość papużek falistych szaleje za włośnicą ber. Roślinę tę możesz przymocować do klatki klipsem lub płożyć ją na szczycie klatki, tak by wiecha zwisała do jej wnętrza. Wówczas papużka będzie mogła cieszyć się pożywieniem, niczym w naturalnym środowisku. Suplementy diety dla papużek, ogólnodostępne w sprzedaży, stanowią jej urozmaicenie oraz pomagają w jej zbilansowaniu.

Pasza zielona i owoce

Papużki faliste chętnie latają po mieszkaniu, chętnie się wspinają i cieszą domowników swoim wesołym świergotem. Organizmy tych małych wulkanów energii potrzebują ogromnej ilości witamin i minerałów. Dlatego codzienne podawanie im zielonej paszy oraz owoców jest w ich diecie niezbędne. Świeżą zieloną paszę możesz znaleźć choćby w czasie wiosennego spaceru. Młode liście mniszka lekarskiego, gwiazdnica pospolita czy owoce bzu doskonale nadają się do podawania tym papużkom i są przez nie także bardzo lubiane. Kora świeżych gałązek z drzew owocowych oraz innych drzew liściastych również zostanie przez te ptaszki chętnie spożyta. Dzięki korze zadbasz dodatkowo o dziób swojego pierzastego pupila oraz o jego kondycję, ponieważ z pewnością będzie żywotnie latał wokół gałęzi. Ponadto papużki faliste cieszą się w swojej diecie także tym, czym ludzie – to znaczy na przykład cykorią, sałatą, jabłkami, bananami, winogronami czy startą marchwią.

Zwracaj szczególną uwagę na to, by wszystkie produkty, które im podajesz, nie były obciążone spalinami czy pestycydami. Porządnie umyj owoc, gałąź czy paszę zieloną zanim podasz je ptaszkowi. Nawet bardzo niewielkie ilości szkodliwych substancji wrażliwemu organizmowi papużki falistej mogą bardzo zaszkodzić. Pilnuj, by w czasie lotu po pokoju ptaszek nie próbował kosztować roślin doniczkowych! Nawet jeśli same są zupełnie nieszkodliwe, mogą być obciążone środkami do pielęgnacji roślin.

Wapno

By Twoja papużka zawsze miała piękne piórka, ważne byś regularnie podawał wapno dla ptaków, które dostępne jest w sklepach zoologicznych pod różnymi postaciami. Alternatywnie możesz podawać papużce skorupki ugotowanych kurzych jaj.

przysmaki dla ptakow

Świeży piasek

Podobnie świeży piasek dla ptaków zawsze powinien znajdować się w klatce papużek falistych. Jest im on potrzebny do przemielenia w żołądku połkniętych ziaren, co zapobiega bólom brzucha i wspomaga prawidłową przemianę materii.

Świeża woda do picia

Wodę pitną powinieneś wymieniać swojej papużce codziennie. By pozbyć się z wody chloru, przegotuj ją i odstaw do wystudzenia.

Papużka falista, która jest odpowiednio odżywiana i ma wystarczająco dużo ruchu, na pewno nie stanie się zbyt ciężka, by bez wysiłku przelecieć długość pomieszczenia. Jej wesoły świegot będzie wypełniał i ubogacał każdy moment Waszego wspólnego życia.

Najczęściej polecane