Wypadanie sierści u szynszyli

Wypadanie sierści u szynszyli

Futro szynszyli jest wyjątkowo miękkie i gęste – z jednej cebulki potrafi wyrosnąć aż 60 włosów! Wypadanie lub łamanie się włosów, dajmy na to w wyniku wymiany futra, czy też przez stres lub nieodpowiednią pielęgnację, może prowadzić do nadmiernego „owłosienia” Twojego mieszkania czy części garderoby, podczas zabaw z pupilem.

Częste przyczyny wypadania sierści

Najczęstszymi przyczynami wypadania sierści jest stres oraz nieodpowiednie warunki otoczenia. Najpierw należy sprawdzić piasek. Kąpiel piaskowa ma służyć nie tylko pielęgnacji sierści. Dzięki niej szynszyle mogą odreagować stres i dać upust agresji. Bardzo ważne jest więc, by miały one stały dostęp do wanienki z piaskiem oraz, by im w trakcie kąpieli nie przeszkadzano! Piasek dla ptaków, który zawiera bardzo szorstkie i kanciaste ziarna, nie nadaje się dla szynszyli, ponieważ kąpiel w nim w krótkim czasie doprowadzić może do łamania się sierści. Jeśli używasz piasku dla szynszyli, korzystna okazać może się jego zmiana na piasek innej marki.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Inne przyczyny

W większych grupach do problemów skórnych tendencje wykazują przede wszystkim osobniki niższe rangą, które są być może gnębione przez silniejsze jednostki. Samotne zwierzęta z kolei wyrywają sobie sierść z nudów. Dla tych ruchliwych, inteligentnych, aktywnych nocą zwierząt godziny spędzone na wybiegu i zabawie, podobnie jak wymagające fizycznie otoczenie, są więc niezbędne.

Wpływ diety na kondycję sierści

Naturalnie podstawą posiadania pięknej, połyskującej sierści jest prawidłowe i zdrowe, tj. odpowiednie dla danego gatunku, odżywianie. Tylko jeśli podajesz szynszylom poza granulatami także mieszanki ziół, dobre sianko i świeże gałązki do obgryzania, pożywienie można nazwać zróżnicowanym i optymalnym i może ono zapobiegać problemom skórnym.

Najczęściej polecane